Medimagazin logo

'Boşuna doktor dövmüyorlar' sözüne 5 ay hapis

Rize'de aile hekimliğine giderek kimliğini göstermeden ilaç yazdırmak isteyen vatandaşın talebinin aile hekimi tarafından reddedilmesi üzerine, şahsın Aile Hekimini "televizyonlarda görüyoruz, boşuna doktor dövmüyorlar, öldürmüyorlar" sözleriyle tehdit etmesi üzerine açılan davada mahkeme sanığa 5 ay hapis cezası verdi.
'Boşuna doktor dövmüyorlar' sözüne 5 ay hapis
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Rize'nin Fındıklı ilçesinde görev yapan Aile Hekimi Ö.S'ye gelen A.G kimliğini göstermeden ilaç yazdırmak istedi. Kimliğini ibraz etmeyen A.G'ye Aile Hekimi Ö.S kimliksiz ilaç yazmayacağını söyledi. Bunun üzerine A.G Aile Hekimine yönelik "televizyonlarda görüyoruz, boşuna doktor dövmüyorlar, öldürmüyorlar" sözleriyle tehdit etti. Aile Hekimi yaşanan tartışmanın ardından A.G hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Sanık A.G hakkında dava açıldı. 

Suçu işlediği tespit edildi

Davayı görüşen Pazar 1. Asliye Ceza Mahkemesi verdiği kararda tehdit suçunun işlediğinin tespit edildiğini belirterek sanık A.G'nin 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Mahkeme daha sonra cezada indirime giderek 5 ay hapis cezası verdi. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vererek 5 yıl süre ile herhangi bir yükümlülüğe tabi tutulmaksızın denetimli serbestlik önlemine tabi tutulmasına karar verdi. Denetimli serbestlik süresi içerisinde zaman aşımının işlemeyeceği uyarısının yapıldığı kararda denetimli serbestlik süresi içiresinde yeni bir suç işlenmesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranılması halinde hükmün açıklanmasına ve cezanın infaz edilmesine karar verdi. 

Önder Kahveci: "Sağlıkta şiddet çok ciddi boyutlara ulaştı"

Sağlıkta şiddetin çok ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden Türk Sağlık-sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Her ay yaklaşık bin sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor. Doktorların hastane koridorlarında kurşunlandığı, acil servislerin kalabalık gruplarla basıldığı, 112 çalışanlarının demir çubuklarla saldırıya uğradıklarına hep beraber şahit olduk. Giderek artan şiddete karşı ne yazık ki kalıcı çözümler getirilmiyor. Şiddetin en aza indirilmesi için gerekli çaba gösterilmiyor. Tutuklu yargılama gerektiği gibi işletilmiyor. Sağlıkta şiddet sadece kamu görevlisini darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçların da cezası olmalıdır. Ayrıca sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların kamu sağlık hizmetlerinden belli bir süre bedel ödeyerek yararlanması ile ilgili de bir düzenleme yapılmalıdır" dedi.

doktora şiddet
ceza
aile hekimi
saglikta siddet
Yorum (3)
r.yılmaz
Aslinda bi ceza var, takdir etmek lazim. Ancak, hukuki riski olmayan bir kisi icin sonuc ceza alinmamis hukmundedir.
5
Cevapla
DR
Demek he rtürlü hakaret 5 ay öylemi.BU DÜZEN OLMAZ OLSUN...
4
Cevapla
mehmet ince
bu sözler savcı ya da hakime söylenseydi o zat şimdi içerdeydi,işte çifte standart işte hukuk guguk...
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir