Medimagazin logo

Bebeğin ölümüne 'doktor ihmali' iddiası

Adana'da ihmali nedeniyle yeni doğan bebeğin ölümüne neden olduğu ileri sürülen çocuk doktorunun yargılanmasına devam edildi
Kaynak: AA
Bebeğin ölümüne 'doktor ihmali' iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adana’da sağlık durumuyla ilgilendiği bir günlük erkek bebeğin ihmalli davranışla ölümüne neden olduğu iddia edilen çocuk doktorunun 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan doktor H.E. katılmadı.

Tarafların avukatlarının geldiği duruşmada tanık doktorlar M.P. ve Y.B. dinlendi.

Doktor M.P. çocuk polikliniğinde görev yaparken bebeğin getirildiğini belirterek "Örtüsünü açtığımda morarmıştı. Soluk alıp vermede zorlandığını görünce acil müdahale için doğumhane kısmına çocuğu götürdüm. Yaptığım muayenede kalbinden ses geldiğini ve ağır kalp hastası olduğunu anladım. Bunun üzerine doktor Y.B'ye durumu bildirip bebeği kendisine teslim ettim." dedi.

Y.B. ise hastanenin yeni doğan servisinde uzman olarak çalıştığını anlattı.

Bebek kendisine sevk edildiğinde ilk acil müdahalesinin yapılmış olduğunu belirten Y.B, "Ben de damar yolunu açıp solunum cihazını bağladıktan sonra kalbi güçlendirici ilaçlar yapıp daha ileri müdahale açısından diğer hastanenin çocuk servisine sevkini yaptım." ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, ölen Yağız Sezai Umakoğlu'yla ilgili tüm tedavi evraklarının mahkemeye gönderilmesi için duruşmayı erteledi.

Adana'da Ferhat ve Zümrüt Umakoğlu'nun 6 Ağustos 2015 tarihinde hastanede dünyaya gelen Yağız Sezai ismini verdikleri bebek, taburcu edildikten bir süre sonra rahatsızlanarak hayatını kaybetmişti. Ailenin şikayeti üzerine çocuk doktoru H.E. hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş, yapılan itiraz sonucu ise Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesinde "İhmalli davranışla kasten adam öldürme" suçundan dava açılmıştı. Bu mahkeme ise görevsizlik kararıyla dosyayı Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.

dava
bebek
ölüm
Yorum (1)
uzmandoktor
Bu kadar gereksiz ve anlamsız ayrıntı verileceğine hastanın tanısını gösteren haber yapılsa daha iyi olurdu. Ama hikayeden anlaşılacağı üzere bunun konjenital kalp hastalığı olma ihtimali çok yüksek, muhtemelende sol hipoplastik kalp sendromudur. Bunun üzerine söylenecek şeyler burada haber edilen unsurlar değil. Hasta yakınlarının bu olaydan dolayı çocuk uzmanını suçlaması anlamsız mesnetsizdir. Bu hastanın hastalığı 9 ay boyunca anne karnında zaten olduğu belliydi bunun tespit edilmemesi çocuk uzmanının suçu değil. Ayrıca kadın Doğum uzmanının da suçu değil çünkü usg yi sadece bebeğin kalbinin atıp atmadığını görebilecek kadar eğitim veriliyor bizim eğitim ve tıp fakültesi kurumlarımızda, daha fazlası yok. Zaten eğitim vereninde durumu malüm. Diyelimki anne karnında tespit edilseydi ne olurdu ? Doktor tahliye edelim derdi ve çok büyük ihtimalle hasta Yakını kabül etmezdi. Doğar doğmaz tespit edilseydi ne olurdu ? Yenidoğan yoğun bakıma beklentisi olmadan yatar bir sürü masraf ve sonuç yine ölüm, hatta daha önce bile ölebilirdi. Bu arada Sol hipoplastik kalp hastalarını deneysel olarak opere etmeye çalışanlar var ama şimdiye kadar sonuç alınmış bir vaka Yok. Sonuç: Hasta yakını bebeğin hastalığı ve hastalığın doğasını kabül edip ayrıca ülkemizin ve kendi durumlarını kabül edip suçladığı doktorlardan özür dileyip şikayetini geri almalı çünkü bu doktorlar onlara da bize de lazım, öyle 4 yılda yetişmiyor onlar. Ayrıca adli makamları da doktorları da boşuna meşgül etmeye gerek Yok, bırakın enerjilerini işlerine versinler
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir