Medimagazin logo

Bu hastanede sendikalı çalışana yer yok!

Maltepe Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan işçiler sendikaya üye olunca bir bir kapının önüne kondu. İşçilerin açtığı davada bilirkişi, 'üniversitenin sendikal örgütlenmeyi engelleme amacı taşıdığını' tespit etti.
Kaynak: RADİKAL
Bu hastanede sendikalı çalışana yer yok!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 İstanbul ’daki Maltepe Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan 100 işçi sendikalı olunca kapı önüne kondu. Açılan işe iade davasındaki bilirkişi, üniversitenin sendikalaşmayı önlemek için temizlik birimini taşerona verdiğini tespit ederek, “Netice olarak iş yerinde sendika üyesi olan tek bir işçi dahi kalmamıştır. Bu durum da alt işverenlik uygulamasının sendikal örgütlenmeyi engelleme amacı taşıdığını göstermektedir” denildi. Bu arada, işten atıldıktan sonra hastanede çadır kurup eylem yapan işçiler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Savcılık, “Şüphelilerin işten atılmayı engellemek amacıyla hak arama özgürlüğü çerçevesinde oturma eylemi yaptıklarını” belirtti.  

Maltepe Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan işçiler geçen yıl ekim ayında DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası’na üye oldu. Bunun üzerine yönetim, sendikalı işçileri bir bir işten çıkarmaya başladı. En son temizlik hizmeti için taşeron bir şirkete devredildi. Böylelikle hasta bakım, temizlik, yemekhane ve destek birimlerinde çalışan 94 işçinin akdi 6 Aralık 2014’te feshedildi. İşçiler de 25 Şubat’ta kampüste çadır kurup eylem yapmaya başladı. Buna karşılık yönetim, işçiler hakkında “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine polis 35 işçiyi gözaltına aldı. Bu soruşturmayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı geçen 12 Mayıs’ta kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcı Alim Yaşar, kararında, eylemin yapıldığı yerin yasaklı alanlar içerisinde olmadığını, işçilerin de başkalarının iş ve çalışma özgürlüklerini ihlal etmediğini kaydetti. Savcı Yaşar, “Şüphelilerin işten atılmayı engellemek amacıyla hak arama özgürlüğü çerçevesinde oturma eylemi yaptıklarını” belirtti.  

SENDİKAYI BİTİRMEK İÇİN İŞTEN ATMIŞLAR

Bu arada işten atılan işçilerden İmdat Göksu, Anadolu 1. İş Mahkemesi'nde işe iade davası açtı. Mahkemenin talebiyle hazırlanan 30 Nisan 2015 tarihli bilirkişi raporunda üniversitedeki alt işverenlik uygulamasının işçilerin sendikalaşması üzerine başlatıldığı ifade edilerek, “Asıl olarak, iş yerindeki sendikal örgütlenmeyi engelleme amacını taşıdığı ve bu haliyle hakkın kötüye kullanılması kapsamında değerlendirilmesinin gerektiği kanaatine ulaşılmıştır. Bahse konu alt işverenlik uygulaması ile davalı tarafça sendikal örgütlenmeyi önlemek amacıyla gerçekleşen feshe geçerli neden oluşturulmak istenmiştir. Netice olarak iş yerinde sendika üyesi olan tek bir işçi dahi kalmamıştır. Bu durum da alt işverenlik uygulamasının sendikal örgütlenmeyi engelleme amacı taşıdığını göstermektedir” denildi. Raporun sonunda,  “davacının işe iadesine karar verilmesi gerektiği” belirtildi. Göksu’ya ödenecek tazminatın dört-sekiz aylık ya da sendikal fesih nedeniyle bir yıllık ücret tutarında belirlenmesi, boşta geçen dört aylık ücret ve haklarının tahsilinin gerektiği ifade edildi.

maltepe üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesi
sendikal hak
sendikalı çalışan
işçi hakkı
Yorum (1)
Mücahit Altuntaş
Bilir kişini tespiti var !"örgütlenmeyi engelleme amacı" Nedir bu "örgütlenmeyi engelleme amacı" ? Sağlık sistemi taşeronlaşıyor ! Türkiye "genel anlamda" iş sağlığı ve güvenliği anlamında en fazla ölümlerin olduğu ülkeler arasında. Son on yılda sağlık alanında iş yükü %300-400 artırıldı!Personel sayıları ise o oranda artmadı , artırılmadı.Peki bu durum iş sağlığı ve güvenliği anlamında atik mi? Değil ! Sağlık olsun.Biz yutarız. Aile hekimleri sözleşmeli hale getirildi. Aşağıdaki olayda bilirkişi özetlemiş. Bilirkişi durumu özetlemiş. Bilirkişi Üniversitenin sendikalaşmayı önlemek için temizlik birimini taşerona verdiğini tespit ederek, “Netice olarak iş yerinde sendika üyesi olan tek bir işçi dahi kalmamıştır. Bu durum da alt işverenlik uygulamasının sendikal örgütlenmeyi engelleme amacı taşıdığını göstermektedir” denildi Böylelikle hasta bakım, temizlik, yemekhane ve destek birimlerinde çalışan 94 işçinin akdi 6 Aralık 2014’te feshedildi. Buna karşılık yönetim, işçiler hakkında “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Bahse konu alt işverenlik uygulaması ile davalı tarafça sendikal örgütlenmeyi önlemek amacıyla gerçekleşen feshe geçerli neden oluşturulmak istenmiştir. Netice olarak iş yerinde sendika üyesi olan tek bir işçi dahi kalmamıştır. Bu durum da alt işverenlik uygulamasının sendikal örgütlenmeyi engelleme amacı taşıdığını göstermektedir” denildi. Peki bu ne anlama geliyor ! İdeolojik mi ? Sağlık sisteminin ideolojisi mi? Sağlık sisteminin niyetinin göstergesi mi? Sağlık sisteminde son on yılda teşeronlaşma oranı nedir ? Sağlık sisteminde şiddetin artma oranı nedir ? Sağlık sisteminde bu ucuz ve yoğun iş gücüne rağmen maliyetlerin artması ne anlma geliyor ? Siyasal dayatma ve rant diye bir şey mümkün mü? BEn bilir kişinin tesbitine bakıyorum.Ne diyor ! "örgütlenmeyi engelleme amacı" tesbiti var. Örgütlü olmayan toplum sağlıklı olabilir mi ? Peki örgütlü olmayan toplum hegomonya ve biat toplumu olur mu? Nedir bu "örgütlenmeyi engelleme amacı" ? Dr.Mücahit Altuntaş İç hastalıkları uzmanı 26/05/2015
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir