Medimagazin logo

Doktora, diş hekimine peşin vergi geliyor

Hükümet yeni vergi paketi üzerinde çalışmalarına başlarken, doktor, mühendis, diş hekimi ve bazı serbest meslek gruplarına yönelik “peşin vergi” uygulaması gündeme geldi. Buna göre önce vergi alınacak sonra beyanname verilecek. Mahsuplaşma ise vergi dönemi sonunda gerçekleştirilecek .
Kaynak: Türkiye Gazetesi - Yücel Kayaoğlu
Doktora, diş hekimine peşin vergi geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in duyurduğu yeni vergi paketi için AK Parti’de çalışma başlatıldı.

Vergide adaletin sağlanması ve dolaylı vergilerin genel vergi gelirlerinin içindeki payının azaltılması amacıyla hazırlıkları yapılan yeni vergi paketinde, özellikle kazancı ile ödediği vergi arasında uyumsuzluk olanlara yönelik düzenlemeler yer alacak.

AK Parti kurmayları açıkladı

AK Parti kaynakları yapılan etki analizi çalışmasında, doktor, mühendis, diş hekimi veya bazı serbest meslek gruplarının ödediği vergilere neşter vurulacağını kaydetti.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, parti kurmayları “Bazı meslekleri yapanlara bakıyorsunuz, gayet lüks bir yaşamı var, son model arabalar veya lüks yaşam. Bunlara sahip olmak, iyi kazancı gerektirir. Ama ödediği vergiye bakıyorsunuz kazancı ile arasında bir uyum yok. Hatta, hiç kazanmıyormuş gibi vergi ödemeyenler bile var. Bunun önüne geçmek istiyoruz” dedi.

Serbest meslek gruplarına ‘peşin vergi’ uygulaması getirilmesinin gündemde olduğunu ifade eden AK Parti kaynakları “Vergi peşin alınmalı, daha sonra beyannameyi versin istiyoruz. Vergi dönemi sonunda mahsuplaşma olacak. Bu yöntem vergi kaçırmanın önüne geçer. Çünkü, hiç kimse vergi incelemesine tabi olmak istemez. Beyan edilen matrah, alınan vergiden daha düşük gösterilse, bilirler ki incelemeye tabi tutulurlar” diye konuştu.

Kasada para kalmıyor

Asgari Kurumlar Vergisi uygulamasının ise sadece küresel şirket için değil, yurt içindeki şirketler için de düşünüldüğünü ifade eden AK Parti kurmayları “Yaptığımız çalışmada gördük ki, mesela Türkiye çapında vergi matrahı konusunda ilk 100’e giren firmaların ödediği vergi bile kasaya girer girmez çıkıyor. Çünkü, istisna, teşvik ve muafiyetler nedeniyle, bu vergi hazinede kalmıyor. Yapılan çalışma ile istisnalardan yararlansa bile, muafiyeti olsa bile, en az %15 ödediği kurumlar vergisi ödemek zorunda olacak” değerlendirmesini yaptı.

İhale Yasası da değişecek

Vergi paketinden sonra Kamu İhale Yasasında da istisnalar yeniden ele alınacak. AK Parti kaynakları konuyla ilgili olarak “Şu anda, kamu kurumları ‘Acil’ deyip, bu istisnalara sığınarak mal veya hizmet alımı yapmak istiyor. Bunun önüne geçilecek. İstisnaların kapsamı daraltılacak. 30’dan fazla istisna söz konusu. Bunlar azaltılacak. Ayrıca, kanunda pazarlık usulünün düzenlendiği 21’inci madde yeniden ele alınacak. Özellikle, bu maddeye göre yapılacak ihaleler sıkı kurallara bağlanacak. Çünkü birçok kamu kurumu bu maddeye sığınarak ihale yapmak istiyor” görüşünü dile getirdi. Yasanın 21’inci maddesinde, doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gereken ihalelerin pazarlık usulü ile yapılabileceği düzenleniyor. Yine idarece önceden öngörülmeyen olayların ortaya çıkması da pazarlık usulü ile ihale yapılabilmesine imkân veriyor. Pazarlık usulü ile yapılan ihale, ilan yapılmaksızın idarece davet edilen isteklilerin teklif verebildiği usulü içeriyor. Bu yöntem ihalelerin şeffaf olmadığı tartışmalarına yol açıyor” açıklamasında bulundu.

doktor
dis hekimi
pesin vergi
yeni vergi paketi
ak parti
Yorum (9)
DrÜ
10 milyonluk evi 3 milyon gösterip vergi kaçıran müteahhitler evinin ihtiyaçlarını ve eşinin araç masraflarını vergiden düşen iş adamları fatura istemezsen yarı fiyata satış yapan mobilya esnafı …
39
Cevapla
hasan ekim
maliyeden bir isteğimiz var, zorunlu mali müşavir uygulanması emekli serbest çalışan hekimler için kaldırılsın. müşavire ödeyeceği kadar veya biraz fazlasını kazanan yaşlı hekim böylece hem mesleğini yapar hem kazandığı kadar vergi verir. aksi halde çalışmasının bir anlamı yok.
7
Cevapla
İlhami Çuhadar
nerden buldun? yasasını çıkarın!! sorun çözülür. belirli meslek grubuyla uğraşmayın. serbest meslek yapan herkes becerisi oranında vergi kaçırıyor. hele kayıt dışı kazançları kara parayı söylemiyorum. haksız kazancı önlemenin tek yolu; nerden buldun güzel kardeşim???
19
Cevapla
se
muayenehane zamanında da vergi ile ilgili bir durum olunca ilk önce doktorların muayenehanesi denetlenirdi, zannedersin ki ülkede bir tek biz para kazanıyoruz. bu ülke insanı kayıt dışılığın kitabını yazmıştır, burada en masum da doktorlardır.
41
Cevapla
DR Betül
doktordan al diş hekiminden al öğretmenden al, milletvekilinden, bakandan iş adamından diyanetten alma, bitmedi çektiklerimiz
31
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir