Medimagazin logo

Doktor ve hemşire eşine saldırıya ödül gibi ceza: 1 yıl 6 ay hapis

Konya’da maske takmasını istedikleri gerekçesiyle tartıştıkları aile hekimi Hasan Koç (50) ve aynı aile sağlığı merkezinde görevli ebe hemşire eşi Seda Koç’a (34) şiddet uygulayıp, hakaretlerde bulunan Nevzat Baktemur (33) ve arkadaşı Turan Dayan (32) ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ hükümleri de uygulanarak 1’er yıl 6’şar ay 22’şer gün hapis cezasına çarptırıldı.
Kaynak: Sabah - Tolga Yanık
Doktor ve hemşire eşine saldırıya ödül gibi ceza: 1 yıl 6 ay hapis
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konya Merkez Karatay ilçesi Başak Mahallesinde bulunan Aile Sağlığı Merkezi'nde 2,5 yıl önce meydana gelen olayda, Nevzat Baktemur, iddiaya göre pandemi koşulları nedeniyle maske takmasını istediği aile hekimi Hasan Koç ve ebe hemşire eşi Seda Koç'u merkezin dışına çıkarttı. Baktemur burada arkadaşı Turan Dayan ile birlikte Koç çiftine saldırdı. 

Tutuklanan Baktemur ve Dayan bir ay bile cezaevinde yatmadan tutuksuz yargılamak üzere tahliye edildi. Koç çifti de olaydan bir süre sonra tayinlerini başka bir ile almak durumunda kaldı.

'Seni burada yaşatmayacağız'

Sabah'tan Tolga Yanık'ın haberine göre, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Nevzat Baktemur ve Turan Dayan'ın Hasan Koç'a 'N…, ş…., seni burada barındırmayacağız' diyerek tehdit ve hakaret ettikleri, Hasan Koç'u dışarı çıkartıp darp ettikleri, bu esnada olayı videoya alan Seda Koç'a yönelen şüphelilerin 'Bu telefonu kafanda kırarım' dedikleri, Seda Koç'u darp edilen eşini kurtarmak için şüphelilere biber gazı sıkmaya çalıştığı belirtildi.

1'er yıl 6'şar ay hapis

Tutuksuz sanıklar Asliye Ceza Mahkemesinde son kez hakim karşısına çıktı. Nevzat Baktemur ve Turan Dayan 'Görevi yaptırmamak için direnme' suçundan 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' hükümleri de uygulanarak 1'er yıl 6'şar ay 22'şer gün hapis cezasına çarptırıldı.

Kendini ve eşini koruduğu için ceza aldı

Aynı dosyada aynı zamanda şüpheli konumunda olan doktor Hasan Koç, kendisini ve eşini korumak için Nevzat Baktemur ve Turan Dayan'a yönelik silahtan sayılan cop ile yaralama suçunu işlediği gerekçesiyle 168 gün karşılığı 3 bin 360 TL adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu parayı da 5 taksitle ödemesine hükmetti.

Savcı: Hukuka aykırı bir karar

Hemen Hasan Koç'un avukatları hem de Cumhuriyet Savcısı kararı istinaf etti. Savcı istinaf dilekçesinde, Hasan Koç'a verilen mahkumiyet kararının dosya kapsamında delillere ve olayın oluş şekline göre hukuken yerinde olmadığını, Koç'un silahtan sayılan cop ile sanıklara yönelik herhangi bir eylemde bulunmadığını, darp olayını gerçekleştirmiş olsa da copu kullanmadığını, Koç'un eylemlerinin kendilerine yönelik saldırıyı defetmek için olduğunu, bu haliyle Koç'un meşru müdafaa maddesinden yararlanması gerektiğini ancak bu maddenin uygulanmamasının hukuka aykırı olduğunu belirtti.

doktor
hemsire
darp
konya
Yorum (5)
Muzaffer Hekim
bu karardan da anladığımız üzere, hekimin hekimden başka dostu yoktur, hatta o bile şüpheli. hakim ise sadece hakim ve bebelerine dost ama kalan herkes ona dost olmak zorunda. yok böyle bir dünya. ama biz dünya değil türk vatandaşıyız.
34
Cevapla
Özgür Erkal
şu açık ki ülke topyekun hekimden nefret ediyor. kaldırın bu mesleği siz de kurtulun biz de kurtulalım.
39
Cevapla
Yavuz Ergün
kendini doktordan eğitimli sayan bir kadın var, hatırlarsanız, profesörlere eğitim veren, seminer veren ilkokul mezunu... balık neresinden kokmaya başlamış belli, halk niye saygı göstersin doktora, maske tak uyarısına
3
Cevapla
Onur duman
turkiye yuzyili , ve ileri demokrasi , kutlamak gerek hepimizi . kendimiz ettik.
4
Cevapla
bataklık
tek tek sineklerle uğraşmakla bitmez bu iş. sağlıkta şiddet bataklığını kurutacak yeni bir yasayla çözülür bu melanet. yasanın da okkalı bi şekilde çıkması lazım. doktora küfür, hakaret etmeyi,el kaldırmayı aklına bile getirmeyecek yapıda bir yasadan bahsediyoruz. eskiden vardı,düğme koparmaya 6 ay
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir