Medimagazin logo

CHP'li Kasap: 28-30 bin lira maaş alan hiçbir hekim mevcut değil

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, hekimin eline geçen maaşın 17-18 bin lira olduğunu ifade ederek "Sağlık Bakanı, hekimlere 'Hiç ümidinizi kesmeyin, 29-30 bin liradan aşağı maaş almayacaksınız.' diyor. Yok böyle bir dünya. 28-30 bin lira maaş alan hiçbir hekim mevcut değil" dedi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
CHP'li Kasap: 28-30 bin lira maaş alan hiçbir hekim mevcut değil
Ali Fazıl Kasap
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında konuşan Kasap, sağlıkta adaletin sağlanması ve emeğin karşılığının verilmesi gerektiğini söyledi.

Tıp ve diş hekimliği fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücret kadar ödeme önerildiğini hatırlatan Kasap, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu beyanının üzerinden 1 ay geçti ancak intörn hekimlere bu maaşlar henüz yatırılmadı." dedi.

Sağlık çalışanlarının yoksulluk sınırının altında maaş aldığını dile getiren Kasap, hekimlerin saatlik nöbet ücretinin 46 lira olduğunu, icap nöbeti için verilen paranın yakıt ücretini karşılamayacağını belirtti.

Bir hekimin eline geçen maaşın 17-18 bin lira olduğunu savunan Kasap, "Sağlık Bakanı, hekimlere 'Hiç ümidinizi kesmeyin, 29-30 bin liradan aşağı maaş almayacaksınız.' diyor. Yok böyle bir dünya. 28-30 bin lira maaş alan hiçbir hekim mevcut değil." diye konuştu.

Kasap, MR ve tomografi değerlendirme bedelinin 3-5 lira olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Bir hekim günde 150-200 film değerlendiriyor. Film başına 3 dakika düşmüyor. Birçok yanlış, eksik veya atlanan tanı var. Hastalar mağdur oluyor. Sağlık Bakanlığı göz göre göre buna izin veriyor. Neden engel olmuyorsunuz, neden insanımızın sağlığıyla oynuyorsunuz? Bu uygulamaya standardizasyon getirilmesi lazım. 3-5 liraya MR, tomografi değerlendirilmez. Sağlık sistemi çökmüş durumda. Sağlığı bir bataklığa çevirdiler. Hastalar, 15-20 gün hatta 2 aya kadar randevu alamıyor. Hastanın derdini anlatması ve doktordan o konuda açıklama alabilmesi 5 dakikaya sığmıyor. Bir hekime 5 dakikalık süre biçilmesi insanlık dışı. Böyle bir zeminde şiddetin olmaması mümkün değil."

ali fazil kasap
tbmm
hekim maaslari
hekim
Yorum (11)
A.İ
temmuz maaşım + sabit : 19 bin. performans: 21 bin. nöbet ve icap 6 bin. saat 17 19 arası mesai dışı poliklinik nedeniyle gelen döner 8 bin. toplam : 54 bin lira
2
Cevapla
nasıl yani vekil bey..
kimse neden cevap yazmamış diye bir düşünün.. sizce neden ? çünki vekil bey yalan konuşuyor ve doktor camiası da biliyor. en az 19 bin tl alan doktor var ama hiç 28 29 alan yok dedi mi işler değişir !!! 50 bin tl alan da var 40 binde demesi gerekirdi. ayrıca doktorun neden 25/30 bin alması anormal
3
Cevapla
ahmet gökdeniz
maaş demiş, doğru demiş. ben aynı onun dediği gi o da bu ay 18 aldım. yılbaşından beri de başka birşey almadım. 54 alan arkadaş inşallah hayrını görmezsin.
11
Cevapla
Hülya Arda ulukılıç(emkl dr)
@a.i̇ kardeşim en az 74 bin alıyordun hep, şaşırttın bizi vah
6
Cevapla
se
@a.i̇ sayın meslektaşım çok çalışıyor ve iyi para kazanıyorsun ama çoğu yerde mesela ilçede ortalama puanlar çok yükseldiği ya da döner sermaye kazançları fazla olmadığı için sıfır ek döner alınıyor, mesayi dışı çalışma hiç bir hastanede yok, nöbet ve icap doktor sayısına bölünerek yapılıyor.
8
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir