Medimagazin logo

Cerrahpaşa: Sudenaz'ın tedavisinde ihmalimiz yok

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Asfiksi hastası 3 aylık Sudenaz bebeğe 2 yıl sonrasına MR randevusu verildiği yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını savundu. Sudenaz bebeğin birisi acil olmak üzere iki hastalığı bulunduğunu belirten hastane yetkilileri, acil hastalığıyla ilgili tedavinin hemen yapıldığını, MR gerektiren hastalığın ise kronik ve acil bir durum taşımadığını belirtti.
Cerrahpaşa: Sudenaz'ın tedavisinde ihmalimiz yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF)'ne getirilen Sudenaz Akgül ile ilgili olarak 9 ve 10 Kasım 2011 tarihlerinde medyaya yansıyan haberlerin gerçeği yansıtmadığı savunuldu. Sudenaz bebeğin tedavisinin hiçbir aşamada tanı ya da tedavide gecikme ya da ihmal söz konusu olmadığı ifade edilen açıklamada: " Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde haftada 7 gün-24 saat, tatil günleri dahil maksimal kapasite ile MR çekilmektedir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde acil durumlarda MR çekimi randevuya gerek kalmadan aynı gün gerçekleştirilmektedir. Ancak gerçek "acil" tanımı sadece hekimler tarafından yapılabilir. Hasta yakınlarının acil olan durumla, acil olmayan durumu bilimsel anlamda tanımlaması mümkün değildir. Söz konusu bebeğimizin iki hastalığı söz konusudur: Biri acil olarak tanımlanabilecek ve yeni ortaya çıkan hastalık (aspirasyon pnömonisi: akciğere gıda kaçması sonucu oluşan zatürre), diğeri acil olmayan ve doğumdan beri mevcut olan hastalık..." ifadeleri yer aldı.
Acil olan hastalığın başka bir devlet hastanesinde tedavi edilmeye çalışıldığını ancak başarılı olunamayınca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne sevk edildiği ifade edilen açıklamada, "Bu acil akciğer hastalığı MR çekmeyi gerektiren bir durum değildir ve gerekli tedaviler anında uygulanarak bebeğin hayatı kurtarılmıştır. Halen hastanın tedavisi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde devam etmektedir." denildi.
Sudenaz bebeğin MR gerektiren ikinci hastalığının doğuştan mevcut olduğunu ve MR'ın acil olarak çekilmesi gerekmediği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Ayrıca yoğun tedavi gerektiren ilk hastalığının ağır döneminde hastanın MR'a yollanması ve anestezi uygulanması ek riskler yaratabilecekti. Bu nedenle bebek acil hastalığının kritik dönemi geçtikten sonra (birkaç gün içerisinde) güven içersinde MR'a yollanmış ve kafa (kranial) MR'ı sorunsuz çekilebilmiştir. Hastanın acil durum yaratan ilk hastalığı akciğerindedir, ancak akciğer MR'ının çekilmesini gerektiren bir durum yoktur. CTF ülkemizin en itibarlı üniversite hastanelerinden biri olduğu için -doğal olarak- hastaların en fazla itibar ettiği ve başvurduğu hastanelerden biri, belki de birincisidir. Ayrıca kamuoyunun çok iyi bildiği gibi ciddi problemli hastaların tüm Türkiye'den sevk edildiği bir referans merkezidir. Hem bu nedenlerle oluşan yoğunluk, hem de yukarda belirtildiği gibi gerçekten acil hastalara öncelik verildiği için acil olmayan (rutin) MR randevuları uzun olabilmektedir."


Bebek hastanın tedavisinin hiçbir aşamasında gecikme yada ihmalin söz konusu olmadığı belirtilen açıklama şöyle devam etti: "Hasta yakınları tarafından bebeğin klinik durumu hakkında bilgi verilmeden -tedavisini yapan ekibin bilgisi dışında, randevu alınmaya çalışıldığı için geç bir tarihe randevu verilmişse de, buna paralel olarak, hastayı takip eden doktorlar tarafından ilgili bölümle gerekli bağlantı kurularak en kısa zamanda MR çekilmesi sağlanmıştır. Acil olan ilk hastalık şifa bulsa da, MR çekilmeyi gerektiren ve doğuştan olan rahatsızlık ömür boyu bakım gerektiren müzmin (kronik) bir hastalıktır."

cerrahpaşa:
sudenaz'ın
tedavisinde
ihmalimiz
yok
Yorum (1)
drped
Cerrah paşmın eline sağlık bize de yardım eder değil mi ? "Azaba" dönmesin sağlık hizmetleri...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir