Medimagazin logo

Ev tipi fototerapi cihazı üretildi

Akdeniz Üniversitesi Biyomedikal Optik Araştırma Ünitesi Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Canpolat ve ekibi tarafından 4 yıl süren çalışma sonucu, ev tipi fototerapi cihazı üretildi
Ev tipi fototerapi cihazı üretildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akdeniz Üniversitesi Biyomedikal Optik Araştırma Ünitesi Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Canpolat ve ekibi tarafından ev tipi sarılık tedavi (fototerapi) cihazı geliştirildi.

Canpolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarılığın, zamanında doğan bebeklerin yüzde 60'ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80'inde hayatlarının ilk günlerinde görüldüğünü belirtti. Canpolat, sarılığın belli seviyenin üzerinde artmasının beyinde, işitme sisteminde kalıcı zedelenmeye sebep olabildiğine dikkati çekti.

Bebekte saptanan sarılığın durumuna göre fototerapi (ışık tedavisi) uygulandığını kaydeden Canpolat, bu sayede deride biriken ve sarılığa yol açan bilirubin denilen maddenin parçalanarak idrar ile atıldığını anlattı.

Standart fototerapi cihazlarının pahalı ve ağır hacimli olmasının yanı sıra hastanelerde yer ve cihaz bulunamaması sonucu böyle bir cihaz yapmaya karar verdiklerini vurgulayan Canpolat, ayrıca kırsal kesimdeki insanların da fototerapi cihazına ulaşmalarını kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

- 4 yıllık bir çalışma sonunda geliştirildi

Çalışmalara 4 yıl önce başladıklarını söyleyen Canpolat, şöyle konuştu:

"Geliştirdiğimiz bu cihaz çok pratik, kurulumu kolay ve fiyatı diğerlerine göre çok ekonomik. Bu cihazın en önemli özelliği evde kullanılabiliyor olması. Bu sayede sarılık tedavisi olacak bir bebek hastane enfeksiyonlarına maruz kalmayacak. Ayrıca hastanede bu cihaza bağlı kalındığında anne, bebeğiyle saatlerce veya günlerce beklemek durumunda kalıyordu. Bu da çok eziyetli bir durum. Bu durumun yaşanmaması için bu cihazı yapmaya karar verdik."

- Klinik çalışmaları tamamlandı

Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aygen Yılmaz'ın da destekleriyle projenin sonuçlandırıldığını anlatan Canpolat, cihazın klinik çalışmalarının başarıyla tamamlandığını belirtti.

Ev tipi fototerapi cihazının klasik cihazlarla aynı etkide olduğunun ispatlandığını, cihazın uluslararası patentinin de alınarak üretime hazır hale getirildiğini belirten Canpolat, bu konuda gelecek teklifleri değerlendireceklerini kaydetti.

Canpolat, "Hastalar için düşük tedavi maliyeti, hastaneler için de hastanın devlete olan yükünün azaltılacağı bir projeyi gerçekleştirdik. Umarım bu konuda bir açığı kapatmış oluruz" dedi.

biyomedikal
fototerapi
klinik calismalar
prof. dr. aygen yilmaz
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir