Medimagazin logo

Bakanlık sözleşmeli hekim projesinde kaş yaparken göz mü çıkarıyor?

Sağlık Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde hekimlerin istihdamı için başlattığı sözleşmeli hekim projesinde, yaptığı uygulamalarla bölgedeki hekimlerin tepkisini çekti.
Bakanlık sözleşmeli hekim projesinde kaş yaparken göz mü çıkarıyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bölgede çalışan bir hekimin konuyla ilgili Medimagazin’e şu tespitlerde bulundu:

Sağlık Bakanlığı Güneydoğudaki hekimlerin özlük haklarında iyileşme yapmak için 4924’lü adı altında sözleşmeli hekimlik getirdi. İsteyen doktorlar 657 sayılı devlet memuriyetinden 4924’ e geçiş yapabilecek ve maaşlarında 2 katttan fazla iyileşme sağlanacaktı. Çok güzel bir düşünce gibi gözükse de uygulamada yapılan büyük hatalarla hastanelerde çalışma barışı ortadan kalktı hekimler Güneydoğuda kalmak yerine biran önce gitmenin planlarını yapmaya başladılar. Nasıl hatalar mı yapıldı?

 

1-Önce denildiki,  bu 4924lü kadroları sadece bazı branşlara vereceğiz. Mesela dahiliye, anestezi, nöroloji, beyin cerrahi  branşlarındaki tüm uzmanlara vereceğiz fakat ortopedi, kbb, üroloji, göz branşlarındaki hiçbir hekime vermeyeceğiz. Bir düşünün aynı hastanede çalışıyorsunuz aynı iş yükünün altındasınız hepiniz uzman hekimsiniz fakat bazı branşlara var bazı branşlara yok.

 

2-Sonra denildiki bu yanlış oldu artık branşa göre değil de unvana göre vereceğiz. Elimizde kadro az kura çekeceksiniz. Nasıl yani? Mesela, 10 kişilik kadroya 50 uzman başvuracak kura çekilecek ve biranda 10 uzmanın maaşı diğer 40 kişinin iki katına çıkacak. Bir düşünün  4 cildiye uzmanından 1 kişiye kura çıkıyor, aynı statüde olan belki de odaları yan yana olan aynı branşta aynı işi yapan diğer 3 hekim sadece kurayla  mağdur edilmiş olacak.

 

3-Belki de sorunun en önemli nedeni şu olduki; altıncı bölge illerindeki tüm doktorlara bu kadrolar verilmeden beşinci bölgedeki hekimlere bu kadrolar verildi. Yani Batman, Mardin gibi illerdeki hekimler bu kadroları alamazken Elazığ, Malatya gibi mecburi hizmet bölgesi dahi olmayan illere bu kadrolar verildi.

 

Maalesef güzel bir düşünce yanlış uygulamalarla içinden çıkılmaz bir hal aldı.Biran önce6 . bölgede görev yapan tüm hekimlere branş ve unvan farkı gözetmeksizin 4924lü olabilme hakkı verilmelidir.

sözleşmeli hekim
sağlık bakanlığı
Yorum (13)
hüsameddin özer
yazıdaki tesbitler çok yerinde.o bölge özelse yüksek ücretle teşvik etmek istiyorsanız eski yeni ayrımı olmadan tüm kadrolara bu uygulanmalı. gelecek kadrolarda aynı statüde olmalı.yoksa çalışma huzuru olmaz. nasıl olsun ki aynı işe farklı maaş verilmesi adalet dıygusunu zedeler. bence bu atamalar sadece o bölgede çalışana değil tüm hekimlere açılmalı. ama 1 sözleşmeli 2 kadrolu ve farklı maaş olamaz. bakanlığımızın bu konuyu yeniden ele alması gerekir.
5
Cevapla
drburak
Doktor arkadaşımıza tamamen katılıyorum. Önce belirli branslara verecez deliler. Sorduk neye göre belirlediniz bu branslari. Cevap yok. Birilerinin keyfine göre herhalde. Şimdi de kura cekecez diyorlar. Bu kadar mı zor hekim sayısı kadar kadro vermek.bir is bu kadar sulandirilir
5
Cevapla
dr.mikro
Her iki mecburi hizmetimi de 6.bölgede yaptım bırakın 4924 ile iki kat maaş almayı yaşamak istedikleri illerde mecburi hizmetini yapan torpilli meslektaşlarımdan çok daha az gelirim oldu.Hala yaşamak istediğim şehirde değilim hakkımı helal etmiyorum etmeyeceğim...
12
Cevapla
Diyarbakır
Yapılan bu uygulamayi kınıyor adalet ve is barışı adına bu haksız uygulamadan en kisa surede dönülmesini bekliyorum
7
Cevapla
mehmet karakuyu
Bende aynı durumdayım, Batman Bölge Hastanesinde görevliyim. Diğer hekim arkadaşlarımla aynı hatta bazılarından daha fazla çalışmama rağmen daha az ücret alıyorum. Sebep??? Yapılan bu haksızlıktan bir an önce dönülmeli.
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir