Medimagazin logo

Diyarbakır'daki hastaya İstanbul'dan muayene

Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, adli muayenelerde görüntülü sisteme geçeceklerini belirterek, ''Vatandaşımızın, adli süreçlerden dolayı İstanbul'a gelme zorunluğunu ortadan kaldıracak düzenlemeler yapacağız. Kişinin, bir muayene için, Hatay'dan Diyarbakır'dan kalkıp İstanbul'a gelmesine gerek kalmayacak'' dedi.
Diyarbakır'daki hastaya İstanbul'dan muayene
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adli Tıp Kurumu Başkanı İnce, Kurumun kanunla kuruluş tarihinin 1913 olduğunu, 2 sene sonra kurumun 100. yılını kutlayacağını belirterek, ''Bu anlamda, kurumsal kültürü olan ve kurumsal hafızası olan devletimizin ilk kurumlarından bir tanesi'' dedi.

İnce, en büyük amaçlarının vatandaşın Adli Tıp Kurumu'ndaki dosyasıyla ilgili bir mağduriyet yaşamaması olduğunu, çözüm odaklı bir yaklaşım içinde olduklarını bildirdi.

Mayıs ayında başladıkları Avrupa Birliği projelerinin olduğunu anlatan İnce, bu projeler kapsamında kurumun performansının AB standartlarına ulaştırılması ve laboratuvarlarının akreditasyonu konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Ülke genelinde 8 ilde (Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Malatya) grup başkanlıkların bulunduğunu ve 49 ilde personellerinin olduğunu aktaran İnce, 9'uncu grup başkanlığını Erzurum'da açacaklarını kaydetti.

Grup başkanlıklarının sayısını artırmayı amaçladıklarını, sayıyı 14'e çıkarmayı düşündüklerini vurgulayan İnce, grup başkanlıklarını hem bina anlamında hem de teknolojik donanım anlamında geliştireceklerini ve dünya standartlarına ulaştıracaklarını dile getirdi.

2012 yatırım planı içinde Anadolu yakasında da bir grup başkanlığı kuracaklarını aktaran Doç. Dr. İnce, şunları söyledi:

''Otopsilerimizin yüzde 30'a yakını Anadolu yakasından geliyor, ama bu sadece Anadolu yakası otopsileri değil. İzmit, Sakarya, Bolu bu illerden de otopsiler gelebiliyor. Bunlar, köprü trafiğini geçerek bize geliyorlar. Bu hakikaten büyük bir zaman kaybı. Bunun önüne geçeceğiz. Oraya, Anadolu Yakası Grup Başkanlığı açacağız. Ayrıca oraya dünyanın en büyük adliyesi kuruluyor. Orada ciddi bir potansiyel bekleniyor. Şöyle bir düzenleme de yaptık. Örneğin, İstanbul'da bir olgunun otopsi yapılma süresini yüzde 50 oranında azalttık. Bunu da Büyükşehir Belediyemizle sağladık. Şu anda, otopsilerimizin Kurumumuza nakli konusunda gerekli standartlarımızı, Belediyemize gösterdik. Mezarlıklar Müdürlüğünün araçlarıyla bu transferleri sağlıyoruz. Bu sayede, cenaze yakınlarının otopsiyi alma süresi yüzde 50 oranında azaldı.''

-''Başkanlıklarımızı canlandıracağız''-

İstinaf mahkemelerinin olduğu bütün birimlerde kağıt üzerinde kurulmuş grup başkanlıklarının olduğunu bildiren İnce, ''Buralardaki grup başkanlıklarımızı canlandırmayı amaçlıyoruz. Öncelikle bütün grup başkanlıklarımızda otopsi yaptığımız morg ihtisas ve kimya ihtisas dairelerimiz kuruluyor. Kuracağımız laboratuvarlarla ilgili bir çalışma başlatıyoruz. Akreditasyonu bir kez aldığınız zaman durmak yok. Her sene izleme denetimleri oluyor ve her sene kendinizi geliştirmek zorundasınız. Bu bağlamda hangi laboratuvarları mali açıdan akredite edeceğimize karar vereceğiz. Onların ilk toplantılarını yapacağız'' diye konuştu.

-Görüntülü sistemle muayene-

Yakın zaman önce tutukluların görüntülü sistemle ifadelerinin mahkemeye yansıtılmasıyla ilgili bir yönetmelik çıktığını dile getiren İnce, sözlerine şöyle devam etti:

''Bununla ilgili bizim de düşüncelerimiz vardı. Vatandaşımızın adli süreçlerinden dolayı İstanbul'a gelme zorunluluğunu ortadan kaldıracak düzenlemeler yapacağız. Kişinin, bir muayene için kalkıp Hatay'dan Diyarbakır'dan İstanbul'a gelmesine gerek kalmayacak. Grup başkanlıklarında muayeneleri yapmayı amaçlıyoruz. Buralarda küçük kurul ortamları oluşturacağız. Buradaki muayene görüntülerini İstanbul'daki kurula yansıtacağız. Rapor yine İstanbul'dan çıkacak, ama vatandaşın gelmesine gerek kalmayacak. Muayene esnasında hocalarımıza buradan soru sorulabilecek. Bakanlığın bilgi işlem altyapısı buna uygun. Bunları yapabilirsek, hastaların sadece muayene olmak için merkeze gelmesini ortadan kaldıracağız. Vatandaş İstanbul'a gelmeden kendine en yakın grup başkanlığına giderek görüntülü muayene olabilecek. Grup başkanlıklarında teknolojik imkanlar oluşturulacak. Oradaki hocalarımızla iş birliği halinde yeni bir yapı oluşturacağız. Bunun bir benzerini burada yapıyoruz. Hastaları genel kurul muayenesinde, genel kurul üyelerinin önüne çıkarmıyoruz. Hastaları başka yerde muayene ediyoruz. Hastalar etkilenmesinler diye ses ve görüntüsünü genel kurul ortamına yansıtıyoruz. Aynı şeyi grup başkanlıklarında da yapacağız.''

İnce, Kurumun çözüm odaklı çalıştığını, bundan sonra da böyle çalışmaya devam edeceğini belirterek, şunları söyledi:

''Ayrıca İstanbul'a sadece otopsi yapılan merkezlerden analiz edilecek parçaların, örneklerin gönderilmesini sağlayacağız. Sonucun da otopsi yapılan merkezlerden verilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde beraber çalıştığımız bütün adli tıp uzmanı arkadaşlarla bir hizmet için eğitim yapmayı da planlıyoruz. Otopsi işlemi için şubelerimizde otopsi departmanı oluşturmak için bir proje başlattık. Bunun ilk örneğini Gaziantep'te yapmaya çalışıyoruz. Gaziantep'teki olguların Adana'ya gönderilmesine engel olacağız. Oradaki arkadaşlarımıza her zaman otopsiyi yapabilecekleri, örnekleri alıp bize gönderebilecekleri bir departman oluşturacağız. Bu projeyi eğer başarabilirsek, Türkiye geneline de yaymayı düşünüyoruz. Bunun Avrupa'da da örnekleri var.''

diyarbakır'daki
hastaya
i̇stanbul'dan
muayene
Yorum (3)
aklı deni
Ya bu sağlık bakanlığı ve ekibi hakikaten meslekten uzak insanlar. Dr eli değmeden gözü görmeden iki boyutlu bir ortamdan karar vereceksin. Amerika ve avrupadaki yani gelişmiş ülkelerdeki Dr mı aptal yoksa bizimkiler bilişim ihalelerinden iyimi kazanıyorlar sadece merak
0
Cevapla
ali veli
hocamız hakikaten tıptan uzaklaşmış. ekran önünden diyarbakırdaki hastaya ne diyecek acaba? evladım ağzını aç Aaaaa de bakıyım...., sonrada net olarak göremiyorum kamerayı ağzına kadar bir sok, ışığı da yandan tut gölge yapıyor mu diyecek , veya dudağım uyuşuk hissetmiyorum diyen bir hasta muayenesinde kameranın ucunu biraz değdirin hissedip hissetmediğini ben anlarım mı diyecek... merak ettim doğrusu
0
Cevapla
Dr. M.K.
Eski 'Olacak O Kadar' programı olsaydı, bu pasları gole çevirirlerdi!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir