Medimagazin logo

Eş durumu mazeretinde yeni karar

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde eş durumu mazeretinin düzenlenmesinde hekimleri büyük ölçüde dışlayan kurallar getirilmesi Danıştay 16. Dairesi tarafından hukuka aykırı bulunarak yürütmesi durdurulmuştu.
Eş durumu mazeretinde yeni karar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı’nın bu karara itirazı üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, stratejik personel olarak kabul edilen hekimlerin eş durumu mazeretinden yararlanmada diğer sağlık çalışanlarından ayrı tutulmalarına sebep olan 20. maddenin 7. fıkrasının yürütmesinin durdurulması kararının kaldırılmasına karar verdi.

Anılan Karar “Stratejik personelin eş durumu nedeniyle atanma taleplerinde, dava konusu Yönetmeliğin kapsamında bulunan stratejik personel dışındaki diğer personele uygulanan yukarıda yer verilen kuralların uygulanmayacağının öngörülmesine ilişkin dava konusu düzenlemenin; hukuka uygunluğu saptanan 4/1-m bendinde yer alan "stratejik personel" kavramının ortaya çıkarılış amacı olan, kısıtlı hekim kapasitesi içerisinde sağlık hizmetlerinin etkin bir planlama sistemi uygulanarak tüm vatandaşlara eşit bir şekilde sunulmasının sağlanması amacının gerçekleştirilmesine hizmet etmekte olması nedeniyle, kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından hukuka uygun bir düzenleme niteliğinde olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.” gerekçesine dayandırılmıştır. 

İDDK Kararı için tıklayınız. 

Danıştay 16. Daire Kararında, aile birliğinin korunmasına ilişkin ulusal ve uluslar arası mevzuattan bahsedilmiş, aile birliğinin korunmasını engelleyen kuralın objektif ve makul ölçü belirtmediğine işaret edilmişti. Kurul Kararında ise bu tartışmalara yer verilmeksizin, Yönetmeliğin stratejik personel tanımına ilişkin hükmü hukuka uygun bulunduğuna göre bunun eş durumu mazeretindeki uygulamasının hukuka aykırı bulunmasının doğru olmadığı değerlendirmesi ile sonuca gidilmiştir.

Diğer yandan, Danıştay 5. Dairesi, bireysel bir davada, hekimin eş durumu mazeretinin Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin verdiği haktan yararlanma olanağının varlığı da gözetilerek değerlendirilmesi gerektiğine karar vermiş; aksi yöndeki İdare Mahkemesi Kararını bozmuştur. 

Danıştay 5. Daire Kararı için tıklayınız.

Danıştay İDDK Kararına karşı yeniden bir itiraz yolu bulunmamaktadır. Dosya, esasa ilişkin karar verilmesi için Danıştay 16. Daire’ye gönderilmiştir. Daire, esasa ilişkin Kararında yeniden bir değerlendirme yapacaktır. Bu Kararın, İDDK Kararı ile aynı olması şartı bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, hekimlerin zaten tabi oldukları mecburi hizmetin yanı sıra eş durumu mazeretinden yararlanmada da ayrıca bir kısıtlamaya tabi tutulmalarının hukuka, hakkaniyete ve eşitlik ilkesine aykırılığına ilişkin tartışma bitmiş değildir.

Bütün bunlardan başka, Yönetmelik kuralının yürütmesinin durdurulmasından sonra eş durumu mazeretinden yararlanan hekimlerin yapılmış olan atamaları kazanılmış hak niteliğindedir ve geri alınamaz. Ancak yeni atamalarda İdare, ilgili Yönetmelik kuralına göre işlem yapacaktır.

özlük hakları
eş durumu
danıştay
dava
karar
stratejik personel
Yorum (19)
ALPER ŞAHİN
BİZ ZORUNLU HİZMETİMİZİ 5. 6. BÖLGEDE YAPIYORUZ. MİLLET EŞ DURUMUNDAN 1. BÖLGEDE YAPIYOR. SONRADA ÖDÜL OLARAK ALT BÖLGE 2.-3. 4. İSTEDİĞİ YERE GİDEBİLİYOR. BİZDE 8-10 SENE ÇALIŞAKTA PUAN BİRİKTİREK 2. BÖLGEYE ÇIKMAK İÇİN 1. BÖLGE HAYAL ÖTESİ ZATEN.
34
Cevapla
uz.dr.
Her iki mecburi hizmetini de 6.bölgede yapan ve hala yaşamak istediği şehir e gidemeyen bir hekim olarak mahkeme kararını destekliyorum.Bence mecburi hizmette tüm mazeretler kaldırılmalı ve herkese 5.ve 6.bölgede mecburi hizmet yapma şartı getirilmeli herkes 5 ve 6.bölgeye giderse eşitlik sağlanır ve mecburi hizmet süresi de kısalır. Ben toplamda 7 yıl 6.bölgede çalışmak zorunda kalırken torpilliler (kurada yapılan torpil veya sağlık ve eş mazeretini uyduran torpilliler) yaşamak istedikleri şehire atama yaptırdılar.15 yıllık hekimim bunun 7 yılı 6.bölgede geçti hala yaşamak istediğim şehirde değilim ve hakkımı helal etmiyorum...
37
Cevapla
Mustafa
Bence büyük bir haksızlık düzeltilmiş oldu. Eşi pratisyen doktor olan uzman eş durumundan faydalanamazken eşi özel sektörde temizlik görevlisi olan İzmir'e atandı. Özel sektörün büyük kısmı 3 büyük şehirde zaten. 3 büyük şehir doktorla dolarken 5. ve 6. bölge illerdeki hastaneler yarı yarıya boşaldı. 5 ve 6. bölge illerde sadece torpilsiz bekar doktorlar kaldı. 5 ve 6. bölgedeki doktorlar da yıllarca çalışıp puan toplasın ki iyi bi yere gidebilsinler. En son atamada 780 uzman atanmış 260'ı eş durumu. Mecburiye başladıktan sonra başvuranları da dahil edersek yarı yarıya. Önceden 50'yi geçmezdi. Zaten bu özel sektör işi yokken bile atananların çoğu eş durumuna başvurup gidiyordu. Halbuki atama öncesinde başvuru hakkı bulunurken bilerek atandıktan sonra başvuranlar var. Amaç farklı tabi herkes biliyor. Eşiyle aynı atamaya girip atama öncesi eş durumuna başvurmayıp karı koca ayrı ayrı yerler yazıp hangisi iyiyse oraya gidenler de var. Bi de sahte raporlar alıp mazeret atamasıyla gidenler ki var ki onlara hiçbir şey demiyorum.
22
Cevapla
Dr. Laz
Eğer stratejik personelsek herkes eşit olmalı bu konuda. Yani sırf eşi doktor diye hiç alt bölgeye gitmeyen de var şu kararsızlık döneminde anlaşmalı evlilik yapıp tayin üst bölgeye aldıran da.Bence herkes belli süre 5.6 . Bölgeye gitmeli fakat geri döneceği garantisi olmalı. Bir nevi şark görevi.
30
Cevapla
selim yildiz
asagidaki meslektaşlarima hayret ettim. mecburi hizmetten magdurlar. mecburi hizmeti savunuyorlar. face den biri de -izmirden- 5. 6. bolgede doktor kalmadı demis. yahu kardeşim bu devlete benim ne borcum varki mecburen devlete calismak zorundayim. gayet kapitalist ve liberal bir devletsin sen , ver savciya verdigin 7000tl maasi doktor. ver 7000- 8000 ya da en kotu yerde 10000 tl odul insanlar gönullu gitsin. arkadasim gonullu sudan'a gitti. ayda 17000 tl eline gececegi icin. (turkiye bir saglik tesisi kurmus oraya)bir kampta yasiyo. 2 doktor bir odada kaliyo. 6 ay kalcam gelince vw golf alcam diyo.yani madem kapitalistsiniz kapitalist cozumler uretin. devletin 1000 tane doktora verecek aylik 20000 tl si mi yok.
13
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir