Medimagazin logo

Bakanlık 'Boş yoğun bakım yatağı yok' gerekçesini mercek altına aldı

Sağlık Bakanlığı, erişkin yoğun bakım servislerinde boş yatak bulunmasına rağmen, çocuk yoğun bakım servisi bulunmadığı gerekçesi ile çocukların bu servislere kabul edilmediğini; branş yoğun bakım servislerine diğer branş hastalarının yatırılmadığını tespit ettiklerini bildirdi.
Bakanlık 'Boş yoğun bakım yatağı yok' gerekçesini mercek altına aldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlık Müsteşarı Nihat Tosun, yoğun bakım ihtiyacı bulunan hastaların; erişkin, çocuk ve ilgili branş yoğun bakım hastası olup olmadığına bakılmaksızın; boş yatak ile tıbbi bakım ve tedaviyi sağlayabilecek şartların bulunması halinde başka sağlık tesisine sevk edilmemesini istedi.


Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun imzasıyla, Yoğun Bakım Servislerine Hasta Yatırılması konulu bir genelge yayınlandı. Genelgede, yoğun bakım servislerinin multidisipliner olan genel yoğun bakım servisi olarak faaliyet gösterdikleri gibi koroner göğüs, dahili, cerrahi ve benzeri branş yoğun bakım servisleri olarak da hizmet verebildiği hatırlatıldı.


Maliyetli ve hayati önemi haiz birimler olan yoğun bakım servislerindeki mevcut hizmet ve yatak kapasitesinin doğru, efektif ve en üst seviyede kullanılmasının, atıl kapasiteye sebebiyet verilmemesinin önemine dikkat çekilen genelgede, “Buna karşın, Bakanlığımıza intikal eden başvurular ile yazılı ve görsel basına yansıyan olumsuz durumlardan boş yoğun bakım yatağı olmadığı gerekçesiyle hastaların yoğun bakım ünitelerine alınmayarak diğer sağlık kurumlarına yönlendirildikleri veya il dışına sevk yoluna gidildiği anlaşılmaktadır.” denildi.


Yapılan değerlendirmeler sonucunda, özellikle çocuk hastaların, erişkin yoğun bakım servislerinde boş yatak bulunmasına karşın çocuk yoğun bakım servisi bulunmadığı gerekçesiyle yoğun bakım servislerine kabul edilmedikleri; yine branş yoğun bakım servislerinde boş yatak bulunduğu halde, ilgili branşın hastası olmadığı gerekçesiyle diğer branş hastalarının bu yataklara yatırılmadıklarının tespit edildiği belirtildi.


Genelgede şu ifadelere yer verildi:
“Hastaların mağduriyetine yol açan ve yoğun bakım yataklarının efektif kullanılmasını engelleyen, bu tür olumsuz uygulamaların önüne geçebilmesi, mevcut teknoloji, nitelikli sağlık insan gücü, yoğun bakım yatak ve hizmet kapasitesinin etkin kullanılarak kaynak israfına sebebiyet verilmemesi bakımından; yoğun bakım ihtiyacı bulunan hastaların erişkin, çocuk ve ilgili branş yoğun bakım hastası olup olmadığına bakılmaksızın, sağlık tesisinin ilgili dal uzman tabibi mevcudu, tıbbi donanım ve boş yatak bakımından hastanın tıbbi durumunun gerektirdiği tıbbi bakım ve tedaviyi sağlayabilecek seviye ve şartları taşıması halinde hastanın başka sağlık tesisine sevk edilmemesi ve sağlık hizmetinin öncelikle bu sağlık tesisinde boş bulunan yoğun bakım yataklarından birisine yatırılarak verilmesi sağlanacaktır. Hastanın tıbbi durumunun gerektirdiği ilgili dal uzmanının sağlık tesisinde bulunmadığı hallerde ise ildeki diğer sağlık tesislerinden ilgili dal uzmanı davet edilerek, gerekli sağlık hizmetinin mümkün mertebe hastanın yatırıldığı uygun seviye ve şartları taşıyan sağlık tesisinde verilmesi sağlanacaktır.”

bakanlık
'boş
yoğun
bakım
yatağı
yok'
gerekçesini
mercek
altına
aldı
Yorum (8)
gölgelice
Yoğunbakım hastasının sorumluluğunu sizin verdiğiniz puanlarla mı alınacağını sandınız? Gider dört tane sivilce sıkar, 10 mortal hastanın puanını kapar. Kimsenin canından zoru yok ki! Nasılsa herkes aynı doktor,yoğunbakım hastası, onun neyine katkı sağlayacak da! para için, puan için gırtlağını mı sıktırsın? Muayenecilik varken böyle bir sorun var mıydı?
0
Cevapla
alper
pardon yoğunbakımlada hiçbir sorun yaşanmamaktadır.ben yanılmişım.
0
Cevapla
Dr A
İşte ben yaptım oldu şeklinde, hiçbir bilimsel temeli olmayan, tamamen popülist bir yaklaşım örneği daha. Bu konu ile ilgili yoğun bakım uzmanlık derneklerinin görüşünü almadan her türlü yoğun bakım genel yoğun bakım haline dönüştürülmeye çalışılıyor. Düşünün bir kere koroner yoğun bakımda kalp krizi geçirmekte olan bir hasta tedavi olurken yanıbaşında ventilatöre bağlı veya agonide olan bir hastanın yatması ne kadar mantıklıdır sizce ?
0
Cevapla
drkimbıl
getirdiğiniz mükemmel sistemle mükemmel hizmetmi vermek istiyorsunuz?
0
Cevapla
mehmet karadeniz
:)) boş küvöze MI hastası yatırabileceğiz yani.. bir de galiba hastaları doktorlar değil de sanki yoğun bakım yatakları bakmakta, yeterki yoğun bakım olsun sayın bakanımız döneminde hastanemizde doktorlar artık bir binadan diğerine ışınlanabiliyorlar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir