Medimagazin logo

Devlet kendi kuralına uymuyor, muayenehanelerden istiyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan Aile Sağlık Merkezleri’nde kapılar olması gerekenden dar, rampa yok, yangın çıkışı bulunmuyor. Oysa bunların hepsi özel muayenehanelerden isteniyor
Kaynak: MİLLİYET
Devlet kendi kuralına uymuyor, muayenehanelerden istiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


4 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni yönetmelikte muayenehane odası ve tuvalet kapılarının 110 cm. genişliğinde olması şartı getiriliyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Aile Sağlığı Merkezleri’nin bu duruma uygun olup olmadığını araştırmak için merkezleri geziyoruz.
Buralarda gerek giriş kapılarının gerekse muayene odası kapılarının standart 80 cm. olduğunu görüyoruz. Lüks denebilecek standartları sağlayanlarda da kapılar yine 80 santimetre. Ancak bazılarında kapının ölçüsü de kalitesi de olması gereken standartlarda değil.

Odanın içinde tuvalet yok
Girişte istenen yüzde 8’lik rampa konusunda da bir standart yok. Bazılarının girişinde rampa yok hatta apartman girişi merdivenli. Kimi ise caminin altında bulunuyor.
Aile Sağlık Merkezlerinin birçoğunda yangın çıkışı bulunmuyor. Kimi merkezlerde ayrıca engelli tuvaleti bulunuyor ama özellikle kadın doğum uzmanları için şart koşulan “muayene odası içinde tuvalet” buradaki muayene odalarında yok.

‘Amaç bağcıyı dövmek’
İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, İstanbul’da 900 civarında Aile Sağlığı Merkezi bulunduğunu söylüyor: “Bu merkezlerde iki-altı hekim çalışmakta, her birine 3 bin 500 kişi bağlı bulunmakta, her bir hekim günde 50-60 hastaya bakmakta ve gerektiğinde buralara acil hasta başvurusu da olmaktadır. Aslında birer muayenehane olan ve Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde çalışan bu merkezlerin hiçbirinde bu koşullar bulunmamaktadır. Bu durum da göstermektedir ki, bakanlığın amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir.”


Üç bankadan kredi alıp tadilat yaptırdı

Muayenehanesini taşıyarak bakanlığın istediği şartları yerine getirebilmek için 3 ayrı bankadan kredi alarak başka bir ofiste gereken koşulları sağlayabilen bir hekimin muayenehanesinde ise 110 santimetrelik “dev” muayene odası kapılarını görüntüledik. Görüntülemekle kalmayıp bir de ölçtürdük, metremiz 110 santimetreyi
gösteriyordu.


Toplam 7 bin muayenehane var

Türk Tabipleri Birliği’ne kayıtlı toplam muayenehane
 sayısı 6 bin 934, İstanbul Tabip Odası’na kayıtlı muayenehane sayısının ise 2 bin 560 olduğu belirtiliyor. İstanbul’da yalnızca muayenehanesinde çalışan hekim sayısı ise 963 olarak bildiriliyor.Sağlık Bakanlığı: Bunları halkımıza reva göremeyiz

 Sağlık Bakanlığı yazı dizimiz üzerine, muayenehanelerde istenmeyen görüntülerle ilgili örnek fotoğraflar ve bir açıklama gönderdi:
-Sağlıkta özel ve kamu sektörünü bir bütün olarak ele alıyoruz. Bu bağlamda bakanlığın, özel sektörün bir birimi olan muayenehaneler hakkında olumsuz bir tutum geliştirmesi mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı tüm ülkenin sağlığının bakanlığıdır.
-Düzenlemeler hem kamu hem de özel sağlık kuruluşlarının mevcut bina ve fiziki şartlarının, hasta hakları çerçevesinde, engelli vatandaşlarımızın rahat hizmet alabileceği standartların ve yangın, deprem, vb. acil durumlarda güvenlik sağlanmasını amaçlamaktadır.
-Kamu kuruluşlarımızda (hastane, aile sağlığı merkezi vb.) düzenlemeler yapılmıştır. Bu dönüşümün bir gereği olarak özel sağlık kuruluşları için de çeşitli iyileştirmeler yapılmaktadır.
-Modern ve insana değer veren bir muayenehane sistemi amaçlıyoruz. Kamuya bağlı hastanelerden, özel hastanelerden, tıp merkezlerinden, polikliniklerden, müessese ve laboratuvarlardan istenen kriterlerin muayenehanelerden istenmesi, onları kapatmak değil aksine onları layık olduğu yere taşımaktır.
-Yangın veya depremde güvenli hasta tahliyesine yönelik düzenleme yaptık. Tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında yapılan düzenlemelerde de depreme dayanıklılık gözetilmek zorundadır. Muayenehaneler için de bu zorunluluk göz ardı edilemez.
- Vatandaşımızın hastasını sırtına alarak eski yapı, merdivenleri daracık binaların üst katlarına muayene için çıkarması savunulabilir mi? Engelli bir vatandaşımızın tekerlekli sandalyesinin güçlükle sığdırılabildiği bir asansörü, kapısından girilmeyen muayenehaneyi insanımıza reva görebilir miyiz?

YARIN: Muayenehane krizi rantı artırdı

devlet
kendi
kuralına
uymuyor
muayenehanelerden
istiyor
Yorum (21)
pediatrist
Ben kamu hastanesinde çalışıyorum muayene odamın kapısını ölçtüm 88 cm kapatcak mıyım şimdi?
0
Cevapla
Dr.R.Y
Bakanlığın "kamu kuruluşlarında gerekli düzenlemeler yapılmıştır,bu düzenlemeleri muayenehanelerden istemek hakkımızdır" açıklaması gerçekse,bakanlık gözümüzün içine bakarak YALAN söylüyor demektir. Ben İzmir'de çalışan özel bir hekimim. Bakanlığın şunu cevaplandırmasını istiyorum, İzmirde kaç hastane depreme dayanıklıdır ruhsatı alabilmiş, hangilerinde %8 rampa gerçekleştirilmiş, hangilerinin kadın doğum muayene odasında hasta tuvaleti mevcut. Benim kişisel gözlemlerim %80 inde bu şartlar yok. Peki söylermisiniz şimdi bu hastaneleri de şartları yerine getiremediler diye kapatacakmısınız?
0
Cevapla
Dr Hakan
Sayın Bakan benim yaşadığım ildeki binaları bir görseniz nasıl yerlerde oturuyor insanlar, bunları da o zaman ruhsatlarını iptal edip yıkın, 81 ilde TOKİ binaları komple yenilesin, insanımıza muayene esnasında 1 saat için reva görmediğiniz binayı sürekli oturmak için niye reva görüyorsunuz? Ayrıca benim üst katımda avukatların yazıhanesi var, oralara da Adalet Bakanlığı neden bir şart bir düzenleme getirmiyor, birçok işyeri adete mezbelelik gibi, bize gelenler Türk vatnadaşı da onlara gelenler başka bir millet mi acaba? "Sağlık Bakanlığı tüm ülkenin sağlığının bakanlığıdır." demişsiniz. Bu düzenlemeleri istemeyen diğer Bakanlıklar demek ki tüm ükenin bakanlığı değil. Bence Sağlık Bakanlığı'na gene aynı kişinin atanması yanlış bir hareket oldu. Yerine gelen kişinin yaklaşımı değişmeyecek bile olsa hiç olmazsa yeni bir yüz gelecekti, doktorlar biraz kendini iyi hissedecekti. Şimdi psikolojik olarak tümden bitti doktorlar, bir 4 sene daha aynı kişiye nasıl dayanılacak, neler olacak göreceğiz bakalım...
0
Cevapla
e.k
periferde mecburi hizmetteyim koridoru pvc bölüp poliklinik yaptılar, küçücük bir oda oldu, ben ve hasta zor sığıyoruz. tepede minicik bir pencere nefes alınmıyor, ses yalıtımı sıfır. Sedye ve tekerlekli sandalye girmesi imkansız.hastanede sıvı alımımı kısıtlıyorum. Çünkü içine decek tuvalet bile yok.9 ay çalıştım böleydi, 9 aydır izndeyim bir değişiklik olmamış.olacak gibi de görünmüyor. Bakanlık bununla ilgili bir açıklama da yapsın şartlar uygunmuymuş.
0
Cevapla
bahar bulut
Muayenehaneleri KAPATTİRAMAYACAKSİNİZ!!!! O Koltuk herkese esit ve saygili hizmet edesiniz diye size verildi babanizin ciftligi gibi gayet keyfi caninizin istedigi gibi yonetmelikler cikartip kurallari hice sayip insan hak ve ozgurluklerini cigneyip geri kalmis bir ulkenin ya da Avrupalilarin deyimiyle gelismekte olan bir ulkenin aydin doktorlarini asagilayasiniz diye verilmedi o koltuk size bir ulke kendi yetistirdigi aydin insanlarina hak ettikleri degeri vermezse ilelebet geri kalmaya ve baska ulkelerin gudumunde yasamaya mahkum olur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir