Medimagazin logo

Döner sermayeyi bu anket belirleyecek

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ek ödemeler hesaplanırken hasta ve çalışan memnuniyetine de bakılacak. Hastaneden memnuniyet anketlerle belirlenecek.
Kaynak: AA - Selma Bıyıklı Adabaş
Döner sermayeyi bu anket belirleyecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Örnek tarafından yayınlanan genelgede, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde dağıtılacak döner sermaye tutarının, 0 ile 1 arasında değişen "Sağlık tesisi kalite katsayısı" dikkate alınarak hesaplanacağını bildirdi.

Bu doğrultuda Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinin Kalite Katsayısının Belirlenmesine İlişkin Yönerge hazırlandı.

Yönergeye göre, sağlık tesislerinde belirli dönemlerde uygulanacak anketler dikkate alınarak tespit edilecek katsayı "memnuniyet katsayısı", kalite standartları esas alınarak yapılacak değerlendirmeler sonucu tespit edilecek katsayı da "kalite standartları katsayısı" olacak. Her iki katsayı da 0 ile 1 arasında değişecek.

Bir hastanenin kalite katsayısı ise bu iki katsayı dikkate alınarak belirlenecek. Kalite standartları katsayısının 0,35, memnuniyet katsayısının da 0,25 ile çarpımı toplanarak bir hastanenin "kalite katsayısı" bulunacak. Hesaplanan bu "Sağlık Tesisi Kalite Katsayısı" dağıtılacak ek ödeme tutarının belirlenmesinde kullanılacak.

Hizmet sunumunu aksatacak doğal afet, savaş, salgın hastalık, seferberlik ve yangına maruz kalan hastanelerde 6 ay boyunca kalite katsayısı 1 olarak kabul edilebilecek. Bu süre uygun görülürse 18 aya kadar uzayabilecek.

-Memnuniyet anketleri kimlere nasıl yapılacak--

Memnuniyet anketleri yatan, ayakta tedavi olan ve acile başvuran hastalara her ay, çalışanlara ise belirli dönemlerde yapılacak. Çalışanlara yönelik anketler hekim, sağlık hizmetleri sınıfı ve diğer personelin en az yarısına uygulanacak.

Anket, ayakta tedavi gören hastalara işlemleri bittiğinde, yatan hastalara da taburcu olduğunda, acildekilere taburcu edilirken ya da gözlem altındayken yapılabilecek.

hastayı
ve
çalışanını
memnun
eden
hastaneye
daha
fazla
ek
ödeme
Yorum (62)
göz doktoru
Ne yani çalışan memnun değilse, ek ödeme daha az mı olacak? Saçmalık
0
Cevapla
bg
1 sene sonraki başlıkları görür gibiyim. Çalışanların memnuniyeti %100. Kim döner sermayesinin düşmesini ister akıl var mantık var.
0
Cevapla
Esen Oktay
Bununla ilgili daha yeni bir yayın okudum. Hasta ne kadar memnunsa, mortalite ve morbiditesi o kadar yüksek oluyor, bunun sebebinin ise, kendi tetkik ve tedavilerini tıbbi bilimsel gerçeklere göre değil, kendi istedikleri doğrultuda sürdürmeleri olduğunu açıklamışlar. Biz hastaları memnun ederiz, o sorun değil de... Hastanın memnun kalma kriterinin iyileşmek veya iyi bakılmak olmaması sorun. http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1108766 Okumak isteyen için ilgili makale burada.
0
Cevapla
dr.cengaver
Gerçekten hangi sivri zekalı arkadaşın aklına geldi bu anket işi. Diğer yorumcu arkadaşların da belirttiği gibi kim ek ödemesi düşer diye memnuniyetsizliğini belirtir. İdarecilerin ek ödemesi düşse o zaman anlarım.
0
Cevapla
erol aydın
AKP'nin her yerdeki sağlık anlayışı ve politikası: Yaşlı hastaların ellerinden küçüklerin yanaklarından öp, memnun ve mutlu et yeter, hastayı okşa yeter, doğru teşhis ve tedavinin hiçbir önemi yok. Memnun edin ki oy olarak bize geri dönsün. Ey yüce Allahım, sen büyüksün yarabbim...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir