Medimagazin logo

Bıçak altına yatmadan cerrahınız bilgisayar oyunu oynamış mı sorun!

Genel Cerrah Dr. Levent Karagöz, cerrahların parmak reflekslerini kaybetmemek için playstation tarzı oyunlar oynadığını söyledi. Karagöz, “Ben saat tamiri yapıyorum. Ama zaman zaman da joystik ile araba ve uçak yarışı gibi oyunlar oynuyorum” dedi.
Kaynak: VATAN
Bıçak altına yatmadan cerrahınız bilgisayar oyunu oynamış mı sorun!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Samsun’da genel cerrahlık yapan Op. Dr. Levent Karagöz evde, zaman zaman da hastanedeki odalarında bilgisayar, tablet ve televizyonlara kurdukları oyun konsollarında cerrahların vakit geçirmesinin hem hasta hem de kendileri açısından gerekli olduğunu söyledi. Op. Dr. Karagöz “Cerrahın eğitiminin birinci şartı bilgidir. İkinci şartı da  el marifetidir. Çünkü el marifeti olmayan bir insan, çok bilgili olabilir ama ameliyat yapamaz” diye konuştu.
 
Tek gözle bakıp iki boyutlu görüyoruz
 
Cerrahların şahsi yetenekleri ve becerilerinin olduğunu vurgulayan Op. Dr. Levent Karagöz şunları söyledi, “Cerrahların yetişmesi hastadan kan almayla başlar, pansuman yapar, sonra ameliyata girer, burada hocasının yanında çalışıyor. Daha hızlı ameliyat yapabilmek, daha yetenekli olabilmek, daha ellerine hakim olabilmek için her cerrahın kendine ait geliştirdiği bir metod var. Bazısı tespih çeker, niye ’parmaklarım daha hareketli olsun’ diye. Bazıları ise lastik topları sıkar ’el adaleleri kuvvetli olsun’ diye. Ben lise hayatım boyunca daha çok sevdiğimden saat tamirciliğinde çalıştım. Dikkatli olmak, elimizin titrememesi için bir takım el becerileri ile uğraşmak gerekiyor. Saatçilik, tek gözle bakıp iki boyutlu görme duygusunu da çok iyi geliştiriyor. Kimi playstation oynar, kimi joystikli araba yarışları oynar. Bazı cerrahlar, ameliyatta kullandıkları iplerle dışarıda bağlama eğitimi yapar. Onun da bağlama eğitimi yaparken hızlı bağlama, ters bağlama, her ortama bağlama gibi metodları var. Çünkü yüzeyde her şeyi bağlayabilirsiniz. Ama derinde bağlama yapacaksanız, onun için özel bir manipülasyona ihtiyaç var.”
 
Portakal kabuğunda dikiş eğitimi
 
Hocalarının eğitim sırasında portakal kabuğuna dikiş attırdığını anlatan Op. Dr. Levent Karagöz  şunları söyledi, “Çünkü portakal kabuğuna iğne geçer. Biraz sert çekerseniz portakal kabuğu kesilir.  İnsan derisi çok serttir. Deriden keskin bir iğne ile dikiş geçerseniz istediğiniz gibi bağlayabilirsiniz. İçerde dalak, karaciğer, mide bağırsak gibi yumuşak organlar var. Onlara atacağımız dikişlerde eliniz titremeden, düzgünce dikişi geçeceksiniz. Geçtikten sonra onun boşluğunu alıp düğümü dibine oturtacaksınız. Çok sıkarsanız dokuyu keser, gevşek bırakırsanız kanama yapar. El ve parmak hareketlerini sağlayan bir takım bilgisayar oyunları oynuyoruz.”

dr. levent karagöz
cerrahi eğitimi
bilgisayar oyunu
Yorum (2)
ayt12
Üç hasta arasında koridor konuşmaları: "Benim böbreğim ve dalağım alındı. Süper zor ameliyatı olmasına rağmen, çok iyi geçti, çünkü doktor playstation 3 kullanıcısıymış". "Bu da neyki? Benim miğdem,karaciğerim,kalın ve ince bağırsağım değişti, playstation 4 kullanan hocama borçluyum." "Vallah benimki ancak basur ameliyatına yetti, doktor nintendo gameboy dan başka bir şey bilmiyormuşda".
0
Cevapla
boran
Bende hafta sonları barbut atıyorum iyi cerrah olur muyum acaba?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir