Medimagazin logo

Eski borçları ödeyecek Maliye Bakanlığı, Üniversite hastanelerinin borçlarına kalıcı çözüm arıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu üniversite hastanelerinin birikmiş ilaç, tıbbi malzeme ve sarf malzemesi borçlarını hızlı şekilde ödeyeceklerini belirterek, "Üniversite hastanelerinin benzer borçlarının yeniden biriktirilmemesi için yapısal tedbirler üzerinde çalışıyoruz." dedi.
Eski borçları ödeyecek Maliye Bakanlığı, Üniversite hastanelerinin borçlarına kalıcı çözüm arıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ağbal, AA muhabirine, kamu üniversite hastanelerinin 2017 sonu itibarıyla birikmiş ilaç, tıbbi cihaz ve sarf malzemesi borçlarının Maliye Bakanlığınca ödenmesine yönelik düzenlemeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Üniversite hastanelerinin söz konusu borçlarının, hem bu malzemeleri satan firmalar hem de hastaneler açısından önemli bir sorun haline geldiğine işaret eden Ağbal, bunun üzerine, borçların Bakanlıkça ödenmesine yönelik yasal düzenleme yaptıklarını söyledi.

Ağbal, yasal düzenlemenin ardından konuya yönelik olarak bir Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacağını bildirerek, bu kararla, alacağını tahsil etmek isteyen firmalardan, belirli oranlarda iskonto talep edileceğini söyledi. İskonto yapmak istemeyen firmaların, kanundan yararlanmadan, alacaklarını vadesi geldiğinde tahsil edebileceğini aktaran Ağbal, "İşletmeler ilaç, tıbbi malzeme ve sarf malzemesini satarken, geç ödeme nedeniyle fiyatlara vade farkı eklemişler. Bakanlık olarak bir anda bu parayı ödeyeceğimiz için vade farkından gelen kısmın iskonto olarak ödemelere yansıması lazım. Piyasanın da bunu kabul edeceğini düşünüyorum. Hakkaniyete uygun olması lazım, devletin kaynaklarını kullanırken dikkatli olmamız lazım." diye konuştu.

İskonto oranlarını belirlerken ilgili sektörlerle istişarede bulunduklarını ifade eden Ağbal, Bakanlar Kurulu kararıyla ürüne ve vadeye göre ayrı ayrı iskonto oranı belirleneceğinin altını çizdi.

Ağbal, bu düzenlemeleri yaparak birikmiş borçların ödemelerini hızlı şekilde yapmak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bakanlar Kurulu kararının ardından, alacaklı olan firmalar 1 ay içinde hastanelere başvuracak. Üniversite hastaneleri de bunlara ilişkin talepleri toplayıp liste oluşturacak ve bu listeler 15 gün içinde bize gönderilecek. Kanuna göre Bakanlık olarak biz de bu listelere göre oluşacak rakamın ödemesini en geç 1 ay içinde yapacağız. Ancak biz bekletmeyiz, listeler bize gelir gelmez hemen ödeme yapacağız. Para hastanelere aktarılacak, burada da ödemeler 5 gün içinde yapılacak. Bunun önemli bir kısmı 2017'den kalan borçlar, az bir kısmı diğer yıllardan kalan borçlar. Çok az da olsa 2014'e kadar giden borçlar da var. Belli tarihten önceki borçlardan iskonto istememek lazım. Önemli olan şu, ne firmaları zarara uğratan oran belirleyelim ne de kamu gereksiz yere bir kuruş fazla ödesin."

- "Yapısal tedbirler alınacak"

Ağbal, üniversite hastanelerinin yeniden benzer borçları biriktirmemesi için de yapısal tedbirler üzerinde çalıştıklarını belirterek, bu hastanelerin yeniden yapılandırılması, katlanılan birtakım giderlerin özel bütçeden karşılanması, Sosyal Güvenlik Kurumuyla yapılan sözleşmelerin gözden geçirilmesi gibi birçok tedbir alacaklarını dile getirdi.

Yükseköğretim Kurulu, üniversiteler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sağlık, Maliye ve Kalkınma bakanlıkları olarak benzer sorunun bir daha oluşmaması için çalışma yaptıklarını bildiren Ağbal, "Bazı tedbirler kanun değişikliği, bazıları Bakanlar Kurulu kararı, bazısı ise idari karar gerektiriyor. Bu konuyla ilgili bütüncül bir paketi yakın bir zamanda karara bağlayıp o konuda da adımları atacağız. Yapısal çözüm üretmemiz lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Ağbal, sağlık hizmeti gibi sağlık eğitiminin de önemine işaret ederek, kamu üniversite hastanelerinin eğitim kaynaklı, bilimsel araştırma ve yatırım ihtiyaçlarının özel bütçe üzerinden karşılanması gerektiğini söyledi.

universite hastaneleri
sarf malzemesi
tibbi cihaz
Yorum (7)
Steve Kanaly
Çözüm Bulunsa bulunsa Ancak ve Ancak Geldikleri gibi Gittiklerinde bulunabilir...
22
Cevapla
cerrah tolga
global bütçeden vazgeçemdikten sonra(yani kontrol etmeden hastane faturalarını ödemekten)her hastane batacaktır
21
Cevapla
ufuk engin
Artık halledemezsiniz.Çapınızı aşıyor bu işler sizin, yıllardır tüm sorunlar kronikleşti.İlk geldiğinizde dünyada para bolluğu varken har vurup harman savurdunuz, tek yaptğınız yol ve inşaat yani beton oldu ama katma değer yaratacak üretim ve hizmet sektörünü planlayamadınız, organize edemediniz ve anlaşılıyor ki sizin kapasiteniz budur ve fazlasını beklemek de size haksızlık olur..
79
Cevapla
Onder
İlaç ve Tıbbi Malzeme deniyor kanunda; Bunun açılımı yapılacak mı? Tıbbi malzemelere cihaz ve yedek parça dahil bakım faturaları da dahil olacak mı? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım paylaşımda bulunabilir mi?
10
Cevapla
murat çelikten
Bu borcun yeniden oluşmamasının tek yolu vardır!!! SUT fiyatlarında paket harici tıbbi malzeme fiyatlarının hiç bir işlemde toplam fatura tutarının ortalama % 45 ini aşmamasıdır. Sahte SUT kodu ile tüm hastanelere satılan yalandan malzemelerin SGK tarafından tespit edilip gerekli adli idari hukuki işlemlerin yapılması!!! Sahte kodlu malzemeleri hastanelere alan ve kullanan hekimler ve başhekimlerin görevlerinden uzaklaştırılıp hepsinden sebep oldukları zararların tanzim edilmesi!!! Bunlar bunca yıldır niye yapılmadı birilerinin de bunu düşünüp SGK'ya hatta Sağlık Bakanlığı'na el atması gerekiyor. Durduk yere bir yerlerde usulsüzlük olmuyor!!! Silsilelerin hepsini tek seferde temizlemezseniz hangi sistemi hangi ödeme kuralını getirirseniz getirin nafile!! Önce sözde değil özde dürüst olacağız. Önce sözde değil özde vatansever olacağız. Önce sözde değil özde ahlaklı olacağız.
25
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir