Medimagazin logo

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde skandal

İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yemekhanelerinde birkaç ay önce personele, öğrencilere ve kreş çocuklarına at etinden döner servisi yapıldığı ortaya çıktı. Taşeronla sözleşmeyi iptal eden Rektörlük, savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Kaynak: CNN TÜRK
Dokuz Eylül Üniversitesi'nde skandal
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Bir grup SES İzmir Şubesi üyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi önünde toplandı.

Hastanenin kendi yemekhanesi dışındaki, taşeronun işlettiği Dokuz Eylül Üniversitesi'nin kreş dahil tüm yemekhanelerinde birkaç ay önce, çalışanlara, öğrencilere, personele at eti yedirilmesini protesto etti.

Şube Başkanı Dr. Veli Atanur, üniversite yemekhanelerinde içinde at eti bulunan dönerin servis edilmesinin, temel yaşam hakkı olan sağlıklı beslenme hakkının ayaklar altına alındığı gerçeğini ortaya koyduğunu öne sürdü.

Beslenme hizmetlerinin taşeronlaştırılmasıyla, gıda ürünlerinin denetimsizliğinin acı sonuçlarının yaşandığını belirten Dr. Atanur, sistemi eleştirdi, hükümetinin uygulamalarına tepki gösterdi.

Atanur şunları söyledi: "İnsan sağlığını tehdit eden bu duruma yetkili kurumlarca gıda ürünlerinin denetlenmemesi ve sağlıklı beslenme hakkının hizmet alımı adı altında taşeron firmalara ihale edilmesi neden olmuştur. Gıda ürünlerinin her türlü denetiminin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na devredilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın siyasal gerekçelerle bu alandan tamamen elini çekmesi, AKP eli ile gerçekleştirilmiştir.

Şimdilerde adı Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı olarak anılan kurum adeta kendisine yapılan numune başvurularını değerlendiren, yetersiz personel gerekçesi ile saha denetimini tamamen boş bırakan işlevsiz bir kurum haline gelmiştir.

Bilindiği üzere geçmişte koruyucu sağlık hizmeti olan gıda denetimi sahada çevre sağlık teknisyenleri eliyle birinci basamak sağlık kuruluşu olan sağlık ocaklarının Tarım İl Müdürlükleri ile uyumlu çalışması sonucu yürütülmekte idi. Sağlıkta yıkım programının parçası olarak sağlık ocaklarının Sağlık Bakanlığı'nca tasfiyesi sonucu bu işbirliği ortadan kalkmış ve ne yazık ki sağlıklı beslenme hakkı da tehlikeye düşmüştür.

Köklü bir üniversitemiz olan Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yaşanan at eti skandalından sonra sokaklarda iki liraya yediğimiz yarım ekmek arası dönerlerin etinin ne eti olduğunu bu sorumsuz uygulamalar nedeni ile düşünmeye bile gerek kalmamıştır."

Suç duyurusunda bulunuldu

Dr. Atanur, kamusal sağlık hizmetlerinde yaşanan tasfiyenin insan sağlığı açısından kritik öneme sahip gıda tüketimi alanında da yaşandığını söyledi.

Atanur, maliyet hesabı yapan taşeron şirketlere kamusal alanın açılmasıyla, düşük maliyetli, kalitesiz, denetim şansı olmayan gıdalarla sağlıklı beslenmenin risk altına alındığını kaydetti.

Atanur, "Sorumsuz hükümetin ve ilgili bakanlıkların tutumlarının aksine Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'nün sorunu açığa çıkarma gayreti ve sorumlu davranışı tüm bu olumsuzluklar içinde umut vericidir. Ama tüm olumlu çabalarına rağmen bu sorunu kamuoyu ve yetkili sendika SES ile paylaşmaması da bir eksikliktir" diye konuştu.

Öte yandan, at etinden dönerin o gün servis edilen tabldot örneklerindenden yapılan analiz sonucunda ortaya çıktığı, Rektörlüğün hemen devreye girerek savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ve firmayla da sözleşmesini iptal ettiği belirtildi.

dokuz
eylül
üniversitesi'nde
skandal
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir