Medimagazin logo

Çapa ve Cerrahpaşa'da grev

stanbul Üniversitesi Çapa (İstanbul) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çalışanı sağlık personeli grev gerçekleştiriyor. Öğretim üyeleri, asistan ve uzman hekimler ve sağlık çalışanları bu gün acil vakalar hariç hiçbir hastaya bakmayacak.
Çapa ve Cerrahpaşa'da grev
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakülteleri Öğretim Üyeleri Girişimi, ''ülkenin sağlık ortamında yaşanan olumsuzluklara 'Dur' demek için'', ''g(ö)revdeyiz'' eylemi yaptı.


     İÜ İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa hastanelerinden bir grup doktor ve sağlık çalışanının katıldığı eylem sırasında, acil serviste hizmet sürdürüldü.


     Çapa'daki İÜ İstanbul Tıp Fakültesinde toplanan, öğretim üyeleri, öğrencileri ve çalışanları, ''Tıp Eğitimi ve Sağlıktaki Yıkıma Karşı Görevdeyiz'' yazılı pankartın arkasına geçerek, Millet Caddesi'nden Fındıkzade yönüne yürüyüşe başladı.


     Grup, sloganlar atarken polis, Çapa-Fındıkzade arasını trafiğe kapattı.
     Fındıkzade'de eyleme İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden destek verenlerle buluşan grup, şerit değiştirerek, tekrar İÜ İstanbul Tıp Fakültesine yürüdü.


     Yol boyunca, grubu yönlendiren araçtan, ''Trafiğin sol şeridini açın, Türkiye'de solun önünü açmak iyidir. Doktor Nusret Fişek'lerin, Türkan Saylan'ların yolunda yürüyoruz'' anonsları geçildi. Yüksek sesli anonslara, hastane bahçesindeki yürüyüş esnasında da devam edildi.


     Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak Temel Tıp Bilimleri Bölümü önünde toplanan grup adına açıklama yapan Prof. Dr. Raşit Tükel, 2003 yılından bu yana uygulanmakta olan sağlıkta dönüşüm politikalarının 2011 yılındaki yasal düzenlemelerle artarak sürdüğünü söyledi.

 


 

Van depremi dolayısıyla ertelenen grev bu sabah başladı. Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı' çerçevesinde gerçekleştirdiği değişiklikleri protesto eden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi çalışanı öğretim üyeleri, asistan, uzman hekimler ve sağlık çalışanları grev başlattı. Grev kapsamında Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi’nde toplanan çalışanlar pankartlar, dövizler ve sloganlar eşliğinde sağlık politikalarını protesto etti.


İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde toplanan bir grup sağlık çalışanı da greve katılmak için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne doğru yürüyüşe geçti. KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası üyesi sağlık personeli Kardiyoloji Enstitüsü önünde toplandıktan sonra , “Sağlıkta ticaret ölüm demektir”, “Sağlıklı Güvenli Çalışma Ortamı İstiyoruz” “Kamu Hastane Birlikleri Yasası ile Hastaneleriniz Satılıyor Haberiniz Var Mı?” yazılı pankart ve afişlerle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ‘ne doğru yürüyüşe geçti.
Yürüyüş sırasında ara sokaklarda sloganlar atmaya devam eden sağlık çalışanlarına bazı mahalle sakinlerinin camlarından alkışlarla destek verdiği gözlendi.


Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde toplanan sağlık çalışanları saat 12.00’da talep ve şikayetlerini dile getirecek bir basın açıklaması yapacak.


Grev sebebiyle gün boyunca İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastaneleri acil vakalar dışında hizmet vermeyecek.

çapa
ve
cerrahpaşa'da
grev
başladı
Yorum (22)
Dr Hakan
Maalesef halkımız 3 ilacı sıra beklemeden yazdırıyorum, muayenehaneler de kapandı diye sağlık sistemi düzeldi sanıyor. Gerçek hasta olanlar görüyor gerçeği ama sayıları az olduğu için arada eriyip gidiyorlar. Her şey bittiğnde çok geç olacak. Ama herkes layık olduğu yerdedir...
0
Cevapla
Frankie Bellevan
Katılan bütün meslektaşlarımıza,Tıp öğrencisi kardeşlerimize ve haklı eylemi destekleyenlere selam olsun.Tepkilerin artarak devam etmesi temennisiyle.
0
Cevapla
kamil ömür
Başbakanın aile dostu İ.Ü rektörü Sayın Yunus Söylet grev hakkında ne düşünüyor bu konuda açıklama yapacak mı merak ediyorum
0
Cevapla
dr fikret
asıl ticareti yapan sizler gibi bazı hekimler .(gerçek hekimleri kastetmiyorum.)bu ulkede asgeri ucretı bileniniz var mı oparayı bazı tuccar doktorlar yarım gunde kazanıyor.
0
Cevapla
jindr
sonunda bir yerden kuvvetli bir fitil ateşlenecek ve ''kral çıplak''denecek.. memleketin şu güzelim!! haline bakar mısınız? depremin öldüremediğini bakan,vali ''korkmayın ya artık deprem yok,binalar da güvenilir''deyip öldürüyor.. gene olmazsa bu sefer açlık,sefalet,soğuk,yangın,hastalığa kırdırılıyor.. bir yandan da van'dan gelen memurlar, şehit haberleri sonrası van'da nasıl zılgıtlar çekildiğini anlatıp bizlerin kafasını karıştırmaya çalışıyor.. devlet hastanemiz artık 1. basamak sağlık merkezi gibi..grip,sistik,diyareye ver antibiyoği;mecburi vakaları,acilleri yap..risk var mı?veya çok mu başını ağrıtır hasta,yakanı bırakmaz mı?!sevk et gitsin.. ya baba üniversite hastanelerimiz? cerrahpaşayı,çapayı yukarıda yazmışlar zaten..hacettepe'de,ege'de bazı!! hocalarımız telefonla hasta muayenesini,tetkikini ve ameliyatını yapıyorlar diye duyuyoruz.. bu arada ''gerekirse avrupa'ya gönderilecek'' olan hastalar sanırım avrupa yakasındaki eğitim-araştırma-devlet hastanelerine gönderiliyorlar..tabii orada da bu işleri yapacak hekim kaldıysa..yoksa?:sayın bakanımızdan bu kadar.. eczacıların ağlamaları zaten kronikleşti..her yıl raftaki sermayesine darbe üstüne darbe vur,gene de etek öpmüyorlar..bunlara daha ne etmeli ki? hsyk'ya ''iç''kontenjandan atanan idareci üye bile artık kendinden sıkıntı duyuyor,ayrılıyor.. eskiden birbirinin davetine icabet etmeyen hsyk,anayasa mah,danıştay,yargıtay başkanlarının gazetelerde kolkola resimlerini görünce sevinçten gözlerimiz yaşarıyor.. ''kurban olduğum allahım,verdikçe veriyor''. ''komşularla 0 problem''den geldik ''bak komşu kafamı bozma kötü olur ha'' moduna.. 3 ayda bir kapalı çarşıda görmeye alıştığımız suriyenin başı olan kankamız artık hacdan dönen otobüslerimizi otomatikle taratıyor.. kuzey ırak'ın başı bile artık bizle kafa buluyor..ben memlekete dönünce kandilin kulağını çekerim deyip her türlü desteklediği kandilcilere sınırları açıyor.. ''e tabii kandilin mumu türkiyeden çıkana kadar yanar..'' iki soru:2002'den beri ekonomi,sağlık,eğitim,AB uyum süreci,insan hakları,demokrasi,komşularla ilişki gibi memleket konularında ''zamanla olması gerekenden'' daha iyiye giden bir durum var mı? tabi bu cevabı ekonomik ölçekler,hastanın kaliteli ve uygun tedaviye ulaşım hakkı,memlekette eğitimin düzeyi,ÖYS 'de başarıoranı,sıfır çekenlerin oranı,yurtiçi yayınların değişim oranı,AB ile açılan paragraflar,tutuklu gazeteci sayısı gibi somut verilerle cevaplanması gerekir.. bu arada t.bilimler akademisi,yök ve tübitak'a da dikkatinizi çekerim.. 2-obama'yla kolkola gezen sayın başbakanımız o izin vermezse pkk'nin kuzey ırak'ta barınamayacağını bilmiyor mu? (benim notum:bilmiyordur..bilse en azından bunla kanka olmazdı.ben de amerika ve obama'yı bir vatansever olarak devletimize jurnalliyorum''.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir