Medimagazin logo

Denizli Kamu Hastaneler Birliği 709 bin lira tasarruf sağladı

Denizli Kamu Hastaneler Birliği tarafından yapılan mali verimliliği arttırma çalışmaları neticesinde, 2013 yılının ilk altı ayında hastanelerde elektrik, yakıt ve su giderlerinde toplam 709 bin lira tasarruf sağlandı. Birlik Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Yusuf Kara, tıbbi alandaki iyileştirmelerin yanısıra mali verimliliği arttırma noktasında il bazında elektrik, yakıt ve su kullanımında ciddi tasarruflar yapıldığını söyledi.
Denizli Kamu Hastaneler Birliği 709 bin lira tasarruf sağladı
Denizli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Yusuf Kara
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kara, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bakanlığımızın enerji verimliliği kapsamında yayınladığı genelgeler doğrultusunda Mühendislik Verimlilik Komisyonu kurularak, enerji verimliliği çalışmaları kapsamında tüm sağlık tesislerimizde ayrıntılı incelemeler yapılarak enerji verimliliği eğitimleri verildi. Böylece elektrik tasarrufuna yönelik yapılan çalışmalar neticesinde, 2012 yılı ilk altı aylık dönemde 6 milyon 900 bin kilowatt olan elektrik tüketimimiz, 2013 yılı ilk altı ayında 6 milyon 490 kilowatt’a düşerek yüzde 6 oranında azaldı. Bu tasarrufun parasal karşılığı 120 bin liradır. Ayrıca birliğimiz bünyesindeki tüm hastanelerimizin 2013 yılı toplam 16 milyon kilowatt elektrik enerjisi ihtiyacı serbest tüketici kapsamında açık ihale yöntemiyle alınarak, kilowattı 20,42 kuruş olan elektrik fiyatı 17,35 kuruş’a düşürülerek elektrik enerjisi ihtiyacı, 2012 ilk altı aya göre 245 bin 600 lira daha ucuza tedarik edildi.”

Yakıt tasarrufu için bütün kazan daireleri incelenerek kazanların yakıt verimlerinin arttırılması, optimizasyonu ve verimli kullanımı çalışmaları neticesinde 2012 yılının ilk altı aylık döneminde 827 bin lira olan sarfiyatın, 2013 yılı ilk altı ayında 728 bin liraya düştüğünü belirten Yusuf Kara, “2012 ilk altı aya göre tüketim yüzde 12 oranında azalmış ve 99 bin lira yakıt tasarrufu sağlanmıştır. Su tüketimini azaltmaya yönelik yapılan çalışmalar neticesinde 2012 yılı ilk altı aylık dönemde 142 bin metreküp olan su tüketimimiz, 2013 yılı ilk alıt ayında 108 bin metreküpe düşerek, yüzde 24 azalarak 34 bin metreküp su tasarrufu sağlanmıştır. Su birim fiyatlarındaki artışa rağmen 45 bin lira tasarruf edilmiştir.” dedi.

'2014 YILINDA TASARRUF 1,5 MİLYON LİRAYI GEÇECEK'

Yapılan bütün çalışmalar neticesinde 2013 yılı ilk altı ayında birlik genelinde verilen sağlık hizmetlerinin yüzde 15 oranında arttığını ve bütün fiyat artışlarına rağmen 709 bin lira tasarruf sağlandığını belirten Mali Hizmetler Başkanı Kara, yıl sonunda bu rakamın 1 milyon 400 bin lira olmasını beklediklerini ifade etti. Mevcut projelerin tamamlanmasıyla da 2014 yılında tasarrufun 1 milyon 500 bin lirayı geçeceğini öngördüklerini vurgulayarak, “Birliğimiz genelinde yeni proje çalışmalarımız da devam ediyor. LED aydınlatma, bina ısı yalıtımları, güneş kolektörü gibi çalışmalar yapılıyor.” diye konuştu.

denizli
kamu
hastaneler
birliği
709
bin
lira
tasarruf
sağladı
Yorum (10)
xyz
Bunlar olması gereken şeyler, hastaneler bunu kendi başına yapamıyor mu? O kadar yönetici var.. Madem ki genel sekreterlik diye bir yapı var onun asıl yapması gereken çalışanların iş yükü dağılımındaki eşitsizliği düzeltmesi olması daha doğru olur. Ayrıca hastanelerde tasarruf çok dikkatli yapılması gerekir. Mesela foto-selli ışıklar çok riskli hasta güvenliğini tehdit edebilir.
0
Cevapla
a.s
BU kadar tasarruf için ne kadar yatırım yapıldığı da açıklansa daha aydınlanmış oluruz. Ben birinci veriyi gerçekçi bulmadım. Yani elektrikte %6 tasarrufu. 6 ay içinde toplamda bu kadar fark zaten bence anlamlı değil ve evimde bazen 80 lira bazen 120 lira elektrik faturası ödüyorum. Yani o kadar az fark tasarruftan mı bence belli değil.
0
Cevapla
LES OTTOMANS
gereksiz personel atamalarıyla yapılan maliyetleri hesaba katarsanız işin öyle olmadığını görürsünüz
0
Cevapla
Heliconatör
Bilgilendirme tamamen gerçek dışı. Doktorların istediği malzemeleri almaz, tamirdeki aletleri aylarca bekletirseniz tabiki tasarruf olur. Kamu hastane sekreterliği malesef büyük bir hata olmuştur. Umarım birgün bu görülür ve bu saçmalık kalkar. Boşuboşuna orda çalışanlara fahiş maaş veriyorlar. Hemşire bile 5 bin alıyor diye duydum. Hem doktor eksiği var diyorlar hemde kalifiye doktorları orada istihdam ediyorlar. Sekreterlikteki hiçbir görev için hekime ihtiyaç yoktur. Sağlık alanında yetişmiş işletmeciler yeter de artar bile.
0
Cevapla
doktorbune
bunlar tamamen kandırmaca ticari yaklaşımlar , dikkat ederseniz elektriğin fiyatını 20,42 den 17,35 e düşürmüşler.ihale yoluyla yapmışlar mış! sıradan vatandaşa neden kazık fiyata veriyorsunuz elektiriği, kaçak kullananıda vatandaşın faturasına ekliyorsunuz.ahmetten al mehmete ver sizin hesabınız.başka bir devlet kurumunada Allah bilir 25 den veriyorlardır elektiriği. çocuk mu kandırıyorsunuz Allah aşkına . bu durumda önceki dönemlerde çalışan idareciler müdürler hepsi devleti zarara uğratmaktan sorgulanmalıdır bence ...daha neler görücez bakalım hayırlısıyla .
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir