Medimagazin logo

Bakanlıktan damacanalardaki Bisfenol-A açıklaması

Sağlık Bakanlığı, son günlerde tartışılan damacana sularına ilişkin vatandaşı rahatlatan açıklama yaptı. Damacanaların yasaklanmasını gerektirecek herhangi bir bilimsel verinin olmadığını belirten Bakanlık, "Konuyu görüşen Bilim Kurulumuz damacanaların kullanılabileceğini bildirmiştir.” değerlendirmesi yaptı.
Bakanlıktan damacanalardaki Bisfenol-A açıklaması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, son günlerde basında yer alan ambalajlanmış su ve Bisfenol-A konusundaki haberler üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye’de içme suyu ambalajlamasında iki ana malzeme kullanıldığına işaret etti. PET (polietilentereftalat) ve damacana (polikarbonat) ambalajlarının seçildiğini belirten Bakanlık, PET’de Bisfenol-A bulunmadığı, damacanalarda ise Bisfenol-A kullanıldığı aktarıldı.

ZARARLI OLMASI İÇİN GÜNLÜK 600 LİTRE SU İÇMEK GEREKİR

Bisfenol-A’nın dünyada yaygın olarak gıda ambalajları, inşaat sektörü, otomotiv sektöründe kullanıldığı ifade edilen açıklamada, gıda ambalajında yer alan Bisfenol-A’nın gıdaya bulaşarak sindirim sistemi yoluyla vücuda alınabildiği kaydedildi. Sağlık açısından risk oluşturacak günlük alınan Bisfenol-A düzeyi Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından belirlendiğine işaret edilerek, "Damacana sularındaki Bisfenol-A miktarı bu düzeyin çok altındadır. Yapılan hesaplamalara göre bir kişinin riskli düzeyde Bisfenol-A alması için günde 600 litre damacana suyu içmesi gerekmektedir." denildi.

Bakanlığın Bilim Kurulu’nun konuyu 15 Eylül 2011 tarihinde toplanarak ele aldığı ifade edilerek, "Damacanaların su ambalajlamasında yasaklanmasını gerektirecek şu anda herhangi bir bilimsel verinin olmadığını ve damacanaların kullanılabileceğini bildirmiştir." ifadesi kullanıldı.

DAMACANAYI BALKONA BIRAKMAYIN

Kurul, ayrıca damacana kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı. Buna göre, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış damacana suları kullanılmalı. Deforme veya yıpranmış damacanalardaki sular satın alınmamalı. Damacana sularının uzun süre direk güneş ışığına maruz kalması önlenmeli.

Damacana pompalarının ve damacana suyu kullanılan su sebillerinin temizliğine dikkat edilmeli. Damacanalar evlerde başka amaçla kullanılmamalı.Damacanaların temizlenmesinde çamaşır suyu, fırça gibi tahriş edici maddeler kullanılmamalı ve damacana temizliği su üreticisine bırakılmalı.
 

bakanlıktan
damacanalardaki
bisfenol-a
açıklaması
Yorum (2)
m.t.
senin bilim kuruluna kim inanır sayın recep akdağ
0
Cevapla
asistan
bu nasıl bir bilim kuruludur,ben de kimyasal analizler yapıp 1 ay sonra paylaşacaklarını falan düşünmüştüm,çünkü 2 haftadan fazla bekleyen sularda ve ısıyla miktarların değiştiği iddia ediliyordu,masa başı iş yapılmış anlaşılan
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir