Medimagazin logo

Cerrahpaşa'da yanlış tedaviyle ölüm iddiası

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Ağustos ayında obezite tedavisi görmek üzere yatırılan Nihat Öztemel, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.
Kaynak: HÜRRİYET
Cerrahpaşa'da yanlış tedaviyle ölüm iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Öztemel’in ailesi, kardeşlerine uygulanan zımba yöntemli tedavinin yanlış uygulandığını iddia ederek, hastane hakkında şikayetçi oldu. Bunun üzerine, hayatını kaybeden Nihat Öztemel’in cenazesi, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılarak otopsi yapıldı. 250 kilonun üstünde olduğu öğrenilen 46 yaşındaki Nihat Öztemel’in ağabeyi M. Nadir Öztemel, "Kardeşim Ağustos ayında kontrol için buraya kilo vermek için gelmisti. Kardeşim, 250 kilonun üzerinde. Eski güreşçilerdendir. Kilo problemi vardı. Başka herhangi bir problem yoktu. Ayın 5’inde çok acil bir ameliyat kararı verildi. Ameliyat oldu. Ameliyattan sonra 2 gün yoğun bakımda kaldı ve üçüncü gün çıktı. Nefes alıp vermesinde zorluk oluyordu" dedi.

SAVCI İNCELEME YAPTI

Kardeşinin midesine uygulanan zımba tekniğinin tam olarak yapılamadığını iddia eden Öztemel, şunları söyledi:

"Midede bir kaçak olduğu tespit edildi. Bunu, kimyasal bir renkli suyla tespit ettiler. Önceleri böyle bir şey olmadığı söylendi ve pembe bir tablo çizdiler. Fakat daha sonra yoğun bakım doktorları tarafından bunun zamana yayılarak iyileşebileceği ve bünyenın kendini kapatabileceği söylendi. Bu arada kaçaktan dolayı, mide içinde iltihap olduğundan hastanın ateşi yükseldi ve ağır bir antibiyotik tedavisi başladı. Bu süreç bilinç kaybına kadar gitti. Bilinç kaybının olduğu 21 Eylül günü tekrar yoğun bakıma alındı ve 9 gündür yoğun bakımdaydı. Cuma öğleden sonra ise vefat etti. Bunun hatasını araştırıyoruz. Savcı bey geldi ve kontrol edildi"diye konuştu.

"HUKUKİ HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ"

Ameliyat sırasında yapılan hatanın ilk etapta kendilerine söylenmediğini ifade eden Öztemel, şöyle konuştu:

"Ameliyatı Doktor K.Z yaptı. Midedeki zımba olayının tam olarak yapılmamasından dolayı kaçak suyun, yani pis su dediğimiz mikroplu suyun mideye akması, mideden dışarı çekilme anına kadar içeride iltihap oluşturması ve bütün vücudu sardığından şüpheleniyorum. Önce böyle bir hatayı söylemediler. Fakat yoğun bakım doktorları ve cerrahi müdahaleyi yapan doktorlar farklılar. Biz müdahaleyi yapan doktorla zor bela arasıra görüştüğümüzde bir sorun olmadığını söyledi. Yoğun bakım doktorları ise çok kötü bir tablo çiziyordu. Hukuki bütün hakkımızı kullanacağız. Otopsi yapılması talimatı verildi ve otopsi isteyeceğim. Bu olayın resmi olarak tespit edilmesini istiyorum" dedi.

CENAZE KALDIRILDI

Kardeşinin ölüm haberini başka bir arkadaşından öğrendiğini de belirten Öztemel, "Ben ölüm haberini yarım saat 45 dakika önce baska bir kanaldan öğrendim. Buna rağmen hastanede bulunan eşine, kalp masajı yapıldığı söylenmis. Sonra öldüğü söylenmiş, Çok acil oldu. Ayın 5’inde tetkikleri almak için geldiği gün ameliyata alındı. Biz bile yetişemedik. Bu şekilde acele ameliyat yapıldı"dedi.

Dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hayatını kaybeden Nihat Öztemel’in cenazesi, getirilen özel bir araca konulmak üzere hazırlandı. Yaklaşık 10 kişinin taşıdığı cenaze güçlükle araca yerleştirildi. Cenazenin çıkarılması sırasında hastane güvenlik görevlileri DHA kamerasının çekim yapmasını engelledi. Özel araca konulan cenaze, otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Burada otopsi yapılan cenaze Zincirlikuyu mezarlığında bulunan camiye götürüldü. Öztemel için öğlen namazının ardından cenaze namazı kılındı. Öztemel’in cenazesi daha sonra yakınlarının gözyaşları arasında Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

cerrahpaşa'da
yanlış
tedaviyle
ölüm
iddiası
Yorum (4)
dr.zandena
yazıyı yazan da uçmuş yazdıranda. sanki doktor röportaj veriyor. bilmem ameliyat yanlış olmuş da vs. vs. o zaman kendin müdahale edip bilgisine güvenmediğin doktora gitmeseydin. evde karısı veya kocası ile kavga eden soluğu hastanede alıyor. doktor sizin özel ihtiyaçlarınıza yetişemez ki.
0
Cevapla
Bir EDP li
öncellikle Hasytaya Allahtan rahmet, yakunlarına sabır diliyorum. Hastadaki Gastroplasti ameliyatı hasta yakınının ifadesini dikkate alırsak eğer gastrektomi yapılmış. gastrektomide kaçak komplikasyonlardan sayılır. Yani hata olma olasılığı düşüktür. Plikasyon yöntemi yapılmış ise zaten hasta yakını serbest uçuştadır. Beceriksiz ve kifayetsiz gazeteciler ameliyatta uygulanan yöntemi, bu yöntemin kısaca tekniğği ve komplikasyon ve yüzdelerini kesinlikle vermeliydi. Böylece haberi okuyan aha katil doktor! yargısına ulaşmazdı. Bu haber adamı katil eder vallahi. Ayrıca hasta morbid obez olduğundan hertürlü operasyonun riski normal değerlerin çok üstündedir. Hiçbir Operasyon öncesi hiçbir hastaya complication-free garantisi verilemez. İnşallah hasta yakını sigortadan gelecek tatlı ve bol paranın kokusuyla sarhoş olmuş çoğunluktan değildir. Umarız bu davanın amacı varsa eğer bir hata (komplikasyon değil!) ortaya çıkarılması içindir. hiç çhaketmediği halde bu kifayetsiz haberle suçlu ve neredeyse cinayet zanlısı koltuğuna oturtulan meslektaşıma da sabır diliyorum. Hırsızı yakalayamayan, Binaların kül olmasına mani olamayan,suçluları tespit edemeyip, mahkemelere getiremediği için masumların cinayete ve hırsızlığa kurban gitmelereine neden olan polislere dava bile açmayan, haber bile yapmaya gerek görmeyen bir toplumsal düzenin günah keçileri olmuşuz be, ne garabet ama. EDP li =Eritema Diskromikum Perstans lı
1
Cevapla
kemal
komedi bu yazılanlar...halkta zıvanadan çıkmış, savcılarda, doktorlarda...ohh be.ben doktorluğu bıraktım.Allah a şükür rahatım.bazen canım ameliyata girmek istiyor ama bu siteye girince hemen isteğimden vazgeçiyorum.bırakın arkadaşlar bu mesleği.meslek bitmiş meslek...şunu anlamıyorum savcı dava açacakmış.savcının dava açtığı çoğu vakada hakim savunma lehine karar veriyor.zanlılar davayı kazansa bile savcıya iftira davası açamıyor. böyle saçma sistem, böyle adalet sistemi olurmu.
0
Cevapla
dr okan
hasta yakını diyorki hastamız 250 kiloydu başkada bir sorunu yoktu gülermisin ağlarmısın şu durumd ölene allatan rahmet diliyorum ama 250 kiloluk bir hastanın her en ölebileceği bunlara anlatılmamış yada insanların işine gelmiyor o kilodaki bir insan istirahat halinde bile sıkıntılı nefes nefesedir demekki kimseye müdahele yapmamak lazım ozamanda müdahele yapımadı derler
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir