Medimagazin logo

Bu da başarının selfie'si!

Amerikan FDA kurumunun protokolüne göre sadece nüksetmiş 4. derecede beyin tümörü olan hastalarda kullanılan kemoterapi ilacı Carmustine, Türkiye’de ilk kez İzmir’de bir hasta için uygulandı. Bir ilave tedavi olan lokal kemoterapi sayesinde hastaya, en uzun ve en kaliteli yaşamın sağlanması amaçlanıyor.
Bu da başarının selfie'si!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmir’de Beyin Cerrahı Prof. Dr. Sertaç İşlekel, Türkiye’de ilk kez nükseden 4. derecede beyin tümörü olan bir hastaya lokal kemoterapi uygulaması yaptı. Kökeni Amerika’da olan kemoterapi ilacı Carmustine, ilacın kullanım iznini veren Amerikan FDA kurumunun protokolüne göre kullanılabiliyor. Nüksetmiş 4. derecede beyin tümörü olan bir hasta, yaklaşık 75 bin TL’lik ameliyat ve ilaç masrafını karşıladığı takdirde ilacı Amerika’dan getirtebiliyor. Beyne direkt etki eden ilaç sayesinde, hastaya daha kaliteli ve uzun yaşam sağlanıyor, ilacın herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

ETKİ EN ÜST DÜZEYE ÇIKIYOR
Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntem hakkında bilgi veren İşlekel, “Türkiye’de ilk defa uyguladığımız bu yöntem, Amerika’da uzun süredir kullanılıyor. Bu, Carmustine dediğimiz kimyasal bir kemoterapi maddesinin beyne direkt olarak uygulanmasını sağlayan bir yöntem. Küçük plakalar şeklinde ilacın emdirilmiş halini, beyne yavaş yavaş salgılıyoruz. Bu, bizim hastaya ağız ya da damardan vereceğimiz miktardan daha yüksek miktarda ve tümörün olduğu bölgeye direkt ilaç verebilme imkanımız oluyor. Bu şekilde kemoterapinin etkisini en üst düzeye çıkarabiliyoruz” dedi.

 

 

“NÜKSETMEYİ GECİKTİRİCİ EK TEDAVİ YÖNTEMİ”
İlacın, sistemik kullanılan kemoterapideki gibi yan etkileri olmadığını ve lokal uygulanması sebebiyle hastanın etkilenmediğini belirten İşlekel, “Bu yöntem sadece nüksetmeyi geciktirici bir ek tedavi yöntemi. Işın tedavisinin, ameliyatın, kemoterapinin bir etkisi varken bu yöntemin de bir etkisi var. Hepsini üst üste koyduğumuzda amacımız hastaya en uzun yaşam süresini sağlamak. En uzun süre tümörsüz ve kaliteli yaşamı hedefliyoruz” diye konuştu.

“ALTERNATİF DEĞİL İLAVE TEDAVİ”
Uygulanan yöntemin alternatif değil ilave tedavi olduğunu vurgulayan İşlekel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastaya ışın vermeyelim, kemoterapi vermeyelim de bu yöntemi uygulayalım gibi bir şey değil. Hepsi yapılıyor, hepsinin artı bir etkisi var. Amacımız bütün etkileri üst üste koyup en uzun ve en kaliteli yaşamı sağlamak. Nüksetmiş 4. derecede tümörü olan hasta eğer ‘masrafını üstleneceğim’ derse bu ilacı getirip kullanmak mümkün. Yapılan ameliyatla birlikte hastane masrafıyla birlikte kullanılan ilaçların maliyeti 70-75 bin TL civarında.”

KONUŞARAK BEYİN AMELİYATI
Öte yandan İşlekel, beyin ameliyatlarını hasta uyanıkken yapıyor. Ameliyat sırasında konuşma merkezini etkileme veya vücudunda felç oluşturma riskine karşın ameliyat masasında uyanık halde beyin ameliyatı yapan İşlekel, “Ameliyat esnasında beyni açtığımız zaman hastanın konuşma merkezi neresi, kol-bacak hareketi nereden sağlanıyor fark edemediğimiz için elektrikle değişik noktaları uyarıyoruz. Uyardığımızda ne tür bir yanıt alırsak o bölgenin nereyle ilgili olduğunu anlıyoruz” dedi.

2000 yılından beri 850 hastayı konuşarak ameliyat ettiğini kaydeden İşlekel, ameliyat sırasında hastalarına ev adreslerini, telefon numaralarını soruyor, birden 10’a kadar saymalarını istiyor ya da kollarını hareket ettirmesi gerektiğini söylüyor. Bu sırada beyindeki noktaları elektrikle uyaran İşlekel, o sırada hasta konuşamıyorsa, sayı sayamıyorsa ya da kollarını hareket ettiremiyorsa o noktanın neyi etkilediğini anlıyor ve ameliyatın risksiz geçmesini sağlıyor. 

beyin cerrahisi
kanser
kemoterapi
lokal kemoterapi
carmustine
prof. dr. sertac islekel
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir