Medimagazin logo

<b>Sağlık personeline 7 önemli haber</b>

<b>Sağlık personeline 7 önemli haber</b>
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Sen’den yapılan açıklama:

Hizmetliler için görevde yükselme sınavı,
Sözleşmeli personeli aynı çatı altında toplayan yasa,
Döner sermaye tavan oranlarını yükseltilmesi için düzenleme,
Döner sermaye gelirleri düşük olan 1. Basamak Kurum çalışanlarına iyileştirme
4924’lülere eş ve sağlık mazereti tayini hakkı için yönetmelik değişikliği
112 çalışanlarının yemek sorunu çözülüyor


Çözüm odaklı hizmet sendikacılığı ilkesiyle mücadelesini sürdüren sendikamız, sağlık çalışanlarının birçok sorununun çözümü noktasında yoğun ve etkili mücadelesini sürdürüyor. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının karşısına “aldatmayan ve aldanmayan sendikacılık” düsturuyla çıkan sendikamız, sağlık çalışanlarını mağdur eden konuları, nemalanma aracı olmaktan çıkararak çözüme kavuşturmaya devam ediyor.

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Genel Merkez Yönetim Kurulumuz 10 Nisan 2009 tarihinde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ı makamında ziyaret ederek, sağlık çalışanlarının önemli gündem konularını görüştüler. Sağlık çalışanları açısından tarihi nitelikte adımlar atılan görüşmeye, Personelden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Turan Buzgan ve Personel Genel Müdürü Hikmet Çolak da katıldılar. Yaklaşık 2 saatlik görüşme sürecinde sağlık çalışanlarının öncelikli sorunları konusunda, sonuç alıcı nitelikte adımlar atıldı.

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Sağlık-Sen’in sayısal çoğunluğa ulaştığı 15 Şubat tarihinden sonra ilk kez ziyaret ettiği Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile görüşmelerinden, çok önemli kazanımlar elde ederek döndü.

1- HİZMETLİLER İÇİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVI AÇILIYOR
Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan lise, yüksekokul ve üniversite mezunu personel, VHKİ kadrosuna geçecek. Sağlık Bakanlığı bununla ilgili yeterli sayıda kadro ilan edecek. Yıl içinde görevde yükselme eğitimlerini başlatacak ve eğitimlerin ardından yapılacak görevde yükselme sınavıyla Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli VHKİ kadrosuna kavuşacak.

2- SÖZLEŞMELİ PERSONELİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYACAK YASA ÇALIŞMASI
Sendikamızın üzerinde en çok durduğu sözleşmeli - kadrolu farkının ortadan kaldırılması konusunda da Sağlık Bakanı ile görüşmemizde sözleşmeli personeli sevindirecek bir gelişme yaşandı.

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile geçmiş dönemlerde yaptığı görüşmelerde sağlıkta uygulanan farklı istihdam modellerinden kaynaklanan sorunları bir rapor halinde sunmuş ve çözüm için norm birliğinin sağlanması gerektiğini vurgulamıştı.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ sendikamız yönetim kurulunun son ziyaretinde, sendikamızın talepleri doğrultusunda, sözleşmeli personelin özlük haklarını tek çatı altında düzenleyen bir yasa tasarısı hazırlığı talimatı verdiğini aktardı. Bakan Akdağ’ın sendikamız yöneticilerine verdiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki 4/B ve 4924 Sayılı Yasaya Tabi sözleşmeli personel statülerinin tek çatı altında toplanması için yasa tasarı çalışmaları başlatılacak.

Bakan Akdağ, yasa tasarısında, her yeni sözleşmeli personel alımı öncesinde, alım yapılacak yerlere mevcut sözleşmeli personele nakil hakkı tanıyacak şekilde düzenlemenin de yer alacağını söyledi.

3- 4924’LÜLERİN EŞ DURUMU VE SAĞLIK MAZERETİ TAYİNİ İÇİN DÜZENLEME
Genel Merkez Yöneticilerimizin Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede, 4924’lülerin eş ve sağlık mazereti tayini konusu da gündeme geldi. Sendikamız yöneticileri, 4/B’liler ile ilgili yönerge hazırlığı içinde olan Bakanlığı’nın 4924’lülerin, eş ve sağlık mazereti tayini konusunda da sürecin en kısa sürede tamamlanması talebinde bulundu. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sözleşmeli personeli tek çatı altında toplayacak yasal düzenleme hayata geçirilinceye kadar geçen sürede 4924’lülerin mağduriyetini önleme amacıyla bir yönetmelik değişikliği çalışması yürütüldüğü ve mümkün olan en kısa zamanda bu sorunun çözüme kavuşturulacağı bilgisini verdi.

4- DÖNER SERMAYE TAVAN ORANLARI ARTIYOR
Sendikamızın döner sermaye adaletsizliğinin giderilmesi ve tabip dışı personelin yaşadığı mağduriyetin ortadan kaldırılması noktasında girişimleri sonucu Sağlık Bakanlığı; tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının artırılmasını öngören düzenleme gerçekleştirdi.

Bakanlık tarafından yapılan söz konusu düzenlemede tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranı yüzde 200’e, özellik arz eden riskli birimlerde çalışanlar için ise yüzde 250’ye çıkartılması öngörülüyor.

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar 2 Eylül 2008 tarihinde Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarını yüzde 150’den yüzde 200’e çıkartılması talebinde bulunmuş ve bu konuda çalışma yapılacağının sözünü almıştı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Genel Başkanımızla 10 Nisan 2009 tarihindeki görüşmede, Sağlık-Sen’in talebi doğrultusunda daha önce kamuoyu ile paylaşılan Tam Gün Yasa Tasarısı’nda yeniden düzenlemeye gidildiğini ve yeni halinin Başbakanlığa gönderildiğini söyledi.

5- DÖNER SERMAYE GELİRİ DÜŞÜK OLAN BİRİNCİ BASAMAK ÇALIŞANLARINA İYİLEŞTİRME
Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında çalışanların yaşadığı döner sermaye mağduriyetinin sona ermesi için döner sermayelerin il-ilçe ortalamasından yapılması noktasındaki sendika talebimiz de hayata geçiriliyor.
Genel Merkez Yöneticilerimiz; Sağlık Bakanı ile yaptıkları görüşmede gündeme gelen bu konuda da, Sağlık Bakanlığının sendikamızın talebini çerçevesinde gereken yönetmelik değişikliğini yaptığı ve Resmi Gazetede yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği müjdesini aldılar.

6- LİSANS TAMAMLAMA HAKKI
Genel Başkanımızın son olarak Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ile yaptığı görüşme sonrası basına duyurduğumuz Lisans tamamlama konusu da Sağlık Bakanı ile yapılan görüşmenin gündem konularından biriydi. Sendikamız Genel Merkez Yönetimi Sağlık Bakanı ile görüşmesinde, bütün branşlarda bu yıl içinde lisans tamamlama programı açılması için talepte bulundu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ görüşme sırasında YÖK Başkanını arayarak, bu konudaki hassasiyetini iletti.

7- 112 ÇALIŞANLARINA YEMEK
Genel Merkez Yöneticilerimiz Bakan Akdağ ile yaptıkları görüşmede, 112 Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonu Çalışanlarının yemek sorununu da gündeme getirdi. 24 saat kesintisiz nöbet tutan çalışanların yemek ihtiyaçlarını kendi imkanları ile karşılamak durumunda kaldıklarını belirten yöneticilerimiz, bu mağduriyetin giderilmesi için yemek ihtiyaçlarının kurum tarafından karşılanması talebinde bulundular. Sağlık Bakanı Akdağ da ilgili bürokratlara sorunun çözümü noktasında talimat verdi.


SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI MAHMUT KAÇAR:
“HİZMETLERİMİZ; ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE YETKİLİ SENDİKA OLARAK YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR”


Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sağlık çalışanlarının sorunları noktasında çözüm arayan tek sendika olduklarını belirterek, bugün sağlık çalışanlarına duyurduğumuz önemli kazanımlar da bu mücadelemizin ürünüdür” dedi. Yıllardır varlığını sürdüren birçok sorunu sağlık çalışanlarının gündeminden çıkarmak için uğraş verdiklerini dile getiren Genel Başkanımız, “Ücretli yemek sorununu nasıl çözdüysek, 11 bin 270 memurun VHKİ kadrosuna geçişini nasıl sağladıysak, bugün açıkladığımız kazanımları da aynı kararlı duruşumuz ve çözüm odaklı sendikal anlayışımız sayesinde gerçekleşmiştir” dedi.

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, konu ile ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Sağlık-Sen’in, sendikal vizyonunda sorunlara hayat hakkı yoktur. Hizmet sendikacılığımız, sağlık çalışanlarının sorunlarının yıllar boyunca nasıl nemalanma aracı olarak kullanıldığını ortaya çıkarmıştır. Bugün itibariyle sayısal çoğunluğu yakalayan Sağlık-Sen’in ortaya koyduğu bu sendikal vizyon ve gerçekleştirdiği hizmetler, önümüzdeki dönemin yetkili sendikası olarak yapacaklarının da en somut teminatı olmuştur. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, bu yıl toplu görüşme masasına oturacak olan Sağlık-Sen’in farkını göreceklerdir.

<b>sağlık
personeline
7
önemli
haber</b>
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir