Medimagazin logo

“Beyaz renk leke kaldırmaz”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (OGÜ) 39. dönem ‘beyaz önlük giyme’ töreni düzenlendi.
“Beyaz renk leke kaldırmaz”
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ESKİŞEHİR-Prof. Dr. Necla Özdemir salonunda gerçekleştirilen törende, Tıp Fakültesi’ne kayıt yaptıran 18’i yabancı uyruklu olmak üzere 188 öğrenci beyaz önlük giydi.


Törende konuşan Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen, öğrencilere 6 yıl boyunca çok şeyler öğrenmeleri gerektiğini söyledi.


Tıp eğitiminin diğer meslek dallarından öne çıktığını belirten Gönen, “Öğrencilerimiz, önemli bir üniversitenin önemli bir fakültesine adım atmış bulunuyorlar. Gerçi türkü beyaz giyme toz oluyor diyor ama biz elbette beyaz gömlek giymeye devam edeceğiz. Mühendis gözüyle de Newton çarkında bütün renkleri hızlıca çevirirseniz beyaz renk elde edersiniz. Dolayısıyla da orada bütün renklerin beyaza dönüştüğü, ayrıca teknik olarak da ispat edilmiştir. Tıp eğitimi diğer meslek dallarında öne çıkmış insan hayatıyla direk ilgisi olan çok önemli eğitim sürecidir. Çünkü hasta sizin önünüze geldiği zaman diyor ki, ben kendimi önce Allah’a sonra size teslim ediyorum. İşte bu teslimiyet çok önemli bir ağırlıktır. Onlarda bizim hekimlerimizin ve tıp öğrencilerimizin omzunda bulunuyor. Üniversitemiz, üniversiteler arasında öne çıkmış ve önemli başarılara imza atmış bir üniversitemizdir. Tıp Fakültemizde paralel şekilde bölge şehirlerimizden hasatlar ve öğrenciler alan bir fakültemizdir” diye konuştu.


Tıp Fakültesi Dekanı Nemci Ata ise beyaz rengin lekeyi kaldırmayacağını kaydettiği konuşmasında şunları ifade etti: “Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin ülkemizin hemen hemen her bölgesinden tercih edildiğini görüyoruz. 6 yıl sürecek olan zorlu tıp eğitimine başlamış bulunuyoruz. Tabi bunu mesleğin ilk adımı olarak kabul etmek mümkün. Hekimlik denilince ilk akla gelen, simge haline gelmiş bazı değerler vardır. Bunlardan bir tanesinde hekimin mesleğini icra ederken giydiği beyaz gömleklerdir. Bu gömlek önceleri hasta hekim arasında koruyucu olarak kullanılmaya başlanmış. Geçen yüzyıllar boyunca bu gömlek, hekimliğin önemli simgelerinden birisi haline gelmiştir. Bu gömleğin özellikle rengi üzerine bazı değerler yerleştirilmiştir. Bu aradan geçen yüzyıllar boyunca hekimlik mesleğiyle ilgili. Bunların bir kısmını sayacak olursak, hekimliğin dürüst olma, özverili olma, hastaya ve insana saygılı olma gibi ulvi değerlerin bir araya geldiği, temsil edildiği bir renk haline gelmiştir. Başka bir yönden de bakıldığında beyaz renk, diğer renkler gibi lekeyi kaldırmaz. Ben bugünden itibaren ve mezun olduktan sonra da bu değerlere sizin sahip çıkacağınıza inanıyorum ve bu gömleği, bu beyazlığı, bu saflığı ilelebet yeni gelecek nesillere de sizler tarafından temiz olarak iletileceğine eminim.”


Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi’ne yeni başlayan öğrenciler beyaz önlüklerini giyerken, tören genç tıbbiyeli andının okunmasıyla sona erdi.

“beyaz
renk
leke
kaldırmaz”
Yorum (1)
aysel ertürk
BÜTÜN RENKLER AYNI HIZLA KİRLENİYORDU BİRİNCİLİĞİ BEYAZA VERDİLER....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir