Medimagazin logo

<b>Uzmanlık alanları feminize oluyor</b>

Dr. Füsun Sayek 3. Eğitim Hastaneleri Kurultayı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binasında yapıldı
<b>Uzmanlık alanları feminize oluyor</b>
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dr. Füsun Sayek 3. Eğitim Hastaneleri Kurultayı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binasında yapıldı.

Kurultayda konuşan Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi, eğitimde zaman sorununa değinerek iyi bir cerrah olabilmek için 8 yıl gerekli olduğunu belirtti.

“Kimse cerrah olmak istemiyor, kimse gün aşırı nöbet tutmak istemiyor, kimse periferde çalışmak istemiyor. Herkes ileri teknoloji kullanmak istiyor ve bu alan feminize olmuş durumda” diye konuşan Terzi, önümüzdeki 20-30 yıl içinde yeryüzündeki doktorların ağır bir kısmının uzmanlık alanları ve cerrahi de dahil olmak üzere, kadınların olacağını söyledi.

Terzi, “Bu ortam değişecek, buna dair hazırlık yapılmalı. Bizde de böyle; ilk ürolog uzman kadın yetişmek üzere, birkaç ay sonra mezun olacak. Genel cerrahide çok ciddi kadın cerrah var, bizdeki trend de bu yönde” dedi.

Avrupa’da ortalama 40 saatlik çalışma sisteminin getirildiğine dikkat çeken Terzi, yeni pozisyonların hükümetler için yeni finansal kaynak anlamına geldiğini söyledi. Terzi, 2009’dan itibaren AB’ye üye bütün ülkelerde sözkonusu çalışma saatlerinin geçerli olacağına dikkat çekerek Türkiye’nin de konuyu düşünmeye başlaması gerektiğini kaydetti. Haftada 40 saatte asistanların iyi cerrah yapılamayacağı yönünde eleştirilerin olduğunu belirten Terzi, eğitimin aksayabileceği ekseninde tartışma sürdürüldüğünü ve uzayacak eğitim süresinin ayrıca finansmana ihtiyaç duyacağını bildirdi.

<b>uzmanlık
alanları
feminize
oluyor</b>
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir