Medimagazin logo

Döner sermaye düştü, süresiz iş bırakma gündemde

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi asistan doktorları eylem yaptı.
Döner sermaye düştü, süresiz iş bırakma gündemde
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bahçesinde toplanan asistan doktorlara, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları da destek verdi. "Güvenli bir gelecek için emeğimize, toplum sağlığı için eğitimimize sahip çıkıyoruz" yazılı pankart açan sağlık çalışanları, "performansa hayır eğitime evet", "nitelikli eğitim istiyoruz", "fazlasını değil hakkımızı istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

"HEKİMLERİ PARA KAZANMA UĞRUNA MESLEKİ ETİK İLKELERDEN UZAKLAŞTIRIP..."

Daha sonra topluluk adına Doktor Samet Murat Arslan konuya ilişkin hazırlanan basın açıklamasını okudu. Arslan, sağlıkta dönüşüm adı altında getirilen performans sisteminin aslında sağlık çalışanlarının hakkına göz diken bir sistem olduğunu ifade ederek, bu sistemin hekimleri para kazanma uğruna mesleki etik ilkelerden uzaklaştırıp tüccar mantığı ile düşünmeye zorladığını ve sağlık kurumlarını da ticarethanelere dönüştürdüğünü ileri sürdü.

 

 

Ülke genelinde sağlık çalışanlarının ücretlerinde ciddi düşüşlerin meydana geldiğini belirten Arslan, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık çalışanlarının Eylül ve Ekim aylarındaki döner sermaye ek ödemelerinin yüzde 60-70 oranlarında kesintiye uğradığını ifade etti. Hastane yönetimi ile yaptıkları görüşmede kendilerine, 'tüm sağlık çalışanlarının az çalıştığı, daha çok çalışmaları takdirde döner sermaye ücretlerinin eskisi gibi olacağı' şeklinde açıklama yapıldığını aktaran Arslan, "Fakat işin aslı ne biz daha az çalıştık, ne de bu durum sadece Okmeydanı'na özgü. 2015 yılı Mayıs-Ekim arası tüm aylarda bakılan hasta sayısı, yapılan ameliyat sayısı ve hastanenin elde ettiği toplam geliri karşılaştırdığımızda, bu açıklamanın gerçek dışı olduğunu gördük" diye konuştu. Arslan benzer durumun Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları, Haydarpaşa Numune ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastaneleri'nde de yaşandığını belirtti.

"SÜRESİZ İŞ BIRAKACAĞIZ"

Açıklamada son olarak asistan hekimlerin; 'eğitim hakkı', 'güvenli çalışma ortamı' ve 'emeklerinin karşılığı olarak sabit gelir' gibi talepler içeren 10 madde açıklandı. Asistan doktorlar, taleplerinin karşılanmaması durumunda süresiz bırakacaklarını açıkladı.

TALEPLER...

Bu taleplerden bazıları şöyle; "sabit ek ödemenin 2 katına çıkarılarak genel bütçeden karşılanması ve emekliliğe de yansıtılması için bir an önce gerekli yasal düzenlemelerin yapılması,haftanın iki yarım gününün eğitime ayrılması ve belirli aralıklarla asistan komisyonunun belirleyeceği şekilde ortak eğitim oturumlarının buna entegre edilmesi, yıldızlı poliklinik adı altında asistanların tek başlarına poliklinik hizmeti vermesinin önüne geçilmesi, çalışan sağlığı ve güvenliğinin sağlanarak, sağlık çalışanlarına şiddet olaylarının engellenmesi"

Doktorlar ve onlara destek veren sağlık çalışanları açıklamanın ardından hastane bahçesinde sloganlar atarak yaptıkları yürüyüş sonrası eyleme son verdi.

eylem
okmeydani egitim ve arastirma hastanesi
asistan hekim
doktor
döner sermaye
performans
iş bırakma
süresiz grev
Yorum (11)
hasan
Ah keşke arkadaşların istedikleri olsa, döner emekliliği etkilese vs. Ben şahsen hemen emekli olurum , tabiatıyla çok yüksek bir emekli maaşı alırım. Ancak, bu durum gerçeklese bile acaba rüyadamıyım diye şüpheyle karşılarım. Hep hekimin muayenehanesine sahip çıkması gerektiğini söyledim. Ancak TTB bizi kapitalist ilan etti, dövletli büyüklerimiz bıçak parası alan haydutlar olarak değerlendirdi. Velhasıl kendi ayağımıza kurşun sıktık. Artık kimse birşey beklemesin. Bu dönerler muayenehanelerin kapatılması karşılığında verilen rüşvetti, artık miadı doluyor, yakında tamamen bile kalkabilir.Asistanlık dönemi fedakarlık gerektiren bir dönemdir, Asistan hocasının yanında yetişir, yoksa kendi başına yetişmez. Hocalarımıza sahip çıkmadığımızdan daha başımıza çok şeyler gelir.
5
Cevapla
Mücahit Altuntaş
Performans sistemi sağlık sistemimizin ticarileşme yolunda ideolojik truva atıdır. Hekimi çok işleme teşvik ediyor. Malpraktis sistemi de alt yapısı tamamlanmamış , muayene ortamı ve süreleri belirlenmemiş kayıt sevk bilgi aktarımı ve emptaisi olmayan sağlık ortamımızda , sürekli açılan üniversitelerimizle , ilaç firma+ dernek süreçlerine bağlanmış kongre ve mezuniyet sonrası eğitim olanaklarıyla yine çok işlem ve defansif tıbba zorlanan hekimleri için , çok işlemi teşvik eden TRUVA ATIDIR. Bunların hepsi maliyet demektir. Peki hekimlerin ne kadar umurunda ? Bilemiyorum.Pek umurunda olduğunu da sanmıyorum.Eğer umurumuzda olsa iş bu noktaya gelmezdi.Bu konuda TTB zamanında gerekli uyarıları yapmıştır.Hakkını yemeyelim.Burada uyarı yaptılar. Sonuç sağlıkta son on yılda işlem üç kat !!!!!!! arttı .Maliyetler ise sekiz dokuz kat arttı.%85 dışa bağlı sağlık teknolojisi ve ilaç sanayimiz ise bu artan masrafı iki şeyden karşılayacaktır. Ucuz emek ( kısılan ve azalan döner sermaye ) Geç ve niteliksiz emeklilik. Peki ne yapmalı ? Aklımızı başımıza almalıyız. ERGONOMİK ( KAYIT SEVK , BİLGİ PAYLAŞIMI VE ticari ideolojisi en az olan ) bir sağlık sistemini yeniden baştan düşünmeliyiz. Mücahit Altuntaş İç hastalıkları uzmanı 10 Aralık 2015
6
Cevapla
Erol Aydın
Klinisyen uzman dr a ve asistana hakettiği maaşı (emsali savcı, hakim vs gibi, ayda 8-10 bin TL gibi), 10 dakikaya bir hasta vereceksin sonra reel beklenti içine gireceksin, yoksa bu sistemle ne gerçek teşhis ve tedavi nede eğitim olur, şuanki sistem tam bir rezalet.
5
Cevapla
baha
hasan (dr) sen rahat ol hocaların keyfi yerinde.
1
Cevapla
m. murat
Emekliliğe yansımayan döner artırmak yerine sabit maaşta ciddi iyileştirme yapsalar, hekimler ERKENDEN EMEKLİ OLMAK İSTEYECEKLER. Bu da sağlığa yatırım yapmış sermayecinin işine gelmez. Ölene kadar çalıştır, yeni mezunlar ordusu da yolda. Utanmazlarsa Asgari ücretle çalıştıracaklar.
10
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir