Medimagazin logo

Ege Üniversitesi karaciğer naklinde Avrupa birincisi

Ege Üniversitesi Fakültesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Şükriye Alyanak, "Üniversitemiz, karaciğer naklinde Avrupa'da, kalp naklinde ise Türkiye'de birinci sırada bulunuyor" dedi
Ege Üniversitesi karaciğer naklinde Avrupa birincisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
İZMİR (İHA) - Ege Üniversitesi Fakültesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Şükriye Alyanak, "Üniversitemiz, karaciğer naklinde Avrupa'da, kalp naklinde ise Türkiye'de birinci sırada bulunuyor" dedi.

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okutulan 'Basında Güncel Gelişmeler' dersine katılan EÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Şükriye Alyanak, öğrencilere organ nakli konusunda bilgi verdi.

EÜ Tıp Fakültesi'nin organ nakli konusunda çok ileri bir seviyede olduğunu belirten Dr. Alyanak, "Üniversitemiz karaciğer naklinde Avrupa'da, kalp naklinde ise Türkiye'de bir numarada bulunuyor. Doktorların tecrübesi ve hastaların sağ kalım süresi ile pek çok organ nakli merkezinin önünde bulunuyoruz" dedi.

Organ nakli konusunda toplumdaki ön yargıların yok olmaya başladığını ifade eden Dr. Alyanak, şöyle konuştu: "Yoğun bakım ortamı altında beyin ölümü gerçekleşen hastaların aileleriyle görüşüyoruz. Öyle hassas bir anda hasta yakınlarının duygularını anlayabilmek gerçekten zor. Ancak çoğu hasta yakını, özellikle anneler organ bağışı konusunda çok duyarlı. Bu duyarlılığı daha fazla artırmak ise en büyük hedefimiz."

Organlarını bağışlamak isteyenlerin bir form doldurmasının tek başına yeterli olmadığını belirten Dr. Alyanak, sözlerine şöyle devam etti: "Doldurulan bağış formları ve alınan kartlar bir niyeti ifade ediyor. Organ bağış kartı sahibi kişi bir şekilde yoğun bakım ortamında vefat ettiğinde yine yakınlarına sorulup onay alınıyor. Ancak bağış formları bir farkındalık oluşmasını sağlıyor ve insanlar konuya daha duyarlı hale geliyorlar."
ege
üniversitesi
karaciğer
naklinde
avrupa
birincisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir