Medimagazin logo

"Eninde sonunda uzmanlık dalı olacağız"

Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ve Kistik Fibrozis Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayhan Göçmen, Türkiye'de çocuk göğüs hastalıklarının, eninde sonunda bir uzmanlık olarak gelişeceğini söyledi
"Eninde sonunda uzmanlık dalı olacağız"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
TRABZON (A.A) - Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ve Kistik Fibrozis Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayhan Göçmen, Türkiye'de çocuk göğüs hastalıklarının, eninde sonunda bir uzmanlık olarak gelişeceğini söyledi.

Prof. Dr. Göçmen, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ve Kistik Fibrozis Derneği tarafından KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''4. Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ve Kistik Fibrozis Kongresi''nin açılışında yaptığı konuşmada, dernek olarak çocuk solunum yolu hastalıklarıyla ilgili birçok bilimsel çalışma düzenlediklerini belirtti.

Kongrenin çocuk solunum yolu hastalıklarına ilişkin yararlı sonuçlar ortaya çıkartacağına inandığını ifade eden Prof. Dr. Göçmen, ''Dünyada çocuk göğüs hastalıkları uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda ayrı bir bilim dalı olarak kabul edildi. Uzun yıllar çocuk göğüs hastalıkları, daha çok erişkin göğüs hastalıkları uzmanlarının ilgi alanı olmuştur'' dedi.

Prof. Dr. Göçmen, katılımcılara çocuk göğüs hastalıkları konusunda dünyadaki çalışmalarla ilgili bilgi vererek, Türkiye'de ilk çocuk göğüs hastalıkları ünitesinin 1974 yılında kendisi tarafından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulduğunu, bunu takiben de üniversiteler bünyesinde bu alanda üniteler açıldığını kaydetti.

Çalıştıkları yerlerde çocuk göğüs hastalıkları ünitesi kurmak isteyen, ancak birçok zorlukla karşılaşan hekim bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Göçmen, ''Sakın bu ilginizden vazgeçmeyin. Bütün inancım nasıl Amerika'da, Avrupa'da uzun yıllar süren çalışmalar sonrasında çocuk göğüs hastalıkları bir yan dal olarak belirlenmişse Türkiye'de de eninde sonunda bir uzmanlık olarak gelişecektir'' diye konuştu.

KONGRE BAŞKANI PROF. DR. ALİ BAKİ-
KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Ali Baki, kongrenin ülke çocuklarının ölümüne neden olan astım, verem, zatürre ve kistik fibrozis gibi en önemli hastalıkların, ayrıntılarıyla tartışılması amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Baki, çocuk solunum yolu hastalıklarının tüm dünyada en sık görülen hastalık grubu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
''Üst solunum yolu hastalıkları, astım, verem, zatürre ve doğumundan itibaren birden çok organı etkileyerek bu organlarda işlev bozukluklarına yol açan kistik fibrozis en sık görülen göğüs hastalıkları arasındadır. Günümüzde de dünyaya gelen her bin çocuktan 35'i, ilk 5 yaş içinde ölmektedir. Bu ölüm nedenlerinin ilk sırasında zatürre gelmektedir. Bir göğüs hastalığı olan çocuk zatürresini önlediğimizde, çocuklarımızı ölümden kurtarmış olacağız.''

Karadeniz Bölgesi'nde ve Türkiye'de halen tüberkülozun sıklıkla görüldüğüne dikkati çeken Prof. Dr. Baki, şu bilgileri verdi:
''Bu hastalık nedeniyle de maalesef çocuklarımız ölebiliyor ya da sakat kalabiliyorlar. Çocuk solunum yolu hastalıklarından en önemlilerinden birisi de astımdır. Bölgemiz ve ülkemizde her 100 çocuktan 5'i astımlıdır. Ülkemizde çocukların ölümlerine neden olan en önemli hastalıklarlar, bunlardır.''
4. Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ve Kistik Fibrozis Kongresi'ne yurt içinden 80'e yakın, yurt dışından ise 3 öğretim üyesinin katıldığını bildiren Prof. Dr. Baki, 3 gün sürecek kongrede 3 konferans, 15 panel ve tartışma oturumlarının gerçekleştirileceğini kaydetti.
Prof. Dr. Baki, kongre sonrasında hastalıklarla ilgili yeni önerilerin ortaya atılacağını, bölge ve ülke hekimlerinin bu konulardaki bilgilerinin artacağını ve bir ülkenin gelişmişlik indeksi olan çocuk ölümlerinin sayısında azalma olacağına inandıklarını ifade etti.
"eninde
sonunda
uzmanlık
dalı
olacağız"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir