Medimagazin logo

Çukurova'da eylem sürüyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde bir grup öğretim üyesi, asistan doktor ve hastane çalışanı, çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla eylem yaptı.
Çukurova'da eylem sürüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA -Araştırma Görevlisi Dr. Evren Tümkaya, poliklinikler önünde toplanan grup adına yaptığı açıklamada, gelecek kaygısı olmadan, şiddetten, baskıdan uzak demokratik bir ortamda çalışmak istediklerini söyledi.


Tümkaya, herkesin emeğinin karşılığını alması için haklı taleplerini dile getirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:


"Performansa dayalı sistemin sağlık çalışanları arasında iş barışını bozduğunu, eğitimi ve sağlık hizmetlerinin kalitesini düşürdüğünü biliyoruz. Bu sistemle yaşamak zorunda bırakıldık. ÇÜ Tıp Fakültesi çalışanları olarak yanlış sistemin en kötü uygulandığı kurumda yaşamanın üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm çalışanlar bu kötü yönetimden nasibine düşeni almaktadır. Çalışma koşulları günden güne kötüleşmekte, her kademede çalışan insanların sayısı azalmakta ve iş yükü artmaktadır. Bu olumsuzluklara rağmen canla başla çalışan bu insanlara hakları verilmemekte ve sürekli yarın ne olacak kaygısı ile yaşatılmaktadır."


Haklarına sahip çıkacaklarını ifade eden Tümkaya, "Kanun ve yönetmeliklerde açıkça belirtilmesine rağmen keyfi uygulamalarla 'köle' yerine konulan haftada 130 saat çalışmaya zorlanan, her türlü psikolojik şiddet ve harekete maruz bırakılan araştırma görevlileri olarak biz asistan hekimler ucuz iş gücü olarak görülmekte ve kullanılmaktayız. Ne yazık ki araştırma geliştirmeye ayıracak vaktimiz yok, ailemiz sevdiklerimize vakit ayıramıyoruz" dedi.


Çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen Tümkaya, taleplerini okudu. Açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yapan grup, çeşitli sloganlar attı.


Eylem olaysız şekilde sona erdi.

çukurova'da
eylem
sürüyor
Yorum (2)
MURAT E.
ARKADAŞLAR YAPTIĞINIZ EYLEMDE SİZE BÜTÜN HİSSİYATIMLA KATILIYORUM. UMARIM SİZİN VE DİĞER BAŞKA ÜNİVERSİTELERDEKİ ARKADAŞLARIMIZIN HAKLI SESLEMİŞLERİNE İLGİLİ MERCİLERDEN EN KISA ZAMANDA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GELİR.HEPİMİZ AYNI KONULARDAN MUZDARİBİZ. İNŞALLAH ÇALIŞMA SAATLERİMİZE GENELGE İLE ÖNERİ ŞEKLİNDE DEĞİLDE KANUNLA BELİRLENMİŞ YENİ DÜZENLEMELER GELİR DİYE UMUT EDİYORUM.
0
Cevapla
DD
Asistan taleplerinin karşılanmış olmasına karşın hala eylemi sürdürme beyanlarını samimiyetsiz buluyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir