Medimagazin logo

Doğu Anadolu'nun en büyük sağlık kampüsünün temeli atılıyor

Sağlık Bakanlığı'nın Erzurum Sağlık Kampüsü Projesi önümüzdeki nisan ayında ihaleye çıkartılacak ve ilk kazma da mayıs ayında vurulacak.
Doğu Anadolu'nun en büyük sağlık kampüsünün temeli atılıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ERZURUM - Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında Erzurum'da 6 yeni hastane kuruyor. Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'nin çevresindeki 550 bin metrekare alana Sağlık Kampüsü kapsamında Kadın Doğum, Çocuk Hastalıkları, Kalp Damar Cerrahi, Psikiyatri, Onkoloji ve Yoğun Bakım-Ameliyathane ve Acil Servis'in ortak kullanım alanı olduğu 6 hastane inşa edilecek.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, Doğu Anadolu Bölgesi'nin ilk kampüs hastanesinin nisan ayında ihalesinin yapılacağını açıkladı. Doç. Dr. Vançelik, sağlık kampüsünün maketi önünde yaptığı açıklamada, 850 yatak ek kapasiteli hastanelerin önümüzdeki 3 yıl içerisinde yapımının tamamlanarak hizmete sokulacağını kaydetti. Hastanelerin 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olacağını ve otomasyon sistemi ile vatandaşa hizmet sunacağını anlatan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Vançelik, söz konusu hastanelerin hizmete girmesiyle il merkezindeki hastanelerin de kampüse taşınacağını vurguladı.
Kampüs hastanesinin hizmete girmesiyle vatandaşların artık hastane hastane dolaşmasının tarihe karışacağına değinen Vançelik, “Kampüs hastanemiz önümüzdeki 3 yıl içinde hizmete girecek. Merkezi yönetim, otomasyon sistemi ile kağıt dönemi tarih olacak. Bütün işlemler bilgisayar üzerinden gerçekleştirilecek.” dedi.

Doç. Dr. Vançelik, Sağlık Kampüsü’nde yatan bütün hastaların ateş ve tansiyonlarının takibi için kol bandı takılacağına da işaret ederek, “Kol bantları sayesinde ateşi ya da tansiyonu yükselen hastalar, otomatik olarak hemşire uyarı sistemi ile uyaracak. Yüksek ateş ve tansiyon hastalarına anında müdahale edilebilecek.” şeklinde konuştu.

Kampüs hastanesinin hizmete geçmesiyle birlikte Erzurum’un kış olimpiyatları alma yolunda da önemli bir engeli aşmış olacağına değinen Doç. Dr. Vançelik, "Olimpiyatlar şehirlere veriliyor. Eğer sağlıktan, altyapıya, ulaşıma kadar sorunlarınızı çözmüş olursanız olimpiyatları alırsınız. Biz de bu konuda üzerimize düşen büyük bir görevi yerine getirmiş bulunacağız. Sağlık Bakanlığı'nın tahmini 400 milyon TL tutarındaki bu yatırı ülkemize ve şehrimize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.
 

doğu
anadolu'nun
en
büyük
sağlık
kampüsünün
temeli
atılıyor
Yorum (2)
ahmet işbilen
erzurumdan başka il yok değil mi sayın bakan? her hafta erzurumdasınız.yatırımluar erzurum öncelikli.birazda başka şehirlere gelin de hastanelerin durumunu görün.üniversite hastaneleri kan ağlıyor. asistan hekimler parasızlıktan kırılıyor. bu kadar hastaneden ziyade hekim ücretlerinde iyileştirme yapsanız daha doğru olacak. tabi erzurumda herkes padişahım çok yaşa diyor. yüreğiniz var ise bir üniversite hastanesinde asistan hekimlerle söyleşi yapın.
0
Cevapla
Mustafa Cengiz
Bakanlığın, "Sağlık Kampüsleri" politikasında, tutarsızlık olduğunu düşünüyorum. Çünkü illere göre göre tam tersi uygulmaları var. Şöyleki, Diyarbakır'da, Devlet Hastanesi, Eski SSK Hastanesi, Kadın-DOğum Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Askeri Hastane,Sağlık Ocağı, Sağlık İl Müdürlüğü, hepsi de bir alanda bulunmaktadır. Şehre yapılan yeni hastanelerden doğum Hastanesi şehrin Batı çıkışına, Eğitim Hastanesi de şehrin Kuzey çıkışında inşa edilmiş aralarında 10-15 km mesafe konulmuştur. Mevcut sağlık kompleksi dağıtılmıştır. Bunun nedeninin "stratejik olarak hastanelerin bir bölgede bulunmaması gerekmektedir" denmiştir. Bu yerleşim planıyla ilgili geçen yıl, sağlık esnafının ciddi itirazları olmuştur. Bence burada asıl olan sağlığı merkezileştirme değil, yeni rant kapıları açmaktır. Zaten yatırımların Sayın Bakanın memleketi Erzurum da başlaması bunu göstermektedir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir