Medimagazin logo

Doktorlara yeni mesai düzenlemesi: Doktorlar artık vardiyalı çalışacak

Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerinin acil servislerinde yaşanan hasta yoğunluğunu azaltmak için kolları sıvadı.
Kaynak: HT GAZETE - Lütfi ERDOĞAN
Doktorlara yeni mesai düzenlemesi: Doktorlar artık vardiyalı çalışacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

"Acil servislerde 1-2 saat bekletilen hastalarımız oluyor" diyen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, HABERTÜRK'e bu yıl sonunda hayata geçirecekleri yeni sistemin ayrıntılarını anlattı. Acil servislere gelen hastaların yüzde 85'inin acil hasta olmadığını belirten Gümüş, "Sağlık Bakanlığı'na bağlı 880 hastane bulunuyor. Bunların 200'ü il bazında büyük hastaneler ve eğitim-araştırma hastaneleri. Bu hastanelerin acilleri her zaman yoğun. Yaptığımız çalışma, vatandaşlarımızın özellikle mesai saatinden sonra, saat 17.00 ve 22.00 arasında acil servise geldiğini gösteriyor. Gündüz çalışan baba saat 17.00'den sonra işten çıktığında çocuğunu hastaneye getiriyor, getirebilir de" dedi.

DOKTORLARA YENİ MESAİ DÜZENLEMESİ

Çalışmayı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı'nın yürüttüğünü belirten Gümüş, şöyle devam etti: "Bazı hastanelerimizin acil servislerine 2 bin civarında hasta geliyor. Bundan sonraki süreçte iki aşamalı bir sistemi hayata geçireceğiz. Bunlardan ilki mesai dışı poliklinik hizmetleri. Yani gündüz hastaneye gelemeyen vatandaşlara mesai saatleri dışında poliklinik hizmetleri verilecek. Hastanelerde dahiliye, çocuk hastalıkları, kulak-burun-boğaz (KBB), genel cerrahi ve kadın doğum alanlarında gece de poliklinik hizmetleri verilebilecek. Doktorların mesai düzenlemesi buna göre yapılacak. Haziran ayı sonunda bunun için mevzuat düzenlemesini tamamlayacağız. Doktorlardan bazıları gündüz saat 12.00'de gelir akşam saat 20.00'de gider. Mesai dışı çalışanlara döner sermayeden ek ücret vereceğiz."

 


AİLE HEKİMLERİNE DE DÜZENLEME

Gümüş, atılacak ikinci adımı şöyle anlattı: "Atacağımız ikinci adım ise gece ve cumartesi günleri çalışacak aile hekimleri. En azından hafta sonu yükün bir kısmını aile hekimleri alacak. Aile hekimlerinde mesai kaydırmaları olacak. Örneğin bir aile sağlığı merkezinde 5 aile hekimi varsa bunların ikisi akşam gelip gece gidecek. Nöbette olacak aile sağlığı merkezi duyurulacak. Vatandaşımız da açık olan aile sağlığı merkezini bilecek. Diğer aile hekimleri oraya gelerek nöbet tutacak. Eczaneler de nöbetçi aile sağlığı merkezini duyuracak."

 
 

doktorlara
yeni
mesai
düzenlemesi:
doktorlar
artık
vardiyalı
çalışacak
Yorum (63)
Mert
Yalnız bu uygulama hiç olmamış. Özellikle kış aylarında kurtlar vadisi, kara para aşk gibi dizilerin bitmesi gece 12'yi buluyor. Baba bu saatten sonra çocuğunu getirdiğinde uzman hekim bulamazsa ne olacak? Bakanlık bir vardiyayı da gece oniki sonrası yapmalı Tüm Dünya'da acil tıp uzmanlığı güçlendirilmiş, sadece gerçek acillerin acil servise gelmesi sağlanmış ve bu iş çözülmüştür Dileğim şu ki bu zihni sinir sadece belli bir kesimden oy almaya Yönelik Uygulamaları masa başında üretenler hükümet Değişikliği sonrası bunları uygulayan olsunlar Selamlar
0
Cevapla
Arif T.
Sağlık gerçeklerinden ve sahadan bu kadar kopuk politika yapıcıların , bürokratların ve planlayıcıların olması ne kadar acı bir şey... Acaba ASM de gece mesaisi için kaydırma planlayanlar hiç ASM lerin fiziki, teknik ve güvenlik durumunu biliyorlar mı? Hiç bir kez ASM ne gidip ne olduğunu, nasıl çalışıldığını görmüşler mi? Ayrıca Aile Hekimliği tıp disiplinin bireysel yaklaşımın ön planda tutulduğu kişi bazlı bir yaklaşım olduğunu biliyorlar mı? Bir başkasına kayıtlı hastaya gece poliklinik yapmanın sakıncalarından haberleri var mı? Yada 1.basamak sağlık hizmetlerinin bir koruyucu hekimlik hizmeti olduğunu, tedavi edici hizmetlerin bunun sadece bir parçası olduğunun farkındalar mı?
0
Cevapla
cevdet
İsteyenin istediği saate sağlık hizmeti alması yönündeki tüm uygulamalar başarısızlığa mahkumdur. Asm'lerde acil hizmeti görülmesi hem de gece 12 'ye kadar denilmesi dünyada görülmememiş bir şey. Bir hemşire bir doktor ile acil hizmeti olmaz.
0
Cevapla
mhmet demirci
aile hekımlığı sıstemını bitirin acık acık sağlık ocağı sıstemıne donus yaptık deyın gece gelecek aıle hekımının gunduz gelen hastalarına kım bakacak gebe bebek aşı ızlemlerı 15-49 ları kım yapacak performans ne olacak bunları hıc dusundulermı acaba kısaca gunduz kalan 3 doktor 5 kısılık calısacak
0
Cevapla
Elif
Ben de banka ve fatura yatırma gibi hiç bir işlemimi halledemiyorum 17:00 ' den sonra, HERKES vardiyalı çalışsın o zaman! Bankacılar, belediye, adliye, okullar ( biz akşam işte iken çocuğa kim bakacak-gündüz okula gönderiyoruz), herkes, herkes, çalışsın, sadece zaten çalışkan kesime daha çok yüklenip altta kalanın canı çıkMAsın asıl daha az çalışan tembelller de herkes çok çalışsııııııııııınnnnnnnnnn.....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir