Medimagazin logo

Cinsel istismarla suçlanan doktora tahliye! Genç kıza soruşturma!

Muğla'da geçen ay muayene sırasında cinsel istismara uğradığını öne süren E. Ç.'nin (17) anlattıklarının ardından doktor Ufuk S. (31) tutuklanmıştı. Doktor Ufuk S. ile aynı hastanede görev yapan başka bir doktor ise E.Ç.'nin kendisine yaptığı teklifi savcılık ifadesinde açıkladı. Ufuk S.'nin avukatlarının mahkemeye yaptığı itirazın ardından ise tahliye kararı çıktı. Başsavcılık tarafından E.Ç. hakkında iftira suçundan dava açılacağı da belirtildi
Kaynak: DHA
Cinsel istismarla suçlanan doktora tahliye! Genç kıza soruşturma!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Haber güncellendi: 08.08.2023

Muğla Menteşe'de yaşayan E.Ç., 4 Ağustos'ta Muğla Eğitim-Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Ufuk S.'nin kendisini muayene ettiği sırada cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla polise giderek şikayetçi oldu.

"NEFES DARLIĞI ŞİKAYETİYLE GİTMİŞTİM"

DHA'da yer alan habere göre E.S., ifadesinde, "Halsizlik ve nefes darlığı şikayetiyle Muğla Eğitim-Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar Bölümü'ne gittim. Muayene odasında doktor, eldivensiz şekilde göğsüme dokundu. İç çamaşırımı çıkarmamı istedi. Tepkisiz kalıp, çıkarmayınca kendisi çıkardı. Rahatsız edici şekilde sorular sordu. 'Muayene edeceğim' diyerek cinsel bölgeme eldivensiz şekilde dokundu.

"BU ŞEKİLDE MUAYENE YAPAMAZ"

Çalıştığım kuaföre müşteri olarak gelen aynı hastanede görevli doktor Hülya K.'ya konuyu anlattım. 'Sana bu şekilde muayene yapamaz, polise git şikayetçi ol, zaten daha önce de hakkında bu tür şeyler duymuştum' demesi üzerine şikayetçi oldum" dedi.

DOKTORUN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla polis ekiplerince gözaltına alınıp, 'cinsel istismar' suçundan tutuklanan Dr. Ufuk S.'nin savcılıktaki ifadesi de ortaya çıktı.

"SUÇLAMAYI YAPANI TANIMAM, BİLMEM"

Dr. Ufuk S., ifadesinde 6 yıldır devlet kadrosunda hekim olarak çalıştığını anlatıp, "Yaklaşık 1 yıldır da uzman çocuk doktoru olarak görev yapıyorum. Görev yaptığım hastanede çalışma saatleri değişkenlik gösteriyor. Bazen poliklinik bazen de nöbetçi hekim olarak görev yapıyorum. Hakkımda suç duyurusunda bulunan E.Ç.'yi tanımam ve bilmem.

"ODAYA TEK BAŞINA GİRDİ"

İfadesinde belirtmiş olduğu 4 Temmuz'da çocuk polikliniğinde hizmet vermekteydim. Olay gününü kısmen hatırlıyorum. Çocuğu görsem şu anda hatırlamam. Olay günü odaya tek başına girdi. Yakını olup, olmadığını sordum. Dışarı da yakınının olduğunu söyledi. Ancak yakınını çağırmak istemedi. Kendisine şikayetini sorduğumda solunum sıkıntısı olduğunu, nefes almakta zorlandığını ifade etti.

"GİYSİSİNİ ÇIKARMASINI İSTEMEDİM"

Rutin yaptığım şekilde muayene kısmına geçmesini söyledim. Kısa süre sonra hastanın yanına geçtim. Solunum sıkıntısı olduğu için kalbini dinlemek istedim. Bundan dolayı steteskop ile giysisini açmadan kalbini dinleyip, boğazına baktım. Batın muayenesini yapmak için uzanmasını istedim. Hastanın çamaşırını ya da giysisini çıkarmasını istemedim, kendim de çıkarmadım" dedi.

"SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM"

Hastadan bacaklarını kendisine çekmesini ve rutin olarak muayene yaptığını belirten Dr. Ufuk S. "Steteskop ve elle hastanın bağırsak seslerini ve karnını kontrol ettim. Kesinlikle kasık bölgesine müdahalede bulunmadım. Elimde eldiven bulunmuyordu. Çocuklar genelde eldivenden ve önlükten korkuyor. Bunun önüne geçmek için önlük ve eldiven kullanmıyorum. Kendisine herhangi bir cinsel birlikteliği olup olmadığını sordum. Nedeni de eğer böyle bir durum varsa; teşhisin ve tedavinin bu yönde olacağını düşünmemdi. Hastaya başka bir soru yöneltmedim. Kendisine anksiyete bozukluğu, zatürre, kansızlık ya da vitamin eksikliği olabileceğini söyledim. Kan tahlili ve akciğer filmi çektirmesini istedim. İşlemlerin tamamı çok kısa sürdü. Muayene sonlandı ve hasta dışarıya çıktı. Suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuştu.

TUTUKLULUK HALİNE İTİRAZ EDİLDİ

Dr. Ufuk S.'nin avukatları, Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği'ne tutukluluk haline itirazda bulundu. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Fatma Ç., savcılığa verdiği ifadede; E.Ç.'nin, Ufuk S.'yi kendisine ayarlaması için teklifte bulunduğunu belirterek, genç kıza tepki gösterdiğini ve olayın iftira olduğunu söyledi.

DOKTORA TAHLİYE, GENÇ KIZA İFTİRADAN SORUŞTURMA

Hakimlik tarafından mevcut delil durumunun lehine değişmesi nedeniyle Ufuk S.'nin tahliyesine karar verildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından E.Ç., hakkında iftira suçundan kamu davasının açılacağı bildirildi.

cinsel istismar
tutuklama
doktor
Yorum (36)
se
hemşireli poliklinik muayenesine tekrar dönülmeli. 17 yaşında bir çocuk kendi başına plk odasında nasıl muayene olur? bunu hastane yönetimi sağlayamıyorsa doktor meslektaşlarım mutlaka hastanın refakatçisi ile beraber muayene yapmalı.
42
Cevapla
yavuzergün
eskiden o kadar kalabalık olurdu ki muayenehane ,bu belki de de iftira olan taciz olayı kimsenin aklına bile gelmezdi,şimdi aciller öyle ... bedava muayene, bedava ilaç, her türlü ilacı pratisyen yazardı ve devlet öderdi, svh raporu vb de istemezdi, sgk zararı da 3 milyardı ama şimdi tam bilen yok,
4
Cevapla
Sevim mz
doktor haklıdır haksızdır demiyorum diyemiyorumm..iki kişinin bildiği gördüğü şey şahit yok,eskiden doktorun yanında mutlaka hemşire çalışırdı.hemşire doktorun hem yardımcısı hem şahidiydi.kız belki iftira attı yalan söyledii şimdi doktor masumiyetini nasıl ispatlayacak...doktorlarımız kolay yetiş
14
Cevapla
Ali
hastayı tek başına muayene etmek problem. bazen hemşireyi ya da yakinini davet etmek gerekir muayeneye
13
Cevapla
Has Odabaşı
@se hocam, görev yaptığım erzurum'da şu an "çam&sakura"da başhekim yrd.olan bir"idareci","sana sekreter vermiyorum"dedi, ben de"kuvvetle ve zorla aldığım"için az daha karakolluk oluyorduk. hakeri hocanın kitabına dayanıyorum ben(gösterdim), sen oturduğun koltuğa dayanıyorsun demiştim....
9
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir