Medimagazin logo

Bebeğini görmek isteyen herkese USG yapılmalı mı?

Türkiye Metarnal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği tarafından Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ev sahipliğinde düzenlenen Çevresel Teratojenlerin Fetusa Etkileri konulu toplantı, Ankara Atatürk eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans salonunda yapıldı.
Kaynak: MEDİMAGAZİN - HABER MERKEZİ
Bebeğini görmek isteyen herkese USG yapılmalı mı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi Prof. Dr. Filiz Avşar, teknolojinin hızla geliştiğini ancak bunun insan sağlığına, özelliklede fetus üzerindeki etkisi konusunda çok fazla bilgi sahibi olunmadığını söyledi. Hekimler olarak bu konuda bir çok soruyla karşılaştıklarını söyleyen Prof. Dr. Avşar, “Teknolojinin hızla ilerlemesine bağlı olarak elimize çok fazla miktarda imkan doğdu. Teknolojileri kullanıyoruz ama beraberinde bir sürü bilinmeyenle de karşı karşıya kalıyoruz. Gebelerin günlük hayatta yediğimiz içtiğimiz besinler, kullandığımız teknolojik aletler ile ilgili sordukları çok çeşitli sorular var. Bizlerin bu soruları cevaplarken kendilerine her zaman çok net bilgiler verebilmemiz mümkün olamaya biliyor. Çünkü teknoloji sürekli olarak değiştikçe, henüz vakıf olamadığımız bu bilgilerle ilgili sorularla karşılaşıyoruz. Bilim o kadar genişledi ki bizim elde ettiğimiz bilgiler, sadece kendi branşımızın alt dallarıyla ilgili. Ama biz yan dallarla ilgili olarak ta teknolojiyi kullanıyoruz. Ancak bunların yansılamaları nelerdir bunları bilmiyoruz.” dedi.

 

Çevresel Teratojenlerin Fetusa Etkileri konulu toplantının bu sorulara cevap bulmak, bu konudaki güncel bilgileri tartışmak üzere gerçekleştirildiğini ifade eden Avşar, “Anne karnındaki bebek bir sürü madde ile karşı karşıya kalıyor. Bu maddeler ya annenin yediği içtiği besinler ya kullandığı kozmetikler, saç boyaları yada etrafındaki teknolojik aletlerin yaydığı radyasyon ancak kaynaklarda bu konuyla ilgili çok detaylı bilgiler düzenli, derli toplu olarak yok. Dolayısıyla bilim adamlarımızı biz buraya çağırdık ki, hastalarımızı bize sorduğu ama bizim net cevap veremediğimiz sorulara biraz daha net cevaplar verelim. Onları aydınlatabilelim. Eğer korumamız gereken bir şeyler varsa hastalarımızı bunlardan koruyalım istedik. Söz ettiğim bu nedenleri göz önünde bulundurarak toplantı programımızda farklı konuları bir araya getirdik. Toplantımız bu farklı konuların bir araya getirildiği, ilk toplantı özelliğini taşıdığını düşünüyoruz” diye konuştu.

 

ORTAK DİL BİLGİYİ YAYGINLAŞTIRIR

Ortak dili konuşan hekimlerin verdikleri bilgilerin hastalar ve toplum içerisinde çok hızlı bir şekilde yayıldığının görüldüğünü sözlerine ekleyen Prof. Dr. Avşar, hastaların bilinçlendirilmesinin, aynı zamanda tüketici olmaları nedeniyle üreticiyi yada bu işin ticaretini yapan kişilerin de bilinçlenmesini sağlamakta önemli bir rol üstleneceğini söyledi. Avşar “Çünkü siz neyi talep ederseniz üreticide o doğrultuda hareket etmek zorunluluğu hissedecektir.  Dolayısıyla toplantının bir ayağı hekim vasıtasıyla hastaya, hasta vasıtasıyla üreticiye yada satıcıya gidecek bir mesaj olarak gidecektir. Saçların boyanmaması, katkılı gıdaların kullanılmaması, plastik kaptan yoğurt yenmemesi bizim zaman içerisinde piyasadaki durumu düzeltmemize de yardımcı olacaktır” dedi.

 

HER İSTEYENE USG YAPILMAMALI

Ultrason uygulamasının gerekmediği sürece uygulanmaması gerektiğini vurgulayarak, hekimleri bu konuda hastalarını bilinçlendirmeye çağıran Avşar, “Ultrason hasta her geldiğinde, bebeğimi görmeye geldim dediğinde yapılmaması gereken bir işlem olduğunu, o işlemin sadece endikasyon varsa hekim tarafından gerekli gördüğünde yapılması gerektiğinin mesajının verilmiş olması son derece önemli. Doktorlar eğer burada  fikir birliği içerisinde, aynı görüş içerisinde hareket ederler ve bunu da hastaya yansıtırlarsa bunun arkası zaten bilinçlenme olarak bize dönecektir” şeklinde konuştu. 

 

Prof.Dr.Filiz Avşar (solda9 ve Doç. Dr. Aydan Biri

 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi, Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve toplantı düzenleme kurulu sözcüsü Doç. Dr. Aydan Biri ise açıklamasında Metarnal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği sorumlulukları gereği hekimleri, gebeleri bilgilendirmesi, ülke çapında politikalar üretmesi gereken bir misyonu üstlendiğini ifade ederek, “Derneğin bünyesindeki guruplarından bir tanesi olan Perinatal Tıp Çalışma Gurubu bu toplantıyı düzenledi ve gerçekten böyle bir toplantı Türkiye’de ilk kez planlanmış oldu” dedi

 

Toplantının içeriği itibarıyla da hem hekimlere hem de doğrudan gebelere hitap edebilecek bir formatta hazırlandığını söyleyen Doç. Dr. Biri, “Toplantıda hekimler, konunun otoritesinden bilinmezleri ve henüz cevabı olmayan konuları duyma fırsatı buldu. Bizde kendi kendimize bazı şeyleri ortaya koymaya çalıştık. Kullandığımız  gıdalarla ilgili, kozmetiklerle ilgili, kullanılan  ve çevremizde sürekli maruz kaldığımız elektromanyetik alanların etkileri konusunda ne biliyoruz. Hekimlerinde  bunu birbirinden, alanında profesyonel insanlardan öğrenmeye ihtiyaçları var. Çünkü hastalarımızdan her gün bunlarla ilgili bir çok soruyla karşılaşıyoruz. Aslında henüz cevabı bilinmeyen çok sayıda konunun olduğu bir alanda uğraşıyoruz” diye konuştu.

 

Toplantının gerçekleştirilmesinde amacın biraz daha farkındalık yaratmak olduğunu sözlerine ekleyen Biri, “Bunu da başardığını düşünüyoruz. Bu toplantının bu konuda gerçekleştirilecek başka toplantılara da  örnek  olacağını umuyoruz. Öncelikli olarak hekim arkadaşlarımızın bu konularda bilinçlenmesi, bir farkındalık içerisinde olmaları çok önemli. Ancak bu tek başına yeterli değil. Çünkü bu tür toplantılar ancak belirli bir sayıda hekime ulaşabiliyor. Hekimler her zaman aynı dili koşuyor olmayabiliyor. Bilgi kaynakları, ilgi alanı yerler aynı olmayabiliyor. Onun için önce onların farkındalığının artması ve bu sayede hastalarını yönlendirmeleri önemli. Tabi topluma daha geniş kapsamlı olarak ulaşabilmek için basının da ilgisinin konuya çekilmesi ve doğru bilgiler sunmasını sağlamak ta büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

 

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Uyuşturucu-Narkotikler, Kurşun zehirlenmesi, Civa zehirlenmeleri- diş dolguları, Saç boyaları, Kozmetikler, Endüstriyel kirlilik, Elektro manyetik alanlar-cep telefonları- bilgisayarlar, Hormonlu gıdalar, Hipervitaminoz ve tedavi amaçlı kullanılan ilaç dışı organik maddelerin teratojenik etkileri, Pestisitler ve teratojonite, Alkol- enerji içecekleri ve daha bir çok konu ele alındı.

 

bebeğini
görmek
isteyen
herkese
usg
yapılmalı
mı?
Yorum (2)
hasan canerler
ANKARA'YI BİLEMEM AMA İSTANBUL'DA SADECE DOKTORU İSTERSE USG YAPILIR, GEBENİN TAKİPLERİNDE YAPILIR, BEN ÇOCUĞU GÖRMEK İSTİYORUM DİYE GELEN HASTA BİNDE BİR BİLE DEĞİLDİR. İSTANBULDA RUTİN ENSE KALINLIĞI-NASAL KEMİK ÖLÇÜMLERİ-OBSTETRİSYAN RUTİN TAKİPLERİ VE UYGUN HAFTALARDA MUTLAKA AYRINTILI TARAMA TESTİ GÖRÜNTÜLEME MERKEZLERİNCE RADYOLOJİ/PERİNATOLOJİ UZMANLARINCA YAPILIR.
0
Cevapla
Uzm
Bence her isteyene "şikayet edilmemek ve dayak yememek için" yapılmalı. Tıbbi yönden bilemem. Çünkü dahiliye uzmanıyım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir