Medimagazin logo

Bursa, bölgenin sağlık merkezi olacak

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa için planladıkları sağlık yatırımları ile kenti bölgesinin sağlık merkezi haline getireceklerini söyledi.
Bursa, bölgenin sağlık merkezi olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BURSA - Dr. Akan, İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında sağlık planlamaları, sosyal projeler ve hastane yatırımlarını konusunda bilgi verdi. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde aile hekimliğini hizmete soktuklarını ve kısa sürede örnek il seviyesine ulaşıldığını dile getiren Dr. Akan, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri konusunda da önemli yatırımlar yaptıklarını ifade etti.

BÖLGESEL GÜÇLENDİRİLMİŞ HASTANELER GELİYOR
        Sağlık hizmetlerinin yerinde verilmesi açısından İnegöl, Mustafakemalpaşa ve Gemlik’e 'Bölgesel Güçlendirilmiş Hastaneler' yapacaklarını vurgulayan Dr. Akan, bunlara ilaveten Mudanya’da yapılacak hastanenin de ihalelerinin yapıldığı bilgisini verdi. Akan, bu hastanelerin 2- 3 sene içerisinde bitirilerek hizmete sokulacağını kaydetti.


        Ayrıca Orhaneli, Orhangazi, İznik, Keles’e hastane, İnegöl’e de Ağız Diş Sağlığı merkezi yapılacağına dikkat çeken Akan, Bursa’nın sağlık turizmi açısından da merkez yapılması doğrultusunda çalışmalar yapıldığını ifade etti. Hastaları hastane hastane dolaştırmamak için uzman doktor eksiği olan bölgelere hastane takviye yaptıklarını anımsatan Akan, ilçelerdeki uzman hekim sayısını da artırdıklarını belirtti.

“ÇEKİRGE DEVLET HASTANESİ ENTEGRE ŞEKİLDE YENİDEN YAPILACAK”
        Dr. Akan, kent merkezi için hazırlanan projeleri ise şöyle açıkladı: “Samanlı bölgesinde bin 200 yataklı sağlık kompleksinde bir Bölge Eğitim ve Araştırma, Onkoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri hastanelerinin yapılması öngörülüyor. Çekirge Devlet Hastanesi’ni yeniden yapacağız. Çekirgedeki Çocuk Hastanesi, Zübeydehanım Doğumevi ve Çekirge Devlet Hastanesi’nin bir arada olacağı entegre bir hastane yapacağız. Bunu Çekirge Devlet Hastanesi’nin yerinde de yapabiliriz, başka bir yerde de ama bu bölgede olacak. 60 milyonluk bir finansmana ihtiyacımız var. Ayrıca Nilüfer Devlet Hastanesi, Nilüfer Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi çalışmalarımız sürüyor.”

“YATAK KAPASİTESİ 10 BİNE ÇIKACAK”
        Yapacakları çalışmalarla Bursa’yı sağlıkta hak ettiği noktaya çıkartacaklarını dile getiren Dr. Akan, “Şu an 6 bin olan yatak kapasitemizi 2015 yılında 8 bine, 2023 yılında ise 10 bine çıkartacağız. Şu an 10 bin kişiye 24 yatak düşüyor. Biz bunu 28’e çıkartacağız.” diye konuştu.


        Akan, hedeflerini şöyle ifade etti: “Bursa ilinin stratejik konumu göz önüne alındığında, sağlık hizmetleri sunumunda Güney Marmara’nın en çağdaş, en hızlı, en kaliteli ve en verimli ili konumuna getirilmesi, sağlık turizminde de öne çıkmasıyla 2015 yılında Marmara ve Balkanların en büyük sağlık turizmi merkezi haline getirilmesi, 2015 yılında bölgenin sağlık merkezi haline getirilmesini hedefliyoruz.”

bursa
bölgesinin
sağlık
merkezi
olacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir