Medimagazin logo

Çankaya sofrasında neler konuşuldu?

Cumhurbaşkanı Gül’le yemek yiyen dekanlar ve başhekimler, Tam Gün Yasası başta olmak üzere, gündemdeki birçok sorunu aktardılar
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Çankaya sofrasında neler konuşuldu?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geleneksel hale getirdiği Çankaya Sofrası'nın konukları bu kez hekimler oldu. Hekimler, özellikle Tam Gün Yasası’ndan doğan aksaklıklar ve döner sermayelerdeki sıkıntılarla ilgili Gül’e bilgi verdi.

 

Cumhurbaşkanı Gül, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Ankara'daki tıp fakültelerinin dekanları ve Sağlık Bakanlığına bağlı bazı eğitim ve araştırma hastanelerinin başhekimleriyle Köşk'te bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat 45 dakika süren yemekte, üniversite hastanelerinin karşı karşıya olduğu sorunlar gündeme getirildi.

 

Sağlık sektörünün geldiği noktanın küçümsenemeyecek boyutta olduğunu belirten Gül, bu noktada Sağlık Bakanlığı ve hükümetin çok önemli çalışmalara imza attığını kaydetti. Hekimler de Tam Gün Yasası'na ilişkin isteklerini Gül'e iletti. Yasanın mevcut haliyle uygulanmasından yana olduklarını ifade eden hekimler, akşam saat 17.00'den sonra hekimlerin özel muayenehane veya anlaşmalı hastanede çalışmalarına imkân sağlanması gerektiğini dile getirdiler. Cumhurbaşkanı Gül de bu isteklerin makul olduğunu, hekimlerle Sağlık Bakanlığı'nın bir araya gelerek sorunları makul biçimde çözebileceklerini söyledi.

 

 

“Tezat oluşturuyor” dediler

Yemeğe katılan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Cinaz, görüşmeyle ilgili Medimagazin’e bilgi verdi. Cinaz, Tam Gün Yasası gereği saat 17.00’den sonra hekimlerin çalışmaması konusunun açık olmadığını, hekim azlığı olduğu söylenen bir ülkede hekimlere çalışma yasağı getirilmesinin tezat oluşturduğunu dile getirdiklerini kaydetti. Sağlık Bakanlığı hastanelerinin aksine, tıp fakültelerinde eğitim, hizmet ve araştırmanın bir arada yürüdüğünü Cumhurbaşkanı Gül’e anlattıklarını belirten Cinaz, “Eğitim ve araştırma bizim işimiz ama bu konuda bize bir destek yok. Eğitim ve araştırma faaliyetlerini yürütüyorsunuz ama tek gelir kaynağınız döner sermaye. Bütün hizmet, eleman, cihaz alımlarınızı, inşaat harcamalarınızı, döner sermayeden karşılamak zorunda kalıyorsunuz. Oysa üniversite hastanelerinin döner sermayeleri yeterince güçlü değil. Onun için mutlaka destek gerekiyor. Ya 4-B’li elemanların 4-A’ya geçirilmesi, ya hoca farklarının kaldırılmasıyla kaybolan gelir kayıplarının telafisi ya da eğitim ödeneği adı altında üniversite hastanelerine ek bütçeden para verilmesi lazım. Döner sermaye kaynakları tıp fakültesine yetmiyor. Oldukça samimi bir ortamda bunları aktardık, Cumhurbaşkanı Gül de olumlu yaklaştı” dedi.

 

Bakanlık ve üniversite hastaneleri temsilcileri arasında gerginlik

Prof. Dr. Cinaz, yemekte Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinin temsilcilerinin kendileriyle ilgili çok sıkıntı dile getirmediğini, sadece üniversitelere yönelik bazı olumsuz düşüncelerini söylediklerini ifade etti. Sağlık Bakanlığı hastaneleri temsilcilerinin üniversitelerin sanki iyi yönetilmediği, yönetimin profesyonel olmadığı gibi bir intiba yaratmak istediklerini anlatan Cinaz, “Biz savunmamızı yaptık, buna tepki verdik. Ama o arkadaşlar da bizden doçent olup gittiklerini çok çabuk unutmuşlar” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Cinaz, yemekte öne çıkan bir diğer konunun da “yeni tıp fakültesi açılması” olduğunu kaydetti. Gül’e bunun son derece yanlış olduğunu anlattıklarını, çok sayıda hekim yetişmesi sonucu işsizliğin gündeme gelebileceğini aktardıklarını dile getiren Cinaz, bunun yerine mevcut tıp fakültelerinin altyapılarını zenginleştirip, buralara çok öğrenci alınabileceğini önerdiklerini ifade etti.

 

Yemeğe ayrıca Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Ökten, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Yiğitoğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Elif Nursel Özmert, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M.Emin Tekeli, GATA Dekanı Prof. Tabip Tümgeneral Zeki Bayraktar, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Bozkurt, Numune Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nurullah Zengin, Dışkapı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Öner Odabaş katıldı.

çankaya
sofrasında
neler
konuşuldu?
Yorum (2)
İlhan O
Yıllarca muayenehane işlettim, üniversitede özel hasta baktım. İhtisas sonrası (mecburi hizmet olmadığından) Önce orta büyüklükte bir ilimizin SSK hastanesinde uzman doktor olarak çalıştım. Çalıştığım 4 yıl boyunca muayenehaneye gelmeyen hiç bir hastayı yatırmadım, vizit için hasta yakını uğrar sabahtan sekretere parayı yatırırdı bende vizit ederdim, poliklinik odamda ki muayene masam tozla kaplıydı çünkü üstünde hasta muayene edilmezdi, hastalar tek sıra kapıda bekler, 10.30 da poliklinik başlar, neyin var der, duruma göre tetkik ister duruma görede hemşireme reçeteyi yazdırırdım. 1 saat poliklinikte hastalara bakar öğlen (11.30 gibi) tekrar muayenehanede olurdum. Öğleden sonra yeni hastalar veya sonuçları gösterecekler tek sıra beklerdi poliklinik önünde, 14.00-14.30 gibi gelir yarım saattte o işi halleder, hastaneden yorgun bir şekilde (!) 15-15.30 gibi çıkardım. Tabi çok iş yaptım ya doktor yorulmaz (!) olduğumdan muayenhanemde çalışmaya devam ederdim, akşam 5 gibi kazanılan paralar bankaya yatırılmaya gönderilirdi. Kazançlar şükür çok iyiydi, her şey çok güzeldi o zamanlar hatta hasta bakarken sigara bile içerdik rahat rahat, poliklinik kapım hiç kapanmazdı. Sonra hoca oldum, aynı sistem üniversitede de devam etti, özel muayene adı altında bana para yatırmayan hastalarla asistan eğitimi dışında ilgilenmedim, tedavilerine birebir katılmadım, üniversitede iken (bilenler bilir ege üniversitesi) öğlen çıkamazdım ama doçentken 3 profosör oluncada saat 2 gibi muayenehaneye gitmeye başladım, şimdi bu anlattıklarımdan sonra bu kazançtan nasıl vazgeçilir diye kendinize sorun, elbet vazgeçilmez ve bunun için mücadele edilir sonuna dek. Tabi yeni hekim olmuş veya uzman olmuş, yada son 7-8 yıldır bu muayenehanecilikten nasiplenememiş meslektaşlar için yada hakları elinden alınan kamudaki doktorlar için yapacak bir şey yok, ama küplerinin dolması devam edecek olan ben ve benim gibi yıllardır eğitim öğretim aşkıyla öğrenci yetiştirmeye çalışan hocalar için en azından kazanılmış haklar devam etmeli. Bunun için Çankaya Köşkünde isteklerimizi dile getiren tüm meslektaşlarıma teşekkürler ederim, sonuna dek arkanızdayım. Not: Şu an zaten üniversiteden ayrıldım ve bir özel üniversite kadrosuna geçtim, yani artık bu gibi muayenehane işlerinden bir menfaatim yok, yanlış anlaşılmasın. 2.Not: Çoğunuz bu yazılanları şaka gibi algılayacak ama inanın eksik bırakmışımdır ama fazla yada abartı hiç yazmadım. 3.Not : Yazıyı yayınlayacak cesareti gösterirlerse medimagazin editörlerine şimdiden teşekkür ederim.
0
Cevapla
CANAN GÜNAYDIN
KİMSE SAYIN CUMHURBAŞKANIM 10 MİLYAR DEĞİL 6 MİLYAR KAZANAN DOKTOR YOK SİZE YALAN SÖYLEDİLER DİYEMEMİŞ Mİ..HOCALARIMIZIN AJITASYONUNU ANLIYORUZ DA:BİZ ABİLERİMİZ ABLALARIMIZIN YAPTIGI HIRSIZLIKLARI MI ÇEKECEĞİZ..GÜNDE 100 HASTA GELSE BAKAYIM DA ALAYIM DÖNER..GELMİYORKİ BAKAYIM..GÜNDE 40 TANE BAKIP 14000 PUAN YAPAN ZAVALLI ÇOCUK DOKTORUYUM.ALDIĞIMI YAZMAMA GEREK YOK:ONKOLOJİ REÇETE YAZIP 160000 PUAN YAPIYOR..BEN 600GR DOGAN BEBEĞİ KUCAĞIMDA DOĞUMEVELRİNE SEVK EDİYORUM:BEN GERİ ZEKALI İŞE YARAMAZIM HERHALDE BAKANIM BÖYLE BUYURMUŞ..CERRAH KESİP RİSK ALIYOR:BEN KALBİNDE DELİK YOK DEYİP SADECE DİNLEMEKLE RİSK ALMIYORUM HERHALDE.. BENİ ANNEM BABAM HALKIMA PASPAS OLAYIM DİYE OKUTTU:BÜYÜTTÜ..ASTIM ATAKLA YATIRDIĞIM HASTA ''10GÜNDÜR YATIYOZ BİR B...K DA YAPAMADINIZ ''DİYECEK BANA..AMA BEN AMA BEN DR OLARAK ODA TUVALETİNDE BİLE SİGARA İÇEN,PİSLİKTEN YATTIĞI ODAYA GİRMEYE ÇEKİNDİĞİMİZ HASTA ANNESİNE ONA ANNESİ SİGARA İÇMENİZ HALİNDE ÇOCUĞUNUZU BENİM İYİ ETMEM MÜMKÜN DEĞİL..DİYEMEYECEĞİM BİLE: HASTA HAKLARI BİRAZDAN BENİ ARAYACAK..LANET OLSUN..ÇALANLARIN BOĞAZINDAN GEÇMESİN..SEVGİLİ ÜLKEMİN YANDAŞ POLİTİKASI GEREĞİ ÜNİVERSİTEDEN GELİP EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANELEREİNE ŞEF OLUP PERFORMANS DENİZİNE DÜŞÜP KENDİNİ MESLEĞİNİ YAZIK EDEN HERKESE DE ALKIŞŞŞŞ
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir