Medimagazin logo

'Beyaz isyan' başhekimi işinden etti

Sağlık çalışanlarının Ankara'da düzenlediği 13 Mart mitingi, Kayseri Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin Başhekimi Mustafa Demirel'i işinden etti. Demirel, miting görüntüleri Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'ne ulaşınca 2004'te nezaketen verdiği istifa dilekçesi işleme konularak görevden alındı
Kaynak: AKŞAM - Doruk ÇAKAR
'Beyaz isyan' başhekimi işinden etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Ankara'da 20 binin üzerinde sağlık çalışanının katılımıyla düzenlenen 'Sağlıkta Özelleştirmeye Karşı Çok Ses Tek Yürek' mitingine katılan Kayseri Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin Başhekimi Mustafa Demirel, İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkaya tarafından görevden alındı. 2004 yılından bu yana başhekimlik görevini sürdüren Demirel, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Kayseri Tabip Odası'nın gerekli görüşmeleri tamamladıktan sonra hukuki süreç başlatacağını söyledi. Demirel, yaşadığı süreci şöyle anlattı: 
 
MÜDÜR BEY 'GEREĞİNİ YAP' DEDİ 
- 13 Mart'ta sistemin ve sağlık çalışanlarının sorunlarına yönelik Ankara'da düzenlenen 'Çok Ses Tek Yürek' mitingine, Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Kayseri Tabip Odası kararıyla katıldım. 20 bin kişinin katıldığı mitingde, içinde benim de bulunduğum görüntüler internet üzerinden İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkaya'ya ulaşmış. Müdür beni evden arayıp, 'Gereğini yap' dedi. Ben de 'Siz yapın' dedim. Bunun üzerine Sayın Çetinkaya, 2004'te dönemin İl Sağlık Müdürü İzzet Kavafoğlu'na nezaketen verdiğim istifa dilekçesini yeni verilmiş gibi işleme koydu.
 
Mevki peşinde değilim
- İstifa dilekçesi, göreve geldiğimizde bu makama bağlı olmadığımızı ifade eden geleneksel bir uygulama. Zaten mevki makam peşinde değilim. Bugüne kadar çalıştığım hastanelerde başarılı işlere imza attım. 13 Mart gerekçesiyle görevden alınan ilk doktor ben oldum, inşallah son olurum. Demokratik bir hakkın kullanımı nedeniyle görevden alınmam düşündürücü. Zaten seçimden sonra hastaneler birleştirilecek ve görev yaptığım kurumun başhekimliği ortadan kalkacaktı. Bundan sonra da başhekimliğe dönmeyi düşünmüyorum. Ancak Kayseri Tabip Odası'nın gerekli görüşmeleri tamamlamasının ardından yargı yoluna başvuracağım.
 
Kanunsuz iş yapmadık
 
BaŞhekİm Demirel'i, 2004 yılında nezaketen verdiği istifa dilekçesine dayanarak görevden alan Kayseri İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkaya, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Sağlık Bakanlığı aracılığıyla AKŞAM'ın sorusunu yanıtlayan Çetinkaya, 'Kanunsuz herhangi bir iş yapmadık. Dr. Demirel isterse yargı yoluna başvurabilir' dedi.
'beyaz
isyan'
başhekimi
işinden
etti
Yorum (2)
Duru B
Gözdağı verdin değil mi aklın sıra. Allah da senin cezanı versin. Başka yorumum yok.
0
Cevapla
dr yalçın
nezaketen verilen dilekçe ne demek.kendisinden böyle bir dilekçe istendiğinde niye görev kabul etti ki.geçmiş olsun.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir