Medimagazin logo

Bakanlık: Basınımız sezaryen haberlerini tek taraflı görüyor

Sağlık Bakanlığı, ''Azra, sezaryen yasağı yüzünden özürlü doğdu'' başlıklı habere konu olayla ilgili soruşturma başlattı.
Bakanlık: Basınımız sezaryen haberlerini tek taraflı görüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yayınlanan ''Azra, sezaryen yasağı yüzünden özürlü doğdu'' başlıklı haberle ilgili Bakan Recep Akdağ'ın talimatıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Bakan Akdağ'ın anne ve bebek sağlığına yönelik hassasiyetinin kamuoyunca bilindiği belirtilerek, Bakanlığın bu gibi vakaların sonuna kadar takipçisi olduğu, soruşturma süreçleri ve iddiaların gerçekliğinin başından sonuna kadar titizlikle takip edildiği vurgulandı.

Bu bağlamda daha önce basına yansıyan ''anne Arife Kablan ve bebek Kablan'', ''anne Saniye Süslü ve bebek Süslü'', ''anne Şükran Tuğ ve bebek Tuğ'' haberleriyle ilgili soruşturmaların sonuçlandığı kaydedildi.
     
     -''Her şeyden önce bilinmesi gereken husus bir sezaryen yasağının olmadığıdır''-
     
     Her 3 vakada da yapılan tüm tıbbi müdahalelerin literatüre uygun olduğu, herhangi bir eksiklik ya da doktor hatası olmadığının uzman kişilerden oluşan bilirkişi heyetleri tarafından raporlandığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''(Normal doğumda ısrar ölüme yol açtı) iddiası başlıklı habere konu olan Anne Şükran Tuğ ile ilgili bilirkişi heyetinin raporu ise haberlerdeki iddiaların aksine, sezaryen yapılmamasından değil, sezaryen yapıldıktan sonra gelişen komplikasyon sonrası durdurulamayan kanama dolayısıyla annenin kaybedildiği gerçeğine işaret etmektedir. Ancak basınımız başlatılan soruşturmalarının sonucunu beklemeden, 'Normal Doğum Israrı Anneyi Öldürdü', 'Sezaryen Yasağı Can Aldı' ve bu son örnekte olduğu gibi 'Azra, Sezaryen Yasağı Yüzünden Özürlü Doğdu' gibi hasta yakınlarının tek taraflı ve duygusal görüşlerini kesin bir sonuç gibi başlığa taşımıştır.

Her şeyden önce bilinmesi gereken husus bir sezaryen yasağının olmadığıdır. Anne ve bebeği açısından tıbbi zorunluluk durumunda doğum için sezaryene başvurulmakta, annenin korku ve endişesi de sezaryen için tıbbi endikasyon kabul edilmektedir. Bu sebeple konuyu haksız yere 'sezaryen - normal doğum' tartışmasına dönüştürerek hekimleri yargılayıcı şekilde başlık atmak, somut gerçeklere dayanmayan ve bilimsel bir karşılığı olmayan kişisel görüşlerle kamuoyunu yanlış bilgilendirmek habercilik etiği ile bağdaşmamaktadır. Bu durum gebe ya da gebelik planlayan kadınlarımızda hem bilgi kirliliğine hem de gereksiz korku ve endişenin oluşmasına neden olmaktadır. Basınımızın bu vakalarla ilgili başlık atarken daha duyarlı olması ve konunun tüm taraflarının görüşlerini alması daha etik olacaktır.''

 

bakanlık:
basınımız
sezaryen
haberlerini
tek
taraflı
görüyor
Yorum (9)
mehmet ak
Geçenlerde 2.doğumlarda büyük bir azalma olduğu yönünde haber çıkmıştı.Bunun en büyük sebeplerinden birisi sezaryenle yapılan ilk doğumlardır.Bundan çok değil 3 yıl öncesine kadar neredeyse 20 yaşına kadar inen bir sezaryen furyası oluşmuş ve özensiz yapılan veya sonrasında takibi iyi yapılamayan operasyonlarda tüplerin tıkanması veya uterusun dejenerasyonu gibi komplikasyonlar nedeniyle insanlar ikinci gebelik için tüp bebek başta olmak üzere çeşitli yöntemlere başvurmak zorunda kalmışlardır.Bundan tüp bebek sektörü de büyük ölçüde yararlanmıştır.Bundan dolayı bakanlığımızın sezaryen konusunda aldığı kararları çok yerinde ve endike buluyorum ve kutluyorum.
0
Cevapla
Kenan Ertopcu
Dr.Mehmet Ak rümuzuyla yazan meslektaşımız,sanırım jinekolog değil.Çünkü tüm kadın doğum uzmanları ,sezaryen sonrası oluşan adezyonlara bağlı tubal infertilitenin olağanüstü nadir olduğunu ve tüp bebek merkezine başvuranlarda infertilite nedenleri arasında yerinin olmayacak kadar az olduğunu bilir. İkincisi jinekologları özensiz yaklaşım ve yetersiz izlemle suçlayan bu meslektaşımızın,adezyon oluşumunda önemli bir faktörün yetersiz steril koşullar olduğunu gözardı ettiği görülüyor ve sağlık bakanlığımızın modernleşen hastanelerimizde bu koşulları sağlayamadığını da iddia etmiş oluyor.Ayrıca 3-5 gün ile 6 hafta içinde gelişen adezyonları etkileyen faktörler olan lohusanın taburcu olduktan sonra gebeliğindede düzenli kulanmadığı demir preparatlarına devam etmediği için oluşan anemi ve enfeksiyon riskinin artması,yetersiz beslenme ve hijyene uymaması nedeniyle toplumu da suçlamış oluyor. Kısacası jinekologları,sağlık bakanlığımızı ve halkımızı suçlamış oluyor. Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması verilerine göre ülkemizdeki kadınların %20si doğumdan iki yıl geçmeden tekrar doğum yapıyor .(TNSA ya göre kadınların %10u,iki yıl içinde tekrar çocuk istiyor,%65i artık hiç çocuk istemiyor-1998 den bu yana rakamlar pek değişmiyor).Sadece 4 yıldan sonra çocuk isteyenleri oranı artıyor. Kısacası doğum aralıklarının artması çiftlerin doğru zamanda diğer gebeliklerini planlamak istemelerinden kaynaklanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yıllardır ülkemizdeki yıllık doğum sayılarının 1 250 000 civarında değişmeden devam ettiğini de vurgulamak isterim. Kenan Ertopcu
0
Cevapla
dr yalçın
sanki bakanlık sezaryen olayına tek taraflı bakmıyor.
0
Cevapla
mehmet ak
Sayın Kenan Ertopçu rumuzlu doktorum,bu olayı bizzat ben yaşadım ve 7 yıl boyunca ikinci gebelik için 5 kez tüp bebek ve 5 kez de aşılama yapıldı ve bu dönemde 40.000 TL (40 milyar ) para harcadık.Sonunda laparoskopik tetkikte tüplerin tıkalı olduğu görüldü ve açıldı.Ben kimseyi suçlamıyorum.Jinekolog da değilim sadece yedi yıl boyunca yaşadığım tecrübelerimi ve görüşlerimi aktardım.Bu arada çoğunlukla çok değerli kadın-Doğum uzmanlarımızla da karşılaştık,bir genelleme yapmadım .Bu nedenle de bakanlığımızı sezaryen uygulaması nedeniyle tekrar kutluyorum.Saygılar.
0
Cevapla
mehmet ak
Sayın Kenan ertopçu rumuzlu doktorum.Öncelikle ben bir genelleme yapmadım.Bir genelleme yaparak kimseyi de suçlamadım.bu olayı 7 yıl boyunca yaşayan araştıran ve ikinci gebelik için 5 kez tüp bebek ( buralarda bazı yaşadıklarımı da anlatmadım)5 kez de aşılama yaptıran birisi olarak yazdım.bu 7 yıllık arada da 40.000 TL ( 40 milyar ) harcadık.bunlardan sonra yapılan laparoskopik tetkikten sonra tüplerin tıkalı olduğu tespit edildi ve normal yolla gebelik oldu.Elbette kadın-doğum uzmanlarımızın hepsi değerlidir. DEONTOLOJİK yaklaşan çok değerli uzman ve hocalarımız çoğunluktaydı.Bir kez daha yineliyorum,sezaryen uygulamasından dolayı bakanlığımızı kutluyorum.Saygılar
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir