Medimagazin logo

Doktorluğu bırakıp çocukluk hayaline koştu! Şimdi hastanenin yemeklerini pişiriyor

1992 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden dereceyle mezun olan Doktor Yılmaz Turan 1 yıl görev yaptıktan sonra çocukluk hayali olan aşçılık okumaya başladı. Uzun yıllar esnaf lokantalarında çalıştı. Daha sonra şef aşçı olup Ege ve Akdeniz'deki büyük otellerde binlerce turiste yemek çıkardı. Doktor Yılmaz, bugün bir vakıf üniversitesinin Tıp Fakültesindeki öğrencileri, doktorları ve personeli için yemek yapıyor
Kaynak: Sabah - Ceyda Karaaslan
Doktorluğu bırakıp çocukluk hayaline koştu! Şimdi hastanenin yemeklerini pişiriyor
Yılmaz Turan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bolu'da 1969 yılında dünyaya gelen Dr. Yılmaz Turan, Türkiye'nin sayılı şeflerinden biri olan Ali Murat Turan'ın oğlu. Annesi ev hanımı olan Yılmaz Turan kendi deyimi ile 'orta halli' bir ailenin çocuğu. 

1983 yılında hem ailesine destek olmak hem de cep harçlığını çıkartmak için salon komisi olarak mutfak serüvenine başladı, ilerleyen yıllarda babadan gelen aşçılık mesleği ile bu yönde kendini geliştirmeye devam etti. Lise öğrenimi boyunca her yaz mutfağın her alanında kendini geliştirmeye özen gösterdi ve çalıştı.

1986 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'ni kazandı ve eğitimi boyunca her yaz ve sömestr tatillerinde birçok otel ve restoranlarda çalışmaya devam etti. İstanbul, Ege ve Akdeniz bölgelerinde aşçı olarak ve şef aşçı pozisyonlarında görev alan Dr. Turan yurt içi ve yurt dışı birçok uluslararası yarışmalarda derecelere girdi.

 

Turizm sektörüne yöneldi

''Babam da Türkiye'nin sayılı şefleri arasında. Türkiye çapında birçok 5 Yıldızlı Otelde Mutfak şefi olarak görev yaptı. Bunlar arasında İzmir Efes Oteli, Yeşilköy Çınar Oteli , Büyük Tarabya Oteli, Suadiye Otelini sayabiliriz. Daha sonra da Devlet Deniz Yolları'nda 10 yıllık aşçıbaşılık görevini tamamlayıp emekli oldu" diyen Dr. Yılmaz Turan, doktorluktan aşçıbaşılığa uzanan kariyer hikâyesini SABAH'a anlattı.

Yılmaz ''1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden Mezun oldum. Bir yıl acil dahiliyede görev yaptım ve daha sonra da istifamı vererek 1 yıl sonra tamamen turizm sektörüne geçiş yaptım. Hem ata mesleği olması hem de bu mesleğe olan sevgim turizm sektörüne yöneldim. Bu meslekte esnaf lokantasından, 5 yıldızlı turistik tesislere kadar, pek çok alanda çalışarak kariyerime katkı sağladım'' dedi.

 

Sınıf arkadaşı ikna etti

Doktor Yılmaz'ın Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi aşçılığı ise yıllar sonra sınıf arkadaşıyla karşılaşmasıyla başladı. Kurumun Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Yusuf Elgörmüş'ün Tıp fakültesinden arkadaşı olan Doktor Yılmaz ''Kader yollarımızı yıllar sonra Dr. Yusuf Elgörmüş hocam ile bir araya getirdi. 

Atlas Üniversitesi'nde Cafeler ve Yemekhane mutfaklarının kurulumları ve işletme haline getirilmesi ve sistemin çalışır hale gelmesi için Yiyecek ve İçecek Müdürü olarak birlikte çalışmaya başladık'' diye konuştu.

doktor
hastane
yilmaz turan
asci
hastane
yemek
Yorum (6)
2nci Mabeyinci
kısa yoldan "şef" olmuş şefim...... takdir ettim.
6
Cevapla
Yaşar Bülent
@2nci mabeyinci çok da kolay şef olmamış,birçok kişiden fazla emek sarfetmiş🤗
16
Cevapla
2nci Mabeyinci
@yaşar bülent , sayın hocam zaten kompliman yaptım. takdir ediyorum tekrar: ve görüşünüze katılıyorum ......
6
Cevapla
ne mutlu
ne mutlu sevdiği bir işi huzurla yapanlara.....dönülmez yola girmeden kararını erkenden vermiş.
36
Cevapla
2nci Mabeyinci
@yaşar bülent sayın hocam, ben şefin emek sarf etmeden bu aşamaya geldiğini söylemedim ki.....
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir