Medimagazin logo

Eğer başarılı olursa onlarca çocuğa umut olacak

Halk arasında kronik kas hastalığı olarak bilinen "Duchenne Musküler Distrofi"ye (DMD) yakalanan 10 çocuğa, Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) kök hücre tedavisi uygulanıyor. Eğer tedavi başarılı olursa birçok hasta çocuk için umut olabilecek.
Eğer başarılı olursa onlarca çocuğa umut olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GAÜN Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Dai, kas hastalıkları arasında en sık karşılaşılan tür olarak dikkati çeken DMD'nin büyük oranda erkek çocuklarında görüldüğünü söyledi. Önce yürüme yetisinin kaybolmasına neden olan, ardından da 20'li yaşlarda ölümle sonuçlanabilen hastalığı "kas fonksiyonu için gerekli olan temel bir proteinin eksikliği" diye nitelendiren Dai, "Bu proteinin yokluğunda kaslar giderek zayıflar ve yerini de yağ dokusuna bırakır" dedi.

"ÖNCE YAŞAM KALİTESİ SONRA ÖLÜMLERİN ÖNÜNE GEÇMEYİ AMAÇLIYORUZ"

Hastalığın tedavisi konusunda uzun süredir araştırmaların yapıldığını belirten Dai, kök hücreyle tedavi konusunda, 2012'de özel bir hastane denemelerin yapıldığını ve olumlu sonuçlar alınmaya başlandığını kaydetti.

Dai, Türkiye'de devlet hastaneleri bünyesinde bu uygulamayı ilk kez hayata geçirdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kas-Gön-Der tarafından belirlenen 10 çocuğumuza şu an bu tedaviyi uyguluyoruz. Bu çocuklarımızdan 5'i hayatını tekerlekli sandalyeyle sürdürüyor, diğer 5'i ise güçlükle yürür durumda. Derneğimizin belirlediği 10 çocuğumuz, Gaziantep, Ankara, İstanbul, Bursa gibi Türkiye'nin farklı bölgelerinden. Yaptığımız çalışmalar sayesinde bu çocuklarımızın sağlığına kavuşmasını bekliyoruz. Öncelikli olarak bu hastaların yaşam kalitesini artırmayı ve devamında DMD nedeniyle ölümlerin önüne geçebilmeyi amaçlıyoruz."

"UMUT IŞIĞI"

Ankara'nın Polatlı ilçesinde yaşayan Özgül ve Serkan Şentürk çifti de yapılan çalışmalarla 10 yaşındaki çocukları Arda Duhan'ın sağlığına kavuşacağını umut ediyor. Anne Özgül Şentürk, oğullarının rahatsızlığını 1,5 yaşındayken öğrendiklerini söyledi.

İlk etapta soğuk algınlığı sandıkları hastalığın DMD olduğunu öğrenince çok üzüldüklerini dile getiren Özgül Şentürk, şöyle konuştu:

"Sağlık konusunda ben çok duyarlıyım. Bu yüzden soğuk algınlığı biraz uzun sürünce hemen hastanelerde gerekli kontrollerini yaptırdık ve DMD hastası olduğu tespit edildi. Erken teşhis sayesinde hastalığın ilerlemesini yavaşlatabildik. Çocuğumuz önceleri yürüyebiliyordu, şimdi yürüyemiyor. İskelet yapısı bozulmaya başladı ama şu an umutluyuz çünkü Gaziantep'e 15 günde bir kök hücre aşılanmak üzere tedaviye gidiyoruz."

Baba Serkan Şentürk de hayattaki en büyük arzusunun oğlunun sağlığına kavuşması olduğunu ifade etti. Çocuğunun bir an önce iyileşip yaşıtları gibi koşmasını ve oynamasını istediğini anlatan Şentürk, "İnşallah bunu da kök hücre tedavisi sayesinde başaracağız. 10 aile olarak umutlandık. Türkiye'de bu hastalığın 100 bin kişide olduğu söyleniyor. Oğluma uygulanan tedavi başarılı olursa, dünyadaki hastalara da umut olacak" diye konuştu.

doç. dr. alper dai
duchenne musküler distrofi
kronik kas hastalığı
tedavi
yeni tedavi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir