Medimagazin logo

Doktorun can güvenliği başhekimlere emanet

Sağlık Bakanlığı hastanelerdeki güvenlik önlemlerine yönelik yönetmelik yayımladı. Personelin güvenliğinden başhekimler sorumlu olacak
Doktorun can güvenliği başhekimlere emanet
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde doktoru silahla rehin alma, bıçaklama, tartaklama gibi olayların artması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, hastanelerde doktorlara yönelik artan saldırıları önlemek için doktor ve hasta güvenliğinden başhekimin sorumlu olmasını kararlaştırdı. Bakanlık, hasta ve çalışan güvenliğinin sağlanmasına dair yönetmelik yayınladı. Yönetmelik, devlet, üniversite ve özel hastaneleri kapsıyor. Hasta güvenliği uygulamaları kapsamında, hasta kimliği tanımlama, tedavi için hastanın rızasını alma, iletişim, ilaç, kan tranfüzyon, cerrahi, radyasyon güvenliğinin sağlanması ve hasta düşmelerinin önlenmesi ve engelli hastalara yönelik düzenlemelerin yapılması yapılmasını içeriyor. Bu kapsamda, engelli hastaların hastaneye giriş ve çıkışını sağlayacak fiziki şartlar oluşturulacak. Tekerlekli sandalyelerin kullanımı kolaylaştırılacak. Hastanede çalışanların güvenliği ise hasta güvenliğinden ayrı olarak düzenlendi. Hastanelerde, çalışan güvenlik komitesi kurulacak ve çalışanların güvenlik programı hazırlanacak. Bu doğrultuda, hastane çalışanlarına yönelik sağlık taraması, engelli çalışanlara ek düzenlemeler yapılacak. Çalışanların kişisel koruyucu önlemler alması sağlanırken özellikle çalışanlara yönelik fiziksel saldırıların önlenmesi için gerekli tedbirler alınacak.

doktorun
can
güvenliği
başhekimlere
emanet
Yorum (5)
TÜRKAY ÖZCAN
Bravo bumudur yani doktorlar dövülüyor,öldürülüyor bumu önlem başhekimler halltsin,tebrik ederiz hekimlerce
0
Cevapla
algım güzel
Doktor ve sağlık çalışanları darp edildikten sonra başhekim gelip darp edenlere ne yaptıırım uygulayabilecek veya darp edilene ne gibi faydası olacak. Şimdiye kadar olan olaylarda başhekimler vatandaş yanında tutum sergiliyorlardı. Ne değişecek?
0
Cevapla
RT
Başhekimler ne yapsın saldıran hastalara? Başhekimin elinde sopayla acilde bekleyecek hali yok. Acı olan şudur: Artık beyaz kod adı altında sağlık çalışanına saldırı kodu diye bir kod var. Yani bu jargon yerleşmiş durumda. Buna sebep olanlara ve sağlık çalışanlarına nefreti aşılayanlara yazıklar olsun.
0
Cevapla
bedrettin alyamaç
Çıldıracağım yahu böyle şey olurmu bu nasıl mentalite baş hekim zavallı kendi güvenliğini sağlayamıyor doktorun can güvenliğini nasıl sağlayacak bakın ben anlatayım güvenlik nasıl sağlanır bakanlık önce iç işleri bakanlığı ile ciddi yazışmalar yapacak iç işleri o şehrin valiliğine ciddi yazılı talimat verecek valilik o bölgenin emniyet müdürü ile yazışma yapacak ve polikilniğin önunde mutlaka polis görevli olacak en ufak bir terbiyesizlikte doktor okişiden şikayetçi olacak ve olay sıcağı sıcağına adli mercilere intikal edecek savcılıkta ki adalet bakanlığıda savcılara hassasiyet için ciddi talimat verecek ve savcılkta ser t caydırıcı iddianeme hazırlatarak o kişinin anasını ağlatacak işte ozaman her şiy düzelir yoksa git baş hekim halletsin derseniz o zaman bütün cihan güler........
0
Cevapla
DR X
Sağlık Bakanı kabul etmese de halkın büyük çoğunluğuna yaranmak için hekimler aleyhindeki söylemleri, hekimlerin hastalar tarafından şikayet edilmelerini teşvik etmesi, bıçak parasını tüm hekimlerin aldığı izlenimini yayması gibi popülistik faaliyetleri hekimlerin en çok korunması gereken ve hastalar için çok önemli olan saygınlığını sıfırlamıştır. Bir dermatolog arkadaşım hastaların hekime olan güvenlerini yitirmesinden dolayı ilaçların plasebo etkisinin azaldığından yakınıyor. Bu etki bazı inflamatuar hastalıklarda önemli bir iyileşme sağlıyor. Hastalar şimdilik bunun farkında değil. Hekimin mesleki açıdan kendini daha çok geliştirmesi için kamu oyu baskısı olumlu bir etki yaratmakla birlikte, eğitim ve kültür düzeyi bizde kamu oyu baskısı fiziksel şiddet şeklinde oluşmaktadır. Sağlık sisteminde köklü değişiklikler yapacak bürokratların sosyoloji eğitimi almaları beklenmez ama bir sosyologdan danışmanlık almaları telafisi mümkün olmayan toplumsal felaketleri önleyebilir. Herşeyi ben bilirim, kimseye de danışmam diyenlerin öğrenme yetenekleri kalmamıştır. Bu kişiler iyi niyetle hizmet ettiklerini sansalar da bunlardan hayır gelmez.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir