Medimagazin logo

Ege Üniversitesi'nde ''Robotik Cerrahi Eğitim Programı'' başladı

Rektör Yılmaz: ''EGE-1 robotik cerrahi cihazı ve Türkiye'de ilk kez kullanılacak robotik simülatörle eğitim verilecek''
Ege Üniversitesi'nde ''Robotik Cerrahi Eğitim Programı'' başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR  - Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, EGE-1 robotik cerrahi cihazı ve Türkiye'de ilk kez kullanılacak robotik simülatörle EÜ'de ''Robotik Cerrahi Eğitim Programı'' başlatıldığını söyledi.
    

Prof. Dr. Yılmaz, EÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda düzenlediği basın toplantısında, üniversite bünyesine katılan EGE-1 robotik cerrahi cihazıyla üniversiteye yenilikçi yaklaşım getirmenin yanı sıra cihazı multidisipliner kullanıma sunmayı amaçladıklarını belirtti.
    

''Ege Öğretiyor'' sloganıyla ''Jinekolojik Robotik Cerrahi Eğitim Programı''nı hayata geçirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, ''Bugüne kadar, üroloji, genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinin ortaklaşa kullandığı EGE-1 robotik cerrahi cihazı ve Türkiye'de ilk kez kullanılacak robotik simülatörle eğitim verilecek'' dedi.
     1 Haziran'a kadar devam edecek eğitime Türkiye'nin çeşitli hastanelerinden 5 kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kabul edildiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
    

''Bugün teknolojiyi öğrenmek için yurt dışına gitmek zorunda olan hocalarımıza Türkiye'de öğreterek bu konuda yardımcı olabileceğimizi, bilimin son teknolojiyle Türkiye'de gerçekleştiğini de ispat eden bir gün. Çok onurlu ve mutluyum. Arkadaşlarımızın beceri ve deneyimleri bunu yaşamamıza fırsat verdi. Değerli dostlarımız da bunun için bizi tercih etti. EGE-1 robotik cerrahi cihazına eklenecek simülatörle cihazın kullanımı öğretilecek. Simülatör Türkiye'de tek, o nedenle EÜ'de olmasından kıvançlıyız. Bir üst hedefimiz de ikinci bir konsol alarak simülatörle deneyim ve öğretim meselesini daha iyi bir şekle doğru ilerletmek.''
    

Prof. Dr. Yılmaz, eğitim sertifika programlarının düzenli olarak devam edeceğini sözlerine ekledi.
    

EÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ ise Türkiye'nin ilk robotik cerrahi eğitim programını başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.
    

EÜ'nün robotik cerrahi cihazını Türkiye'de en son alan kurum olmasına karşın kısa sürede eğitim programını başlattıklarını kaydeden Prof. Dr. Şendağ, ''Öğreten ve bilgiyi paylaşan bir kurum felsefesiyle devam ediyoruz. Bilgi ülkede varsa neden paylaşmıyoruz- Neden hep Avrupa veya ABD'de eğitim almak zorundayız- Yurt dışına gitmeye gerek kalmadan robot eğitimini isteyen herkes gelip alabilecek. Programın diğer kurumlara da örnek olacağını düşünüyorum. Hedefimiz, ne biliyorsak onu paylaşmak, hiçbir bilgiyi saklamamak. Bu felsefeyle bugüne kadar çalıştık'' diye konuştu.
    

5 günlük program boyunca kursiyerler, robotik simülatör kullanarak robotik cerrahi konusunda eğitim alacak.

ege
üniversitesi'nde
''robotik
cerrahi
eğitim
programı''
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir