Medimagazin logo

Böbrek yetmezliği tehlikesi

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, ''Dünyada, her 10 kişiden biri kronik böbrek yetmezliği tehlikesi altındayken, Türkiye'de bu oran her 7 kişiden birine denk düşüyor'' dedi.
Böbrek yetmezliği tehlikesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tekirdağ Belediye Kültür Merkezi'nde, TBV tarafından düzenlenen toplantıya katılan Erk burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de böbrek sağlığına dikkat edilerek bu hastalık için yapılan harcamaların azaltılabileceğini belirtti.

Ancak, kronik böbrek yetmezliği ile ilgili önlemlerin zamanında alınmadığını bildiren Erk, şöyle konuştu:

''Her yıl, son dönem kronik böbrek yetmezliğinden mağdur olan bir hastanın biz vergi verenlere olan maliyeti, yaklaşık 40-50 bin TL civarında. Biz TBV olarak Tekirdağ ve ilçelerinden başlayarak, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde eğitim seminerleri düzenlemek kaydıyla vatandaşları böbrek sağlığı konusunda bilgilendireceğiz.'' Beslenmede üç beyazdan uzak durulması gerektiğine dikkati çeken Erk, un, tuz ve şeker tüketiminin kontrollü yapılması gerektiğini ifade etti.

Erk şunları kaydetti:

''Çoğumuzun bilmediği bazı yanlış alışkanlıklar var. Üç beyazdan uzak durmamız lazım. En önemli iki sıkıntımızdan birisi şeker ama ondan daha önemlisi tuz. Tuz, un, şeker bir araya geldiği zaman böbrekler başta olmak üzere tüm organlar iflas ediyor. Türk insanı günde 6 gram tuz tüketmesi gerekirken 18 gram tuz tüketiyor. Dünya genelinde, her 10 kişiden biri kronik böbrek yetmezliği tehlikesi altındayken, Türkiye'de bu oran her 7 kişiden birine denk düşüyor. Türkiye'deki bu oranı hiç olmazsa dünya genelindeki ortalamaya düşürmemiz lazım.''

böbrek
yetmezliği
tehlikesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir