Medimagazin logo
Basitleşmesini beklenen SUT daha komplike oldu
<p> 1 Nisanda yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği&#39;ndeki (SUT) düzenlemeyle heyet raporlarının yenilenmesi zorunluluğunun hastalarda yeni mağduriyetler yaratacağı iddia edildi</p>
Basitleşmesini beklenen SUT daha komplike oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

1 Nisanda yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki (SUT) düzenlemeyle heyet raporlarının yenilenmesi zorunluluğunun hastalarda yeni mağduriyetler yaratacağı iddia edildi.

Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılı 'Sağlık Uygulama Tebliği'nin 1 Nisandan itibaren yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Bulut, vatandaşın doktora veya eczaneye ilacı almaya gittiğinde uygulamanın değiştiğini öğrendiğini ve o gün ilacını alamadığı için hastalığıyla ilgili sıkıntı çektiğini bildirdi.

Son dönemdeki tüm SUT'ta olduğu gibi yürürlüğe giren yeni uygulamayla yine vatandaşın ilaca ulaşımında yeni engeller getirildiğini öne süren Bulut, 'SUT'un, işi kolaylaştırıcı, mevzuattan, prosedürlerden arındırılmış ve daha kolaylaştırılmış bir şekilde olmasını beklerken tam tersi bir durumla karşılaştık.

Örneğin heyet raporlarında olduğu gibi tüm eski işlemleri geçersiz kılmış tekrar vatandaşların raporlarını yenilemeleri şartı getirilmiştir' dedi.

Özellikle diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili ciddi engellemeler getirildiğini ifade eden Bulut, şöyle konuştu:

'Uzman sayısının parmakla sayılabilecek kadar az olduğu hastalıklarda vatandaş ciddi mağduriyetlere uğrayacak. Örneğin, kombine şeker ilaçları kullanımında endokrin uzmanı istenmekte. Türkiye'de endokrin uzmanı sayısı parmakla sayılabilecek kadardır. Nüfusu 2 milyonu aşan Adana'da bile sadece 7-8 tane endokrin uzmanı var. Tüm şeker hastalarını bunlara mı yollayacağız?

Bu nedenle ilçelerde ve birçok şehirde bu ilaçları kullanan vatandaşlarımız ciddi şekilde mağdur olacaklardır. Aynı şekilde anti romatizmal, kalp ve tansiyon raporları yeni SUT'a uygun hale getirilmek zorundadır. Hastanelerimiz yeni rapor çıkartmak isteyen hastalarla dolacaktır.

Hastalık değişmiyor, hasta değişmiyor, ama her yıl SUT değişiyor. Vatandaşlarımız sürekli aynı hastalıktan dolayı yeni rapor almak zorunda kalıyor.'

Geçen yılda SUT'un pratiğe uygun olmadığını ifade eden Bulut, 'Muhtemelen bu tebliğ de yine yeni düzenlemeler yapılacak. Çünkü bu uygulama talimatıyla raporla vatandaşlarımız ilaçlarını alamayacaktır' diye konuştu.

basitleşmesini
beklenen
sut
daha
komplike
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300