Medimagazin logo

Doktorları bekleyen büyük tehlike

Prof. Nevzat Tarhan, sağlık dağıtan doktorlar ile ilgili çarpıcı bir değerlendirmede bulundu...
Kaynak: BUGÜN
Doktorları bekleyen büyük tehlike
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Prof. Nevzat tarhan, depresyonun en yaygın olduğu meslek grubunun doktorluk olduğunu söyledi. Tarhan, “Psikolojileri doğudaki asker ve polisten bile daha kötü” dedi.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki hekimlerin yüzde 64’ü şiddete maruz kalıyor. Şiddet uygulayanların yüzde 86’sını ise hasta ve hasta yakınları oluşturuyor. Hekimler “İşlerini kaybetme ve güvenlik kaygısı” gi bi sebeplerle bireysel davacı olmaktan kaçınıyor. Bütün bu bilgiler ışığında Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, doktorlarımızın gün geçtikçe mutsuz olduğunu söyledi. İntiharlar çok arttı Prof. Tarhan, Türkiye’deki doktorların depresyon ve kaygı puanının çok yüksek olduğunu belirtti.

Tarhan, “Bugün depresyonun en yaygın olduğu meslek doktorluk. Depresyon oranı doğuda görev yapan askerden veya polisten bile yüksek. Bu nedenle intiharlar arttı. Bunun yanı sıra doktora karşı şiddet de arttı” dedi.

Gelecek endişeleri var

Tarhan, sağlık sistemindeki dönüşümün hekimler üzerinde olumsuz etki yaptığını söyledi. Tarhan şöyle konuştu: “Tabipler Birliği ve Bakanlık arasındaki diyaloğun eksik olmamalı. Çünkü bu durumda doktorlar gelecek kaygısı yaşıyor.”

doktorları
bekleyen
büyük
tehlike
Yorum (28)
Ruhi Bunalım
Bu yazıyı biz okumuşuz ne fayda. Bakan hazretleri okusun. Hala en büyük düşmanımız bakanımız.
0
Cevapla
Dr. Jane Doe
Doğudaki askerin asker gazinosu var, hiç değilse lojmanı var, yemek yiyebileceği lokantası var, temiz suyu var. Asker arkadaşları var. Asker hepsine hatta daha fazlasına layık. Polisin heryerde polisevi var. Türkçe'yi doğru düzgün konuşamayan, uyduruk bir taşra fakültesini bitiren adam benden yüksek maaş alıyor. Bizler yalnızız.Hekimevlerimiz yok. Savunanımız yok. Can güvenliğimiz yok. Hizmet içi ileri eğitim imkanımız kısıtlı, birçok eğitime gidişimiz , özellikle 1,5 yıl süren mecburi hizmetler sırasında sınırlı. Sonrası ise torpilini bulana mümkün. Asker , Polis en azından ne kadar doğuda orada kalacağını bilir. Bizler, hele de cemaatci veya partici değilsek, tayin edildiğimiz doğu ilçesinden 10-15 yıl sonra bile tayinimizi batıya çıkaramayız. En yüksek eğitimi almış kaliteli insanların, sineması, tiyatrosu, operası, balesi, sergisi, heykeli, lokantası, barı, yürüyecek caddesi, çocuğunu vereceği düzgün ortaöğretim okulu olmayan yerlerde çürümesi normal midir?
0
Cevapla
Depresyon adayı dr
Hak ederek prof olan, hekimliğin hakkını veren bu hocamıza teşekkür ederiz. Nasıl prof olduğu bilemedeiğimiz, davranışları ile doktor olduğundan kuşku duyurtan kişilere ne demeli. Onlar ne zaman şapkayı önlerine koyup düşünürler. Düşünselerde birşey anlayabileceklerini zanetmiyorum ya. Ancak binlerce dr 'u bunaltmayı başardılar. Medimagazin yöneticileri dr ların ruh sağlığını irdeleyen ve bakanlıktan memnuniyetlerini araştıran bir anket yayınlarsanız, çok güzel bir görevi yerine getirmiş olursunuz.
0
Cevapla
Hikmet YILMAZ
sayın hocam tespitlerin çok doğru ama hiç önemli değil doktorların depresyona girmeleri,darp edilmeleri,hakarete uğramaları! çünkü türk doktorlar intihar edip ölselerde, darp edilip kafalarıda kırılsa hatta tamamen yok olsalarda hiç önemli değil sayın bakanımız ve yetkililer için ,nasıl olsa yurt dışında doktor çok ithal eder yine hizmet verirler. bu yanlış uygulamaları hediye paketi ambalajıyla vatandaşa sunup oyunu alıyorsa yeterlidir bakanımız için. halk bakanımıza dua ediyor, başbakanımıza dua ediyor kendilerine doktorları darp etme fırsatı ve hakaret etme fırsatı verdikleri için. sayın bakanımız ve iktidar hep güzel şeyler yapmak istiyorlar ama bu kötü niyetli, doktorlar yok mu onlar çalışmamak için böyle yalan haberler çıkarıyorlar. ''anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az''.
0
Cevapla
mithat tosun
http://ailehekimleri.net/index.php?option=com_content&view=article&id=2709:nimet-kuelfet-ve-ehir-efsaneleri&catid=75:uzmdrmithat-tosun Resmi ve geniş çaplı bir araştırma her yıl yapılıp yayınlanmalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir