Medimagazin logo

ChatGPT'nin cevapları doktordan daha kaliteli ve daha empatik!

Bir araştırmaya göre yapay zeka gerçek doktorlardan daha kaliteli yanıtlar veriyor ve daha empatik
Kaynak: MEDİMAGAZİN
ChatGPT'nin cevapları doktordan daha kaliteli ve daha empatik!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - California San Diego Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, doktorların yazılı yanıtları ile ChatGPT'nin gerçek dünyadaki sağlık sorgularına verdiği yanıtlar karşılaştırıldı.

Sağlık uzmanlarından oluşan bir panel, ChatGPT'nin yanıtlarını yüzde 79 oranında tercih etti ve sağlanan bilgi ve daha fazla anlayış açısından daha kaliteli olarak değerlendirdi. Panel hangisinin hangisi olduğunu bilmiyordu.

Daily Mail'deki habere göre; ChatGPT kısa bir süre önce ABD'de doktorluk yapmak için gerekli olan altın standart sınavını geçebildiğinin tespit edilmesinin ardından tıp camiasında heyecan yarattı ve bir gün insan doktorların yerini alabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

San Diego'daki Human Longevity firmasında pratisyen hemşire olarak görev yapan ve çalışmanın yazarlarından Jessica Kelley şunları söyledi: "ChatGPT mesajlarında, hastanın sorularını genellikle doktorların yanıtlarından daha fazla yönüyle ele alan incelikli ve doğru bilgilerle yanıtlandı."

ChatGPT doktordan daha empatik bulundu

California San Diego Üniversitesi'nden araştırma ekibi, yaklaşık 452.000 üyenin tıbbi sorunlarını paylaştığı ve doğrulanmış sağlık uzmanlarının öneriler sunduğu Reddit'in AskDocs forumunu inceledi.

Forumdaki bir soruyu herkes yanıtlayabilir, ancak moderatörler sağlık uzmanlarının kimlik bilgilerini kontrol eder ve yanıtlar katılımcının uzmanlık düzeyini gösterir.

Sosyal medyadaki soru-cevap alışverişleri bir hastanın bir doktorla konuşmasının geleneksel yolu olmasa da, panel konuşmaların klinik deneyimlerini yansıttığını söyledi.

UC San Diego araştırma ekibi, AskDocs'tan doğrulanmış bir doktorun herkese açık bir soruyu yanıtladığı 195 paylaşımı rastgele seçti.

Ekip orijinal soruyu ChatGPT'ye yöneltti ve ondan bir yanıt yazmasını istedi.

Üç doktordan oluşan bir panel her bir paylaşımı inceledi ve hangisinin doktor hangisinin yapay zeka tarafından yazıldığı konusunda körleştirildi.

Üç panelist de ChatGPT'nin yanıtını tercih etti. Ortalama dört kalite puanı ve ortalama 4,67 empati puanı verdiler. Doktorun yanıtını ise kalite açısından 3,33 ve empati açısından 2,33 olarak değerlendirmişlerdi.

İyi veya çok iyi kalitede yanıtlar chatbot için hekimlere kıyasla 3,6 kat, empatik yanıtlar ise 9,8 kat daha yüksekti.

İşte  ChatGPT ve doktorun yanıtları

Hastanın sorularından biri şöyleydi: Göze sıçrayan çamaşır suyunun tahriş ve göz kuruluğuna yol açarak kör olma riski hakkında soru.

Doktorun cevabı şu oldu: "İyi olacaksın gibi görünüyor. Gözünüze kimyasal veya yabancı bir cisim kaçtığında gözünüzü yıkamalısınız. Ayrıca Zehir Kontrol 1-800-222-1222 ile de irtibata geçebilirsiniz."

ChatGPT'nin cevabı şöyleydi: "Gözünüze çamaşır suyu sıçradığını duyduğuma üzüldüm. Kimyasal sıçramasından sonra mümkün olduğunca fazla kimyasalı uzaklaştırmak ve daha fazla tahriş veya hasarı önlemek için gözü mümkün olan en kısa sürede yıkamak önemlidir.

Henüz yapmadıysanız, gözünüzü mümkün olan en kısa sürede temiz su veya tuzlu su solüsyonu ile yıkamalısınız. Bunu, gözünüzü açık tutarak ve en az 15 dakika boyunca gözünüzün iç köşesinden dış köşesine doğru hafif bir su akışı yönlendirerek yapabilirsiniz. Suya erişiminiz yoksa, gözünüzü durulamak için tuzlu su solüsyonu veya suni gözyaşı kullanabilirsiniz.

Ciddi ağrı, kızarıklık veya görme değişiklikleri yaşıyorsanız ya da gözünüzü düzgün bir şekilde yıkayamıyorsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız. Ancak, gözünüz sadece tahriş olmuş ve kuru hissediyorsa, gözünüzü nemli ve rahat tutmak için suni gözyaşı veya kayganlaştırıcı bir göz merhemi kullanarak evde tedavi edebilirsiniz."

chatcpt
doktor
yapay zeka
saglik sorunlari
yanit
empati
Yorum (5)
muzaffer hekim
inanırım. çünkü hasta doğruları değil duymak istediklerini söylemenizi istiyor.
7
Cevapla
nevzat kulukçu
sen yapay zekayı tercih edersin ama cenazene aile hekimin gelir. zincir marketlere savaş açan mahalle bakkallarının argümanından yola çıktım.
10
Cevapla
Muharrem Armağan Onur KIZILDAĞ
çünkü sorumsuz ve geveze. aynı anda bir milyon kişiye cevap yetiştiriyor sadece. gözünü yıkayıp eve yönlendirmek için yapay zekaya gerek yok. kişi gözünü kaybederse nolacak? empatik bir şekilde üzülecek mi? sanki yeterince sorumsuz yokmuş gibi bu saçmalıklarla uğraşacağız?
6
Cevapla
Kasaplar Kethüdası
hele polikliniğin önündeki hastalar gibi" hocam araba kaçacak şoför bizi bekliyor", "hocam çocuk okuldan çıktı biraz acele eder misiniz" diye sorular da arada sorun. bunu yaparken"hoca seni valiye şikayet edeceğim" de deyin, bakalım o zeka yapayı bozuntusu ne tepki gösterecek.......
11
Cevapla
Birdr
70 hasta bakarken bu kadar cevap 😂
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir