Medimagazin logo

Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi'ne Türkiye'den sadece bir üniversite girdi

İstanbul Üniversitesi (İÜ), "dünyanın en iyi 500 üniversitesi" sıralamasında 415. oldu.
Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi'ne Türkiye'den sadece bir üniversite girdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yükseköğrenim alanında en etkili değerlendirme otoritelerinden biri olarak kabul edilen, her yıl en iyi üniversiteler sıralamasını yapan Çin'deki Jiao Tong Üniversitesi, "Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2014" listesini yayımladı.

Listeye, Türkiye'den tek giren İÜ oldu. Listeye 10. kez giren üniversite, mezunlarının başarısına (score on alumni) göre 130, SSCI, SSC yayın sayısına (score on PUP) göre 297, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına (score on PCP) göre de 349. sırada yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, üniversitenin dünya yükseköğretim alanında Türkiye'yi gururla temsil ettiğini belirtti. Üniversitenin bu zorlu yarıştaki başarısını disiplinli, programlı ve bilim odaklı çalışmasına borçlu olduğunu vurgulayan Ak, şöyle devam etti:

"Bilimsel ve akademik çalışmalara büyük destek verdik. Öğretim üyelerimize özgür bir araştırma ortamı sağladık. Araştırmacılarımıza, mevcut imkanlar çerçevesinde yapabileceğimizin en üstün olanını yaparak önemli olanaklar sunduk. Yayınlara ciddi destek verdik. Bütün bunların sonucunda, bu başarı her yıl artarak devam etti. İstanbul Üniversitesinde eğitim ve öğretimde değişim ve dönüşüm sürecinin sonucu olarak, dünya sıralamalarındaki yerimiz her yıl daha üst noktalara çıkıyor."

Ak, üniversitenin başarılı olmasında katkısı olan özverili öğretim üyeleri, onlara destek veren idari personel ve tüm bu çalışmaların motivasyon kaynağı olan öğrencileri kutladı.

Uluslararasılaşma ve inovasyon hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerini aktaran Ak, "2023 Türkiye vizyonunda, üniversitelerin üzerine düşen çok büyük görev ve sorumluluklar vardır. Bunun bilinciyle üniversitemizi 2023 Türkiye hedeflerine katkı sağlayacak bir yapıya kavuşturmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

dünyanın
en
i̇yi
500
üniversitesi'ne
türkiye'den
sadece
bir
üniversite
girdi
Yorum (1)
Dr.Cevdett
''Kellim kellim la yenfa'', söyle söyle boşuna. Üniversitelerimizin kalitesi ortada iken kaliteye bakmadan ha babam her ile bir kaç üniversite açıyoruz. Neredeyse tıp fakültesi açılmadık şehrimiz kalmadı. 12000 tıp öğrencisi alıyor fakat bunların yetişeceği kalitede kurumlarımız var mı bakmıyoruz. Bunları kim okur, kim dertlenir bilemiyorum.''Kellim kellim la yenfa''.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir