Medimagazin logo

Diyarbakır'da tıbbiyelilerden alternatif mezuniyet töreni

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri alternatif mezuniyet töreniyle diplomalarını aldı.
Diyarbakır'da tıbbiyelilerden alternatif mezuniyet töreni
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DİYARBAKIR-Dicle Üniversitesi öğrencileri alternatif mezuniyet töreni düzenledi. Kayapınar ilçesinde bulunan Cegerxwin Kültür Merkezi’nde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet törenine BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Eski Belediye Başkanı Osman Baydemir, Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Cengiz Günay, SES Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Kaval, Dr Selçuk Mızraklı, Dr.Adem Avcıkıran, Doç Dr. Serdar Onat akademisyenler ve aileler katıldı.


Törende Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Cengiz Günay ve SES Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Kaval yaptıkları konuşmalarda sağlık sektöründeki sorunlara değinerek, sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet ve sömürüye karşı mücadele etmek için örgütlülüğün gerektiğine vurgu yaptılar.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, “Çocuklarımızın halklarına, ülkelerine yakın olmaları ve başarıyla güçlü adımlar atmalarından dolayı gurur duyuyoruz” dedi. Demokratik özerkliğin inşası konusunda Mezopotamya Tıp Günleri, anadilde sağlık hizmetleri gibi çalışmalarıyla sağlık emekçilerinin demokratik özerkliğe en hazır grup olduğunu ifade eden Kışanak, yerel yönetimler olarak bu konuda da destek vereceklerinin belirtti.

 


BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, sağlık çalışanlarının sorunları konusunda çözüm arayışları içerisinde olacaklarını ifade ederek, toplumsal değerleri ve meslek haysiyetini ön planda tutan gençlerin umutlarını yeşerttiklerini söyledi.


Diyarbakır eski Belediye Başkanı Osman Baydemir ise Mezopotamya topraklarının Lokman Hekim’i yetiştirdiğini belirterek, “Umarım sizler de onun yolunda ilerleyecek ve Kürt doktorlar olarak parmakla gösterileceksiniz. Ancak o zaman halkımızın üzerinden ve topraklarımızdan zulmü uzaklaştırmış oluruz” diye konuştu.


Konuşmaların ardından öğrencilere plaket ve diplomaları törene katılan başkanlar ve hocaları tarafından verildi.

diyarbakır'da
tıbbiyelilerden
alternatif
mezuniyet
töreni
Yorum (6)
alper
10 yıl önce başörtülülerin alterne törenleri vardı, artık gerek duymuyorlar, şimdi de bunlar başladı, yakında onlar da gerek duymaz hale gelirler bu gidişle..
0
Cevapla
alperen
kısaca şuna pkk yandaşlarının mezuniyeti diyelim..
0
Cevapla
dissector
Sn Osman Baydemir,bir Kürt milliyetçisi olarak Kürt doktorlardan dem vuruyorsunuz,ben 1991 yılında çok genç bir''Türk '' doktor olarak bölgenizde 2 yıl mecburi hizmet yaptım.Bana verilen eğitimde oraların da ''yurt'' olduğu öğretildi,asla ayrım yapmadım.Ayrımın büyüğü şimdi sizin tarafınızdan yapılıyor.İşlerin bu hale geleceğini öngörseydim,ne yapar eder,o kuradan sonra istifa edip batıda kalırdım.
0
Cevapla
ali s.
hatırlıyorum da bizim zamanımızda da başörtülüler alternatif törenler yaparlardı.şimdi de kürdistanlı gençler yapıyor aynısını.eee zülüm olan yerde böyle şeyler olagan..
0
Cevapla
Debreli Hasan Aga
Bunlardan da bu beklenirdi zaten. Demokratik özerklik dediğiniz şey ülkenin bölünmesi, ayrışmasıdır. Siz İstanbul'da İzmir'de, Adana'da ne kadar söz sahibiyseniz, ben de Diyarbakır'da, Batman'da, Hakkari'de o kadar söz sahibiyim. Batıdaki şehirlerde caddenin ortasında, elinizi kolunuzu sallaya, bağıra çağıra dolaşırken, istediğiniz herşeyin ticaretini yaparken iyi miydi? Doğu ve güneydoğu coğrafyasının size ait olduğunu da nereden çıkardınız? Yırtınsanız da, aksırsanız da tıksırsanız da demokratik özerklik mözerklik alamazsınıııız. Siz ancak kuytuda yaptığınız uyduruk törenlerle kendinizi tatmin edin. Osman "kürt doktor" demiş. Hem Türk milletinin vergileri, emeği ile Türk hocaların çabası ile kurulan, yürütülen Tıbbiyede oku, hem de fakülte bitince "kürt doktor" ol. Oh Ne ala. Kapıp da kaçan mı? Biz Türklerde bir deyim vardır. Yediği kaba parfüm sıkmak diye. Bildin mi? Osman zulüm demiş. O bölgeye giden gencecik öğretmen ve doktorlara, memurlara bugüne kadar hiç zulüm yapılmamış he mi? Osman, istersen tıp tarihini okumadan mitolojik göndermeler yapma. Neden mi? Lokman Hekim'i Mezopotamya toprakları yetiştirmemiştir (yetiştirmek ne demekse artık?). Lokman Hekim Çukurova'da Misis Dağları ve çevresinde yaşamış, ölümsüzlük iksirinin reçetesini de Ceyhan Irmağı'na düşürmüştür. Tek taraflı düşünmeye o kadar alışmışsın ki, Dicle ile Ceyhan nehirlerini birbirine karıştırmışssın.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir