Medimagazin logo

Çin işi ameliyat ipine soruşturma

Sakarya'da sezaryenle doğum yaptığı hastanede ithal ameliyat ipi kullanıldığı için rahatsızlanan ve 3 ameliyat geçiren kadın, Sakarya Sağlık Müdürlüğü tarafından 4. kez ameliyat ettirildi
Çin işi ameliyat ipine soruşturma
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sakarya'da sezaryenle doğum yaptığı hastanede ithal ameliyat ipi kullanıldığı için rahatsızlanan ve 3 ameliyat geçiren kadın, Sakarya Sağlık Müdürlüğü tarafından 4. kez ameliyat ettirildi.Edinilen bilgiye göre, Çatalköprü köyünde yaşayan Sevgi Oturaklı (41), 2007 yılında özel bir hastanede sezaryenle bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Daha sonra dikiş yerlerinin açılması ve iltihap oluşması nedeniyle rahatsızlanan Oturaklı, ameliyatında Çin'den ithal edilen ve yasak olan ipin kullanıldığını iddia etti. Sağlık Bakanlığına ve Cumhuriyet Savcılığına hastane hakkında suç duyurusunda bulunan Oturaklı, 3 kez aynı hastanede ameliyat olmasına rağmen düzelmedi. 4. kez aynı hastanede ameliyat olmak istemediğini belirten Oturaklı, İl Sağlık Müdürlüğünden yardım istedi.

Sağlık müdürlüğünün girişimleriyle Oturaklı, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü'nde 4. kez ameliyat oldu.

Oturaklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıldır sağlık sorunlarıyla uğraştığını belirterek,'' doğumda, yasak olmasına rağmen Çin ameliyat ipi kullanmışlar. Bu bende alerjiye ve iltihaba yol açtı. Dikişlerim devamlı patladı. Beni bu hale getiren hastanede, düzelmek için 3 kez ameliyat oldum. Onların hatası olmasına rağmen, üstüne bir de masrafları biz karşıladık. Anne olmanın güzelliğini yaşamadım. Ben devamlı hastanelerde olduğum için, bebeğime, en büyük kızım bakıyor'' diye konuştu.

-''UMARIM BU SON AMELİYATIM OLUR''-

Hukuk mücadelesini sürdüreceğini ifade eden Oturaklı, geçirdiği ameliyatlara 10 bin TL'den fazla para harcadıklarını bunun ekonomik durumlarını sarstığını kaydetti.

Aynı hastanede 4. kez ameliyat olmamak için Sağlık Müdürlüğünden yardım istediğini dile getiren Oturaklı, şunları söyledi:

''Hem sağlığımla oynadılar, hem de maddi olarak çok sıkıntılı günler yaşattılar. Eşim çiftçi ve çiftçi sigortası doğumla ilgili hiç bir hastalığın tedavisini karşılamıyor. Sağlığıma kavuşmak için yaptığım borçları ödemeye çalışıyoruz. Sağ olsunlar, bu sesime kulak verdiler, sağlık müdürlüğü. Umarım bu son ameliyatım olur. Karnımda iltihap ve fıtık oluşmuş. Onu aldılar. Yaşadıklarıma inanamıyorum. Soruşturmanın tamamlanmasını bekliyoruz. Hakkımı sonuna kadar arayacağım. Doktorum hastanenin yaptığı bu hatadan dolayı kendisinin de lekelendiğini söyleyerek, hastaneden ayrılmıştı. O da bu hastanede çalışmaya başlamış.''

İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş ise, insan sağlığının her şeyden önce geldiğini dile getirerek, ''Soruşturma devam ediyor. Sevgi Hanım'a maddi manevi elimizden gelen desteği veriyoruz. Sağlık Bakanlığı ilk önce Çin'den gelen malzemelerin kullanımına izin verdi, ardından alerjik vakalara neden olduğu gerekçesiyle yasakladı. Hastanenin bir ihmali olup, olmadığı soruşturma sonucunda belli olacak'' diye konuştu.

çin
işi
ameliyat
ipine
soruşturma
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir