Medimagazin logo

Birlik ve Dayanışma Sendikası: 'Sağlıkta şiddet sona ersin' demeye devam edeceğiz

Birlik ve Dayanışma Sendikası, 17 Nisan 2012 tarihinde tedavi ettiği hastasının yakını tarafından sırtından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Aslan’ın ölüm yıldönümü olan, Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü için açıklamada, "Sağlıkta şiddet sona ersin” demeye devam edeceğiz. Bizim için yıllardır, sağlıkta şiddete karşı mücadele, sağlıkta şiddet nedeniyle hayatını kaybeden hekim ve sağlık çalışanlarını hatırlatma günüdür." şeklinde konuştu
Birlik ve Dayanışma Sendikası: 'Sağlıkta şiddet sona ersin' demeye devam edeceğiz
Dr. Derya Mengücük
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Tabipler Birliği tarafından ilan edilen 17 Nisan Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü için Birlik ve Dayanışma Sendikası açıklama yaptı. 

17 Nisan 2012 tarihinde tedavi ettiği hastasının bir yakını tarafından sırtından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Aslan’ın ölüm yıldönümü ile ilgili konuşan Dr. Derya Mengücük, “Sağlıkta şiddet sona ersin” demeye devam edeceğiz.  17 Nisan, tedavi ettiği hastasının yakını tarafından sırtından bıçaklanarak vahşice öldürülen Dr. Ersin Aslan’ın ölüm yıl dönümü. Bizim için yıllardır, sağlıkta şiddete karşı mücadele, sağlıkta şiddet nedeniyle hayatını kaybeden hekim ve sağlık çalışanlarını hatırlatma günüdür. Bizler hekimler ve sağlık çalışanları olarak kan kusuyoruz, kızılcık şerbeti içtik demeyeceğiz.  

Toplumda artan şiddet, her şekliyle olduğu gibi, sağlıkta da artarak devam ediyor. Bizler hala vuruluyor, bıçaklanıyoruz. Darp ve tehdit ediliyoruz. Hala canımızdan endişeliyiz. Hala güvenli çalışma ortamları sağlanamadı. Hala caydırıcı ve etkin önlemler yok. Çıkarılan sözde sağlıkta şiddet yasasının gerçek bir sonucu yok. Hala kan kusuyoruz. Hala can kaybediyoruz.” dedi. 

“Suçlular, şiddeti görmezden gelenler, yok sayanlardır”

Sağlıkta şiddet ile ilgili hala caydırıcı önlemlerin ve yasaların oluşturulmadığını söyleyen Mengücük, “Her olayda görünen failler, bir kişi, üç kişi, beş kişi. Fakat biz biliyoruz ki suçlular sadece onlar değil. Bu şiddetin ardındaki sorumluları biliyoruz.  Suçlular, şiddeti görmezden gelenler, yok sayanlar, ortam sağlayanlar, söylemleri ile güç verenler, durdurmayanlardır. Geçtiğimiz yıl, 1 Ağustos’ta TBMM’de sağlıkta şiddet için acil çözüm gündemiyle yapılan olağanüstü toplantı çağrısı ile toplanmayanlardır. Etkin ve caydırıcı önlemler almayanlardır.” diye konuştu.

Sağlıkta şiddet ile ilgili hekim ve sağlık çalışanların suçlanması hakkında konuşan Dr. Derya Mengücük, “Çökmüş bir sağlık sisteminin sorumlusu hekim ve sağlık çalışanları olarak gösteriliyor. Sağlığın başarısını sayılarla ölçerek, bilimden yoksun rastgele planlamalar yapılıp şiddet körükleniyor. Sağlıkta şiddetin bir başka şekli de bizzat Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlükleri tarafından sürdürülüyor. Performans dayatması, aşırı çalışma saatleri, üç dakikada muayene ve emek sömürüsü şiddettir. Soruşturmalar, baskı, mobbing ve iş güvencesi tehdidi, sağlıkta şiddetin başka şekilleridir. 

Deprem bölgesindeki sağlık çalışanlarının aynı zamanda depremzede olduğunu görmemek, maddi ve manevi destek olmadan iş beklemek şiddettir. Barınma başta olmak üzere insani ihtiyaçları düşünülmeden deprem bölgesine mecburi hizmet için atama yapmak, uygun yaşam ve çalışma ortamı hazırlamadan geçici görevlendirmek de şiddettir.” dedi.

"Tıp Fakültesi öğrencileri, henüz öğrenim görürken şiddetle karşılaşıyor"

Şiddetin her alanda sokakta, evde, kadına, çocuklara uygulandığını belirten Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük, “Şiddet her haliyle, her alanda, sokakta, evde, kadına, çocuğa yaygın olarak uygulanmakta. Tıp Fakültesi öğrencileri, henüz öğrenim görürken şiddetle karşılaşıyor. Mesleğe adım atar atmaz, can güvenliği endişesi başlıyor. Bu nedenle çoğu, güvenli ve insanca çalışma ortamları için çareyi yurtdışında arıyor. 

Sağlık Bakanlığı, çalışanlarının güvenliğini sağlamak, şiddetsiz çalışma ortamları oluşturmak, fiziksel, sözel ve ruhsal şiddeti engellemek zorundadır. Bu, başlıca görevlerinden biridir. Sorunu yok sayan, görmezden gelen, ciddiye almayan bu yaklaşım kabul edilemez.” diye konuştu.

"Sağlık Bakanlığı gerçek bir yasa oluşturmak zorundadır"

Dr. Derya Mengücük, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta şiddet konusunda gerçek bir yasa oluşturması gerektiğini söyledi. Mengücük açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

 “Şiddet için çözüm, dizileri cezalandırmak, var olanı görmemek, yokmuş gibi davranmak olmadığı gibi sözde sağlıkta şiddet kanunu, katalog suçlar kapsamı gibi uygulanmayan, yaptırımı olmayan vaatler değildir. Sorumlu ve yetkili olarak; yarattıkları sağlıkta şiddeti kabullenmek, bilmek, görmekle başlayıp etkin, caydırıcı ceza ve yaptırımlar uygulamak, gerçek bir yasa oluşturmak zorundalar.”

saglikta siddetle mucadele gunu
dr derya mengucuk
saglikta siddet
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir