Medimagazin logo

Burada 5 dil bilen doktorlar görev yapıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından haziran ayında yayınlanan genelge ile turizm hastanesi olan Fethiye devlet hastanesi bünyesinde Turizm Sağlık Birimi kuruldu. İngilizce, Rusça, Almanca ve Fransızca bilen personellerin görevlendirildiği birim bünyesinde 5 dil konuşabilen doktor ve hemşireler de hizmet veriyor.
Burada 5 dil bilen doktorlar görev yapıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MUĞLA-Sağlık turizminin yaygınlaşması ile birlikte çalışmaya başlayan Sağlık Bakanlığı, yayınladığı genelge ile devlet hastanelerinin kapısını turistlere açtı. Haziran ayında yayınlanan genelge ile Türkiye genelindeki 19 ilde bulunan 32 devlet hastanesi turizm hastanesi yapılarak özel hastane gibi hizmet vermeye başladı. Sistem dâhilinde Muğla'da ise Fethiye, Marmaris ve Bodrum artık turizm hastanesi olarak hizmet vermeye başladı.


Bu kapsamda Fethiye Devlet Hastanesi Turizm Sağlık Birimi (Tourism Health Department) oluşturuldu. Birimde İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca bilen yardımcılar ile 5 dilde konuşabilen bir doktor ve 3 dil konuşabilen bir de hemşire görevlendirildi. Oluşturulan yeni birimler ilçede tatil yaparken rahatsızlanan turistlere kendi dillerinde tedavi imkânı sunulurken, resmi işlemler için tercümanları da hazır bekletiliyor. Birim aracılığı ile yurt dışındaki sigorta temsilcilikleri, seyahat acenteleri, asistan kuruluşlar, danışman ve aracı kurumlarla özel mutabakat sağlanarak hastanın bütün işlemleri tek elden yapılabiliyor.


Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Birol Durukan, 8 Temmuz’dan itibaren turizm hastanesi ilan edilen Fethiye Devlet Hastanesi’ne 2,5 ayda 372 yabancı hastanın başvuruda bulunduğunu açıkladı.
   

Turizm Sağlık Birimi kurulmadan önce yabancı hastaların tedavi için özel hastanelere gitmek zorunda olduklarını hatırlatan Durukan, yeni uygulama ile devlet hastanelerinin özel hastanelerin verdiği her türlü hizmeti vermeye başladığını aktardı.
   

Türkiye’de tatil yapan turistlerin devlet güvencesi altında bütün tedavi işlemlerini yaptırabildiklerine dikkat çeken Durukan, hazineye bu şekilde ek kazanç girdisi sağlandığını ifade etti.
   

Önümüzdeki süreçte Fethiye Devlet Hastanesi olarak yabancı asist firmaları ile protokol imzalayacaklarını da kaydeden Durukan, bu şekilde turist hastaların hiçbir prosedüre maruz kalmadan direk kendilerine yönlendirileceğini ve burada tedavisinin yapılabileceğini söyledi.
   

Fethiye Devlet Hastanesi Turizm Sağlık Birimi’nin 7 personelle hizmet vermeye başladığını vurgulayan Durukan, şu bilgileri verdi: “Turizm Sağlık Birimi’nde şuan için 4 ayrı dil bilen 5 yardımcı personel bulunuyor. Ayrıca hastaların muayene edilmesi için 5 dil bilen bir doktorumuz ve 3 dil bilen bir tane hemşiremiz yine bu birimde görev yapıyor. Birimimizde temmuz ayında 96, ağustos ayında 199 ve eylül ayının 20 gününde 77 hastaya hizmet verilmiştir.”

burada
5
dil
bilen
doktorlar
görev
yapıyor
Yorum (10)
bir dil bir insan beş dilin devlette işi ne
Tam gün khk ile beş dil bilen hekim halen devlet hastanesinde çalışıyor,çok duygulandım,gurur duydum o kadarki ağlamak istiyorum.
0
Cevapla
dr nihat kanra
50 senedir turkler almanyada yaşıyor turkce ogrenen alman dr haberi gormedim hic. İyi biryere birileri gorevlendirmek icin mutlaka bir bahane de bulunuyor tebrikelr
0
Cevapla
Dr.Cevdett
5 dil bilen hekim tercümanlık yapsa hekimlikten çok daha fazla kazanır.Hem riskide yok, orada ne işi var anlamadım.
2
Cevapla
Dr. jane Doe
Buna Amerika'da ''medical spanish'' derler. İspanyolca konuşan hastalarla, onların dertlerini anlayacak kadar İspanyolca konuşabildiklerini ifade eder bu tanım. Doktor zekasına sahip, dil öğrenme yeteneği olan bir kişi her ay bir dili ''sorun anlayacak'' kadar öğrenebilir. Amerikalı doktorların cv'lerinde yazar bu. Yani, ''Roman okuyacak, tez yazacak kadar yabancı dil bilmiyorum ama hasta ile , kusuyur musun, ateşin var mı, ağrın var mı,sırtına vuruyor mu minvalinden konuşma yapacak kadar öğrendim''demeye getirirler. Anlatın anlatın heyecanlı oluyor:)))) Haspinallah...
0
Cevapla
kustat müllüme
ne fesat yorumlar böyle.doğu blokundaki belli bazı doktorlardan kendi dilini iyi kullanan ülkemizde iyi iş yapmıyor mu?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir